logo

Dace Melbārde par Latvijas kultūru un mediju politiku Eiropā

29.12.2020 Dace Melbārde Eiropas Parlamentā

Esmu pārliecināta, ka Latvijas nākotne un pamats ir un būs mūsu jaunā paaudze. Jau no mazotnes katrā Latvijas bērnā ir jāattīsta līderības spējas, kas vienlaikus veido piederību mūsu valstij, mūsu mājām. Tādēļ sadarbībā ar mūžizglītības un kultūras institūtu “Vitae” un biedrību “Zināšanu un inovācijas sabiedrība” esmu uzsākusi jauniešu līderībai un līdzdalībai veltītu iniciatīvu “Nākotnes līderu akadēmija”, kurā jauniešiem no piecpadsmit Latvijas skolām tiek piedāvātas gan apmācības sabiedrības līderības prasmju izkopšanai, gan domnīcas un semināri par Eiropas Savienībai un Latvijai nozīmīgām tēmām. Ir svarīgi, ka pašu mājās audzinām nākotnes Eiropas un Latvijas līderus ar dziļām saknēm savā zemē un spēju risināt jautājumus Eiropas un pasaules līmenī.

Palielināts programmas “Radošā Eiropa” budžets

Varbūt daudziem šķiet, ka darbs Eiropas Parlamentā ir kaut kas tāls un abstrakts, taču tā nebūt nav. Ar Kultūras un izglītības komitejas starpniecību man ir izdevies ietekmēt un rast dzirdīgas ausis, lai nākamā perioda Finanšu ietvarā 2021.–2027. gadam daļa no pārdalītās summas tiktu novirzīta vienīgās kultūras programmas “Radošā Eiropa” budžeta palielināšanai līdz 2,2 miljardiem eiro. Tas ir par aptuveni 50 procentiem vairāk, ja salīdzina ar pašreizējo programmas budžetu.

Ar šiem papildu līdzekļiem būs iespējams īstenot vēl vairāk radošo projektu arī Latvijā, tādējādi dodot papildu stimulu mūsu kultūras nozarei atgūties pēc Covid-19 krīzes, kas to skārusi īpaši smagi.

Cīņa pret dezinformāciju drošākai Latvijai

Esmu izvirzījusi par mērķi pievērst visas Eiropas Savienības uzmanību tādiem “maigās varas” instrumentiem kā mediji, izglītība, vēsture, kultūra un darbs ar jaunatni, kas ir prioritāri sabiedrības noturības stiprināšanā pret dezinformāciju.

Mediju vides spēcināšanai Latvijai ir jāizmanto iespējas, ko sniedz ES Atveseļošanās instruments, kas turpmākajos gados padarīs pieejamu dalībvalstīm līdz šim nepieredzētu finansējuma apjomu. Lai palīdzētu Latvijas senioriem stiprināt zināšanas un apgūt praktiskas iemaņas mediju lietošanā, kopā ar Latvijas bibliotēku tīklu īstenojam semināru ciklu “Ceļazīmes mediju lietošanā”.

Eiropas kultūras galvaspilsēta

2027. gadā kādai no Latvijas pilsētām būs iespēja kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Šis statuss kādai no Latvijas pilsētām, piemēram, Ogrei, Liepājai, Daugavpilij, Kuldīgai, Jūrmalai, Jēkabpilij vai Cēsīm, var kļūt par labu stimulu, lai īstenotu plašus pilsētvides reģenerācijas plānus, intensificētu tūrisma plūsmu un stiprinātu pilsētas starptautisko reputāciju. Šī iespēja ir jāizmanto! Tāpēc kopā ar domnīcu “CultureLab” rīkoju izglītojošu pasākumu sēriju, kuras mērķis ir veicināt Latvijas pilsētu iesaisti atlasē par Eiropas kultūras galvaspilsētas godu ar augstvērtīgiem un konkurētspējīgiem pieteikumiem.

 

Dace Melbārde

Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētājas vietniece, Īpašās komitejas par ārvalstu iejaukšanos un dezinformāciju Eiropas Savienībā priekšsēdētāja vietniece

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.