logo

Ar Latvijai naidīgo “maigo varu” jācīnās gan EDSO, gan citās sfērās (1)

04.10.2013 Vineta Poriņa Pasaulē

Polijā no 23. septembra līdz 4. oktobrim notiek cilvēktiesību jautājumiem veltīta Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) rīkotā konference, kurā piedalījos pēc organizatoru ielūguma un EDSO ģenerālsekretāra L. Zanjēra rosināta.

Konferencē liels skaits Latvijas, Krievijas u. c. valstu cilvēktiesību nevalstisko organizāciju (NVO) pauda daudz sagrozītu faktu, nepamatotu pārmetumu Latvijai u. c. Baltijas valstīm par nacionālo minoritāšu stāvokli tajās. Izskanēja viedokļi, ka tiekot likti pamatīgi šķēršļi pilsonības iegūšanai, proti, jākārto sarežģīts valsts valodas eksāmens, nepilsoņi pilnībā esot bezvalstnieki, minoritātēm Latvijā esot arī problemātiski iegūt izglītību savā dzimtajā valodā, uzvārdi nepareizi tiekot rakstīti latviešu valodā, t. i., ar galotnēm, un pat tāds fakts, ka neļaujot bērniem likt vārdu “Miron” u. c. Pret notiekošo Latvijas valodas, pilsonības un minoritāšu jautājumos runāja tādas Krievijas ietekmes ārvalstīs “humānās dimensijas” jeb “maigās varas” realizētājas kā starptautiskās tiesībsargājošās kustības “Pasaule bez nacisma” viceprezidents V. Engelss, kurš Latvijā ir uzstājies kopā ar “Saskaņas centra” politiķiem, piemēram, I. Cvetkovu, Rīgas domes deputātu R. Pankratovu u. c. Reģistrēto dalībnieku skaitā ir arī Boriss Špīgels, kas šo “maigās varas” organizāciju veidojis par starptautisku tīklu.

Piemēram, tās atzara “Somija bez nacisma” pārstāvis runāja par nepilsoņu pazemošanu Latvijā un nacionālistu pastāvošo režīmu. Bija redzams, ka Krievijas “maigās varas” organizācija “Pasaule bez nacisma” monopolizē debates pat EDSO konferencē.

Piedalījās arī Latvijas Cilvēktiesību komiteja (A. Kuzmins, N. Jolkina, A. Solopenko). Kuzmins pauda to, ka Latvijai jāpieļauj vēl plašāka minoritāšu valodu izplatība, nekā tas ir līdz šim. Pastāvīgajiem iedzīvotājiem jāļaujot piedalīties pašvaldību vēlēšanās, jāpieļaujot arī dubultā pilsonība Latvijai ar EDSO dalībvalstīm, tātad arī ar Krieviju u. c. bijušās PSRS teritorijā esošajām valstīm. Latvijas Antifašistu komiteju pārstāvēja Jo-sifs Korens, kurš kopā ar V. Engelsu uzstājās pasākumā par agresīvo nacionālismu un ksenofobiju modernajā Eiropā, prezentējot rezultātus par atsevišķām Eiropas valstīm 2012. gadā. “SC” Saeimas frakcijas konsultante E. Krivcova konferencē šoreiz bija reģistrējusies kā pilsoņu konsultāciju biroja “Conscentia” pārstāve. Arī A. Gapoņenko, kas pārstāv “Nepilsoņu kongresu”, bija starp reģistrētajiem dalībniekiem. Baltijas valstis kritizēt bija reģistrējies arī Krievijas antidiskriminācijas centrs “Memoriāls” un “Krievu pasaule”. Konferencē tika izplatīta Krievijas tautiešu cilvēktiesību organizāciju antoloģija “Tiesības un patiesība” ar vāka foto “Krievi nepadodas!” (132 lpp., izd. “Baltijas pasaule”), kurā kritizēti Baltijas, Moldovas u. c. valstu iekšpolitikas jautājumi. Lai arī “SC” un 
”PCTVL” politiķus konferences pirmajās dienās nesastapu, daudzo “maigās varas” NVO no Krievijas un Latvijas runātāju pārmetumi Latvijai bija identiski vairāku “SC” politiķu retorikai publiskajā telpā.

Iepretim aptuveni desmit negatīvi pret Latviju noskaņotajām NVO I. Kozakēvičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijas priekšsēdētāja R. Haradžanjana teiktais konferences pirmajās dienās bija vienīgais pozitīvais viedoklis no Latvijas NVO.

Pasākuma otrajā nedēļā piedalījās arī 
Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks M. Cepurītis. Ļoti būtiski, lai uz gada lielāko EDSO pasākumu ar NVO ierastos vēl citas NVO, kas varētu paust objektīvu skatījumu par situāciju Latvijā.

