logo

Aprit 50 gadi kopš Latvijas karoga pacelšanas Rīgas radiotornī (1)

06.12.2013 Ieva Dāboliņa Latvijā

Piektdien, 6. decembrī plkst. 15:00 ar sarīkojumu „DIENA ZEM SAVA KAROGA” Valsts Kara muzejā tiks atzīmēta 50. gadadiena varoņsāgai, kad Rīgas Civilās Aviācijas Inženieru institūta students Bruno Javoišs Rīgas radiotornī uzvilka Latvijas brīvvalsts karogu.

1963. gada PSRS Konstitūcijas diena Rīgā pagāja zem sarkanbaltsarkanā karoga, atgādinot par Latvijas formālajām tiesībām „brīvprātīgi izstāties no vienotās un nedalāmās PSRS”. Kaut arī okupācijas laikā bija neskaitāmi karoga pacelšanas gadījumi, šis ir īpašs ar to, ka 3 x 5 metrus lielo karogu uzvilka pašā Rīgas centrā un to redzēja ļoti daudzi. Joprojām tiek meklēti notikuma aculiecinieki, lai noskaidrotu, cik ilgi karogs palika tornī.

Nocelt karogu lejā bija gandrīz neiespējami, jo naktī uz 1963. gada 5. decembri lija lietus, kas stiprā salā piesala pie radiotorņa metāla konstrukcijām. Tautā runāja, ka beigās karogu noņēmis kāds kriminālnoziedznieks, kam par to atcelts nāves sods.

Bruno Javošs Rīgas Radiotornis

Par „pretpadomju aģitāciju” tiesātais Bruno Javoišs kopā ar Gunāru Astru, Agri Šēferi, dzejniekiem Voldemāru Zariņu, Knutu Skujenieku, Gunāru Freimani un daudziem citiem latviešu patriotiem Mordovijas lēģeros pavadīja septiņus gadus un joprojām dzīvo Igaunijā, jo pēc ieslodzījumā pavadītajiem gadiem nedrīkstēja atgriezties Latvijā. Tagad pēc profesijas mākslas vēsturnieks, vēstures skolotājs un tulks, Bruno Javoišs dalīsies atmiņās.

Notikuma retrospekcijas video sniegs vēsturnieks, filmas „Padomju stāsts” autors Edvīns Šnore.

Par brīvvalsts karoga pacelšanas gadījumu nozīmi latviešu tautas brīvības alku uzturēšanā PSRS okupācijas laikā stāstīs brīvības cīnītājs Jānis Rožkalns. Domubiedrus ar savu klātbūtni pagodinās dzejnieks Knuts Skujenieks un citi Gunāra Astras līdzgaitnieki un notikuma aculiecinieki.

LATVIJAS AVĪZES izdevniecībā sagatavošanā ir grāmata „KAROGA STĀSTI”, kurā tiks apkopoti Bruno Javoiša, Konstantīna Pupura, Jāņa Rožkalna un citu brīvības cīnītāju stāsti par Latvijas karoga pacelšanu PSRS okupācijas laikā.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Dāboliņa
Tālr. 26521645
ievadabolina@gmail.com

 

 

VideoVisi video

thumb

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Rūdolfs Kreislers

    06.12.2013 12:40

    Pasākums notiek darba laikā, žēl. Vai būs iespējams kaut ko no pasākuma redzēt un/vai lasīt pēcāk?

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.