logo

Baiba Broka: Tieslietu sistēmas reforma ir iespējama tikai iesaistīto institūciju dialogā

21.02.2014 Līga Ādamsone Valdībā

Baiba Broka ĀT plēnumā. Foto: TM

Tieslietu ministre Baiba Broka šodien ar uzrunu sveica Augstākās tiesas plēnuma tiesnešus, izsakot lielu paldies par darbu. Ministre pauda, ka Augstākās tiesas plēnuma sanākšana ir nozīmīgs notikums: „Plēnums ne tikai izraugās kandidātus Satversmes tiesā, Tieslietu padomei un citām institūcijām, bet ir arī autoritatīva tiesu sistēmas institūcija, kas apspriež aktuālus tiesību normu interpretācijas jautājumus un citas svarīgas tēmas. Plēnumam piemīt potenciāls spēks, lai definētu ietekmīgu viedokli par tiesu sistēmā, valstī un sabiedrībā kopumā svarīgiem jautājumiem.”

Ministresprāt ir svarīgi ik pēc noteikta laika veikt pašnovērtējumu un lūgt to arī no malas:

Arī Tieslietu ministrija kā nozares pārraugs gaida kritiku un ieteikumus. Kritika ļauj pilnveidoties, ir atspēriena punkts attīstības virzienā. Augstākās tiesas plēnums ir piemērota vieta šādam vērtējumam.

„Nesenā Zolitūdes traģēdija bija mums kā atgādinājums, ka ikviena nolaidība nepaliek nezināma. Turklāt, ja vienā laikā un telpā apvienojas vairāku cilvēku nolaidības, sekas ir ļoti traģiskas. Tāpēc ikvienam ir morāls pienākums runāt un norādīt uz trūkumiem. Arī Augstākās tiesas plēnumam ir iespējas un morāls pienākums apspriest jautājumus, kas varētu palīdzēt pilnveidot Augstākās tiesas, visas tiesu sistēmas un valsts pārvaldību.

Cilvēka cieņa ir tā augstākā vērtība, kas paturama tiesneša sirdī un kas ir rīcības novērtēšanas kritērijs. Ikviens var baudīt tiesības, kas sargā cilvēka cieņu, ja cilvēki un valsts institūcijas kopā saglabā un aizsargā uz cilvēktiesībām balstītu valsts iekārtu”, savā uzrunā pauda ministre.

Turpinājumā Baiba Broka pieskārās būtiskiem tieslietu nozares uzlabošanas jautājumiem, akcentējot, ka Tieslietu sistēmas reforma ir iespējama tikai dialogā ar visām iesaistītajām institūcijām.

Tieslietu ministres Baibas Brokas atzinīgu vērtējumu saņēma nesen pabeigtais Latvijas un Šveices sadarbības projekts „Tiesu modernizācija Latvijā”, kurš noslēdzās ar videokonferenču un tiesas sēdes gaitas skaņu ierakstu aprīkojuma uzstādīšanu visās Latvijas tiesās: „Tiesu aprīkošana ar tehniskiem līdzekļiem ir domāta, lai mums visiem atvieglotu darbu, jo taisnīga tiesa sevī ietver tiesas neatkarību, tiesas pieejamību un efektīvu tiesas procesu saprātīgā termiņā.”

Pozitīvi ministre vērtēja tiesu slodžu izlīdzināšanas darbu, ieviešot Tiesu namu koncepciju tuvākajā nākotnē un jau uzsākto lietu pārdali starp tiesām, izvērtējot tiesu darba un noslodzes rādītājus.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.