Lai atspēkotu negatīvo, piedalījos kustības “Pasaule bez nacisma” rīkotajā pasākumā, kurā Engelss un Korens prezentēja minēto pētījumu. Diskusijās runāju par abu totalitāro režīmu, ieskaitot antisemītisma un holokausta, noziegumu nosodījumu, vienotas Eiropas vēstures izpratnes veidošanu, par sasniegto Eiropas Parlamentā (EP) šajā sakarā, lai pretotos “maigajai varai”, kad tiek apšaubīta LR tiesiskā turpinātība, Satver-smes vērtības.

Sesijā par ultranacionālismu un ksenofobiju vērsu uzmanību uz to, ka pēdējos gados aizvien apjomīgāks kļūst ekstrēmais nacionālisms Krievijā, jo īpaši pret cilvēkiem no Kaukāza reģiona un Āzijas. Šie ekstrēmā nacionālisma un šovinisma pārstāvji veido kontaktus ar Latvijā dzīvojošajiem nelojālajiem iedzīvotājiem, piemēram, referenduma rosinātājiem par otro valsts valodu, kā arī par Latgales atdalīšanu. Krievijas situācijas sakarā ieteicu nekavējoši uzsākt dialogu, piedāvājot jau esošos EDSO instrumentus.

Abas manas runas emocionāli aprakstījis “SC” deputāts Rīgas domē, arī “Pasaules bez nacisma” valdes priekšsēdētājs, NVO “Atdodiet mums mūsu vārdus!” (pret galotņu rakstību latviešu valodā LR pasēs) un Eirāzijas televīzijas un radio akadēmijas Latvijas biroja vadītājs R. Pankratovs intervijā laikrakstam “Vesti”. Viņš, būdams RD deputāts, Varšavā cilvēktiesību pasākumā pārstāvēja NVO. Pankratovs intervijā minējis daudz faktu sagrozījumu saistībā ar manis teikto.

Ar Latvijai naidīgo “maigo varu” jācīnās gan EDSO, gan citās sfērās. Nedrīkstētu pieļaut, ka starptautiskās organizācijas kļūst par Krievijas politikas instrumentu. Tur savs vārds ir sakāms gan Ārlietu ministrijai, gan Saeimas un EP deputātiem, gan NVO un pētniecības centriem. Šogad maijā Rīgā jau notika šai tematikai veltīta konference “EDSO Drošības kopiena: realitāte vai ilūzija?”. Nākamā gada sākumā būs līdzīga satura konference arī ar nolūku pārrunāt šī Varšavas pasākuma pieredzi.

Vineta Poriņa
Saeimas deputāte (NA), EDSO Parlamentu asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja

Foto: f 64

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Kaspars Augulis

    07.10.2013 00:04

    Lai vēl visur tik pozitīvi izturētos pret nacionālajām minoritātēm kā Latvijā. Nekur tām nav tik ērta un izdevīga pastāvēšana kā šeit. Jo kā gan izskaidrot datus, ka vislielākais šo minoritāšu īpatsvars no 3 Baltijas valstīm ir tieši šeit? …Kur līst, kur silts, tur nezāles mīl dīgt! Un tas ir tas ko saņemam pretī?...vieni pārmetumi, ka mēs viņus neesam sapratuši, ka liedzam viņiem noniecināt latvietību un pastiprināt citu kultūru masveidīgo ietekmi uz mūsu valsti un tautu? Atvainojiet, bet man tas šķiet pagalam absurdi! Suņi rej, karavāna dodas tālāk! Ja šie indivīdi izvēlas arī turpmāk „riet pa savam”, tas nenozīmē, ka tie kas cēli jāj uz saviem kamieļiem, arī – oficiālo valsts valodu pielīdzinās riešanai! Valsts saimnieki diktēs noteikumus, nevis otrādi. Es atkārtoju vēl un vēl. Atrodas starp mums cilvēki, kuri gadus 20, pat 40 un 60, nespēj, kas šķistu komiski un pētījuma vērts priekšmets, vai vēl „labāk” negrib iemācīties vienu valodu, tās valsts, kuru šie cilvēki nelietīgi dēvē par savu dzimteni, kurai pretī viņi nav gatavi panākt nevienu soli, tikai gaidīt, lai visu ielej mutē, kā parasti to pieraduši darīt – „austrumnieki” – ar saviem varmācīgajiem pieejas veidiem, citu tautu okupācijā. Nevienam, praktiski nevienam ārzemniekam nesagādā problēmas iemācīties latviešu valodu – par rekordīsā laikā – 2 mēnešos un pieņemt, gan mūsu gramatikas likumus, gan daudz ko citu, bet kas to nespēj, vienīgie pasaulē? ….. komentāri nav nepieciešami.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.