logo

Ar Nacionālās Apvienības atbalstu Rēzeknē uzstādīts piemineklis Vladislavam Lōcim

14.05.2018 Latvijā

27. aprīlī Rēzeknē, klātesot pazīstamiem Latgales sabiedriskajiem darbiniekiem, atklāts ar NA atbalstu izveidotais piemineklis latgaliešu grāmatu izdevējam, sabiedriskajam darbiniekam, Latvijas patriotam Vladislavam Lōcim (1912–1984). Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja noskatīties producentu grupas “3 karotes medus”(“3KM”) veidoto dokumentālo filmu, kas stāsta par V. Lōča dzīves gaitām Vācijā. Tika prezentēts biedrības “Latgales tradicionālās kultūras centra “Latgaļu sāta” izdotais “Andryva Jūrdža fonda pamarku katalogs”.

V. Lōcis 1939.g. dibinājis izdevniecību Daugavpilī, kur tika izdoti spožākie latgaliešu literatūras darbi. 1944.gadā devies trimdā uz Vāciju, kur 1947. gadā atjaunoja savu „Latgaļu izdevniecību”, kas darbojās sabiedriskā kārtā, izdodot, piemēram, Jāņa Klīdzēja darbus, laikrakstu “Latgolas Bolss”, žurnālu “Dzeive”, „Tāvu zemes kalendari”, „Acta Latgalica”, kā arī romānus, stāstu un dzejas krājumus, grāmatas par Latgales kultūrvēsturi u.c.

Būdams trimdā Vācijā, V. Lōcis vērsies ANO, panākot dzimtenē palikušo, ateistisko okupantu rokās nonākušo Daugavpils Sv. Pētera un Pilcenes dievnamu saglabāšanu.

Pieminekļa atklāšanā VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA) uzsvēra V. Lōča nerimstošo darba sparu un ticību Latgales un visas mūsu valsts uzplaukumam. “Latgaliešu valoda un kultūra ir visas mūsu valsts kopīgais mantojums,” teica Eglīts.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektors un Rēzeknes pilsētas domes deputāts Edmunds Teirumnieks (NA) norādīja, ka piemineklis asociējas gan ar Vladislavu Lōci, gan ar visiem trimdā esošajiem latviešiem un latgaliešiem, kas cīnījās, strādāja un nezaudēja cerību par neatkarīgu Latviju.

V. Lōča līdzgaitnieks, biedrības „Latgales tradicionālās kultūras centrs „Latgaļu sāta”” pārstāvis Dainis Mjartāns, norādīja, ka neilgi pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā V. Lōcis uzdrīkstējies uzrunāt toreizējo tieslietu ministru, izsakot trīs prasības: Latgalei savu universitāti, Madonas raidstaciju latgaliski un mācību grāmatu drukāšanas iespējas latgaliešu valodā.

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.