logo

Darbu uzsākusi Latvijas Radio studija Latgalē

19.07.2016 Oskars Vizbulis Latvijā

Ko mūsu valsts var darīt, lai mazinātu ārvalstu informācijas avotu ietekmi uz Latvijas sabiedrību? Atbilde ir – stiprināt pašmāju plašsaziņas līdzekļus, it īpaši Latvijas pierobežā, proti Latgalē. To uzsvērusi arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece norādot, ka plašsaziņas līdzekļi ir valsts drošības jautājums,  jau 2014. gadā aicinot piešķirt papildu finansējumu Latvijas Radio reģionālās studijas izveidei Latgalē.

Š.g.12. jūlijā Rēzeknē darbu uzsāka Latvijas Radio (LR) Latgales multimediju studija. Tās izveidei un darbības nodrošināšanai 2016. gadā  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija  piešķīra finansējumu 155 tūkstošu eiro apmērā. Studijas uzdevums veicināt Latgales informatīvo sasaisti ar pārējiem Latvijas reģioniem un garantēt, ka pierobežā dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji tiek informēti par valstī notiekošajiem procesiem un starptautisko notikumu attīstību. Nodrošināt reģionālās informācijas plūsmu visām LR programmām, veidot un pārraidīt reģionālo saturu LR4 programmā, veidot saturu portālam LSM.lv, kā arī attīstīt kopprojektus ar LTV.

Atklāšanas pasākumā jaunās studijas vadītāja Renāte Lazdiņa  retoriski jautāja: “Kas  ir Latvija Radio? Latvijas Radio esam mēs paši, jo runājam par sevi, par savām problēmām un par savām vajadzībām. Tad mēs arī veidosim informācijas plūsmu no Latgales – stāstīsim par Latgales vajadzībām, par problēmām un skaisto, par interesantiem un uzņēmīgiem cilvēkiem. Par Latgali Latvijā.”

NEPLP loceklis un  Latgales mediju programmas autors Dainis Mjartāns norādīja,  ka ideja par sabiedriskā medija izveidi Latgalē radās jau 1933. gada 1. maijā, kad Latgales izglītības un kultūras darbinieku kongress pieņēma lēmumu Rēzeknē celt radiostaciju un veidot Latgales apgabalam raidījumus latgaliski. Mainoties politiskajai situācijai šis projekts neīstenojās. Nākamgad apritēs simts gadi, kopš vēsturiskā Latgales kongresa, kad Latgales pārstāvji lēma par apvienošanos ar pārējiem topošās Latvijas valsts novadiem vienā zemē. Pasākumu virkne no Rēzeknē izskanēs pa visu Latviju un te liela loma sabiedrības informēšanā paredzēta tieši LR studijai.

LR multimediju studijas izveide ir daļa no NEPLP izstrādātās “Latgales elektronisko mediju  programmas”. Kas raksturojama, kā pasākumu kopums, kas iekļauj atbalstu LR un Latvijas TV saturam, sniedz atbalstu Latgales vietējām radio un TV stacijām, kas raida programmas mazākumtautībām, atbalstu Latgales radio un TV producentu grupām raidījumiem latgaliešu valodā un risinājumus apraides uzlabošanai. Šiem projektiem valsts 2016. gadā  kopā atvēlējusi 142 000 eiro, savukārt LR studijā Rēzeknē tiks nodrošinātas darba vietas sešiem žurnālistiem un tehniskajam personālam.

Ņemot vērā, ka NEPLP programma paredz veicināt žurnālistikas apguvi un mediju speciālistu sagatavošanu Latgales reģionālajās augstskolās,  atzinīgi jāvērtē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas lēmumu no nākamā mācību gada piedāvāt akadēmisko maģistra studiju programmu “Reģionālie mediji un komunikācija”.

Studijas atklāšanas pasākumā Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs: Monvīds Švarcs, uzsvēra, ka Latvijas Radio, pašvaldībām un visai sabiedrībai jāstrādā kopīgam uzdevumam, –lai mēs patiešām sāktu interesēties par to, kas notiek mums apkārt, Latgalē.

Atbalsts LR  Latgales studijai  no valsts puses nodrošināts tikai tās izveidei un darbībai 2016. gadā. Kā uzsvēra D. Mjartāns “NEPLP priekšā vēl daudz darāmā, lai pārliecinātu politiķus 2017. gada budžetā atvēlēt līdzekļus studijas darbības nodrošināšanai .”

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.