logo

Demogrāfs: Pēc dzimušo skaita uz vienu sievieti Latvija pagaidām ir pirmrindniece Eiropā (1)

12.04.2018 Ziņu aģentūra LETA Latvijā

Pēc dzimušo bērnu skaita uz vienu sievieti Latvija ir pirmrindniece Eiropā, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja demogrāfs, Starptautiskās Migrācijas organizācijas (IOM) pārstāvniecības Latvija vadītājs Ilmārs Mežs.

Mežs norādīja, ka pēdējos piecos gados valsts ieguldījusi vairāk līdzekļu, lai palīdzētu ģimenēm ar bērniem. Līdz ar to dzimušo bērnu skaits uz vienu sievieti ir strauji pieaudzis – no 1,3 uz 1,7 bērniem.

Vienlaikus sliktā ziņa ir tā, ka jauno cilvēku paliek arvien mazāk, uzsvēra demogrāfs. Viņš norādīja, ka patlaban par māmiņām kļūst 1990.gadu sākumā dzimušas sievietes, kuras “pašas piedzima uz pusi mazākā skaitā”.

“Diemžēl esam sniega lavīnas periodā. Tuvākās vienas paaudzes laikā būtu utopiski cerēt, ka [cilvēku skaits] nesamazināsies,” sacīja Mežs.

Demogrāfs uzskata, ka Latvijā ir izveidota pietiekami laba “māmiņalgu” sistēma, kā arī naudas pabalsti ir “diezgan pieklājīgi”. Vienlaikus joprojām trūkst vietu bērnudārzos, īpaši Rīgā. Šis jautājums ir būtisks arī remigrācijas kontekstā, uzsvēra Mežs.

Tāpat eksperts atklāja, ka Demogrāfisko lietu centrs strādā pie iespējamiem grozījumiem, kas palielinātu sociālās iemaksas par vecāku, kurš darba vietā izvēlējies būt mājās ar bērnu. Nevajadzētu būt situācijai, kad vecāks saņem mazāku pensiju tādēļ, ka izvēlējies būt mājās ar mazu bērnu, uzsvēra Mežs. “Pirmie soļi drīz tiks sperti,” viņš noteica.

 

Pārpublicēts no ziņu aģentūras LETA mājaslapas

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Andris Doveiks

    24.04.2018 10:41

    Starptautiskās Migrācijas organizācijas (IOM) pārstāvniecības Latvija vadītājs Ilmārs Mežs. - Lai kas ir pats Mežs, viņš pārstāv organizāciju, kurai pēc būtības riebjas viss nacionālais. Neļaujieties tikt apmuļķoti! 1,7 ir izmiršana! Ne jau vietas bērnudārzos rada daudzbērnu (kaut 2+...) ģimenes, bet iespēja ģimenei sevi uzturēt. Ja Europes jaundzimošo pieaugumu nodrošina iebraucēju bērniņi muhamedi un aišas, tad tas ir tādēļ, ka viņu mammas sēž mājās uz dāsniem pabalstiem, nevis vergo siltumnīcās vai noliktavās kopā ar baltiešiem un poļiem. Mēs, savukārt, paši viens otru par lieku eurorubli bērna pabalstam norejam. Nodokļu atlaide liek sievietei strādāt, bet piespiedu darbs dēļ iztikas ārpus mājas atņem māti mazuļiem un samazina iespēju, ka mazuļu skaits pieaugs. Tādēļ I. Mežs vērš mūsu uzmanību tikai bērnudārza virzienā - sak, lai mātes strādā un dzemdē mazāk, bet tos 1,7 bērnus bērnudārzs karlīņgrāmatu gudrībās mācīs.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.