logo

Cēsīs atklāta plaša Kalmītes dzimtas izstāde

31.05.2016 Marika Zeimule Pašvaldībās

Foto : Jaunās izstāžu zāles atklāšanā no kreisās Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs,  mecenāte Anda Sīpoliņa, PLMC izstāžu kuratore Lelde Kalmīte, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Sestdien,  28.maijā Pasaules latviešu mākslas centra  izstāžu zālē, klātesot mākslas cienītājiem no ASV un Latvijas, kā arī valsts amatpersonām, tika atklāta izstāde “Kalmītes stāsts”.  Mākslas kuratore no Čikāgas Lelde Kalmīte izveidojusi  plašu un iespaidīgu  vizuālu dialogu starp divu paaudžu māksliniekiem.

Uz izstādes atklāšanu PLMC izdevis  katalogu  atspoguļojot Jāņa Kalmītes daiļradi, savukārt Leldes Kalmītes mākslas pasauli lasītājs izzina sarunā starp viņu un Čikāgas mākslas fotogrāfi Ilzi Arāju. Kataloga ievadā Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde uzsver: “Simboliskais tēva un meitas dialogs mākslā – „Kalmītes stāsts” – nav tikai divu paaudžu saruna, tas met tiltu no viena kontinenta uz otru, no viena gadsimta uz otru. Tēva latviskajā identitātē balstītā stabilā rija veido dialogu ar meitas – ārpus Latvijas uzaugušas un Amerikā integrējušās latviešu mākslinieces – 21. gadsimta globālajā pasaulizjūtā balstītajiem, trauksmes piesātinātajiem darbiem.” Kultūras ministriju atklāšanā pārstāvēja parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis un Latvijas valsts simtgades biroja satrptautisko projektu vadītāja Leonarda Ķestere.

Nodibinājums “Pasaules latviešu mākslas centrs” Cēsīs atvēra pirmo galeriju 2014.gada vasarā, kad pateicoties diasporas latviešu ziedojumiem izstāžu zāles vajadzībām, tika izremontētas bijušās Cēsu arodskolas sporta nodarbību telpas. Pēdējā gada laikā PLMC sarīkojis diasporas latviešu mākslinieku ceļojošo izstādi, kas bija redzama Daugavpils, Rēzeknes un Krāslavas muzejos. PLMC Cēsīs veica vērienīgus remontdarbus, lai iekārtotu  otro izstāžu zāli, lai paralēli izstādei “Kalmītes stāsts”  vērtu vaļā durvis otrai mākslas iztāžu zālei, kas tapusi pateicoties Andas Sīpoliņas (Kanāda) pūlēm godinot savu vecāku – latviešu mākslas mecenātu piemiņu.

Kā atklāšanas runā uzsvēra Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts : “ Augsti novērtēju “Pasaules latviešu mākslas centra” valdes lēmumu ieguldīt līdzekļus un veidot centru ārpus Rīgas, lai arī Vidzemes reģiona iedzīvotāji un pilsētas viesi varētu baudīt augstvērtīgu mākslu, kas tapusi dažādās pasaules vietās, kur dzīvo latviešu mākslinieki. Tagad Pasaules latviešu mākslas centru  varam  dēvēt par vienu no Cēsu pilsētas izkārtnēm, jo tā ir vienīgā vieta Eiropā, kur vienkopus varam redzēt diasporas latviešu mākslu”.

Jaunatklātajā izstāžu zālē apskatei  piedāvātas  Austrālijas mākslinieka Jāņa Nedēļas un Kanādas mākslinieces Ineses Birstiņas instalācijas, Zigfrīda Sapieša (Skotija) keramikas veidojumi, Gerdas Rozes, Oskara Skušķa, Jura Ubāna, kā arī citu ASV latviešu mākslinieku darbi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.