logo

Dace Melbārde Pasaules kultūru festivālā Indijā parāda latviešu kultūras spēku (1)

17.03.2016 Baiba Kauliņa Valdībā

No šā gada 10. līdz 14. martam Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde piedalījās Pasaules kultūru festivālā (World Culture Festival) un Globālās līderības forumā (Global Leadership Forum) Indijā, Deli. Aizvadītas arī vairākas vērtīgas augsta līmeņa tikšanās, tostarp ar Indijas kultūras un tūrisma ministru, kurās izskanējuši priekšlikumi sadarbībai kino, literatūras, tradicionālās kultūras un mākslas jomās, vienojoties turpināt darbu pie Indijas-Latvijas starpvaldību sadarbības programmas kultūrā.

Pasaules kultūru festivāla atklāšanas uzrunā kultūras ministre vēstīja, ka starp kultūrām vēsturiski noticis nepārtraukts dialogs un starp tām nav robežu, ja vien tās nebūvējam mēs paši. Ministre pauda arī savu ticību nevardarbīgām attiecībām, norādot, ka vienīgā cīņa starp nācijām var būt tikai par mieru. Uzrunas noslēgumā ministre pārsteidza plašo auditoriju klātienē un tiešraižu skatītājus, nodziedot latviešu tautas dziesmu „Pie Dieviņa gari galdi”. Tādējādi ministre demonstrēja Latvijas kultūras un tradīciju kā nevardarbīgas pretošanās spēku un nozīmi neatkarības atgūšanā jeb „dziedošo revolūciju”.

Kultūras ministre piedalījās arī Globālās līderības foruma paneļdiskusijā „Globālais un nacionālais”. Tajā līdzās ministrei viedokļus pauda augsta līmeņa amatpersonas no visas pasaules – Lietuvas kultūras ministrs Šarūnas Birutis, Eiropas Parlamenta deputāts Geoffrey Van Orden, Beļģijas valsts ministrs Herman de Croo, ASV Pārstāvju palātas kongresmenis Mike Quigley, Lielbritānijas valdības darba un pensiju valsts sekretāra vietnieks Shailesh Lakhman Vara.

Vizītes laikā kultūras ministre Dace Melbārde tikās ar Indijas kultūras un tūrisma ministru Dr. Mahešu Šarmu (Mahesh Sharma) un vienojās par starpvaldību sadarbības programmas izstrādi kultūras jomā. Programmā akcentus varētu likt uz sadarbību akadēmiskajā mūzikā, divvirzienu sadarbību kino jomā, rakstnieku un tulkotāju apmaiņu, tostarp zinātnisko darbību sanskrita un latviešu valodas līdzību izpētē. Tāpat Indija tika aicināta apsvērt dalību Dziesmu un deju svētkos, kā arī Starptautiskajā folkloras festivālā „Baltica 2018”.

Kultūras ministre tikās arī ar Indijas Kultūras sakaru padomes (Indian Council for Cultural Relations – ICCR) ģenerāldirektoru Šrī C. Radžasekhāru (C. Rajasekhar). Viņš pauda interesi par Latvijas kordziedāšanas tradīcijām un iespējām uzaicināt Latvijas diriģentus un mācībspēkus uz Indiju sniegt meistarklases. Šrī C. Radžasekhārs slavēja Latvijas Dziesmu un deju svētkus, kas ir iekļauti UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, un apsveica ar gatavību 2017. gadā rīkot Eiropas koru olimpiādi. Tāpat Šrī C. Radžasekhārs aicināja izmantot ICCR programmas un piedāvāja atbalstīt Latvijas mākslinieku dalību tajās, piemēram, literatūras, kino un mūzikas jomās.

Vizītes laikā ministre apmeklēja arī Latvijas vēstniecību, tikās ar vēstnieku Aivaru Grozu un pārrunāja Latvijas simtgades svinēšanas pasākumus Indijā.

Pasaules kultūru festivāla mērķis ir godāt humānismu, garīgumu un cilvēciskās vērtības, un tas apvieno pasaules kultūru dažādību, vienlaikus izceļot mūsu kā cilvēces vienotību. Festivāls šogad tika organizēts Ņūdeli par godu 35. gadskārtai kopš brīvprātīgās humanitārās un izglītības nevalstiskās organizācijas „Art of Living” izveidošanas. Šī organizācija darbojas 156 pasaules valstīs, tostarp Latvijā, un tiek uzskatīta par pasaules lielāko brīvprātīgo nevalstisko organizāciju. Festivālā ar dziesmu un deju priekšnesumiem, kā arī dažādiem citiem kultūras pasākumiem piedalījās 155 pasaules valstis, pulcējot vairāk nekā 3,5 miljonus dalībnieku.

Festivāla ietvaros notika arī Globālās līderības forums, kurā piedalījās augsta līmeņa vadītāji no uzņēmējdarbības, valdības, politikas, zinātnes un sporta jomām, kā arī no NVO, reliģiskajām organizācijām, akadēmiskajām aprindām un masu mediju pārstāvji. Diskusiju mērķis bija apspriest vadības iezīmes, kuras nepieciešamas mūsdienu pasaulē.

Informāciju sagatavoja
Baiba Kauliņa,  Kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.