logo

Divlitrīgās plastmasas alus pudeles atstāsim pagātnē

27.10.2016 Romāns Naudiņš Latvijā

Foto: Reinis Inkēns, Saeima

Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir izstrādājusi izmaiņas likumā, lai aizliegtu pārdot stipro alu, kā arī alu tilpumā virs viena litra. Izmaiņas parlamentā šodien tika aprstiprinātas otrajā lasījumā.

Lētais plastmasas pudeļu alus indē pārmērīgus lietotājus, it īpaši cilvēkus lauku reģionos. Tilpuma mērvienības virs litra un tā sauktais pastiprinātais alus nav saistīti ar senajiem alus darīšanas paradumiem. Patlaban alus dzērāji šādā veidā tiek mudināti nopirkt vairāk, nekā paši bieži vien var izdzert, veicinot pārmērīga apšaubāmas kvalitātes alkohola lietošanu. Citviet Eiropā veikalu plauktos alus stiprāks par pieciem grādiem nav sastopams, turklāt tas nereti ir pildīts stikla pudelēs.

Paredzēts, ka alu, raudzētos un pārējos alkoholiskos dzērienus aizliegs pārdot plastmasas pudelēs, kuru tilpums pārsniedz puslitru, ja dzēriens ir stiprāks par 5,8 grādiem. Tāpat nedrīkstēs tirgot alu par litru lielākās pudelēs, ja to stiprums ir līdz 5,8 grādiem. Ierobežojumi neattieksies uz stikla, keramikas, koka vai metāla iepakojumu, kā arī, ja dzērienu tirgo tā ražošanas vietā. Pretēji izskanējušajām bažām, ierobežojumi neattieksies uz alus ražotājiem ražotnēs. Piemēram, Valmiermuižas alu tā baudītāji joprojām varēs iegādāties ražotnēs arī izlejamā veidā, lai to paņemtu līdzi iepildītu plastmasas pudelēs.

Tas nozīmē, ka vairākas alus šķirnes virs diviem litriem plastmasas pudelēs veikalu plauktos vairs neredzēsim. Aizliegums, protams, nebūs kā universāla formula, kas atrisinās alkohola problēmu kopumā, taču tas būs solis alkoholisma mazināšanā un iedzīvotāju atturēšanā no mazāk kvalitatīvas dziras izvēles.

Alkohola patēriņa daudzums Latvijā joprojām pieaug un ir viens no augstākajiem Eiropā un pasaulē.  Pērnā gada dati liecina, ka absolūtā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem bija 10,8 litri, savukārt 2014. gadā – 9,8 litri. Pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana rada papildu izmaksas veselības aprūpē un sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, kā arī materiālus zaudējumus darbavietās, tādējādi negatīvi ietekmējot tautsaimniecības ekonomisko attīstību un sabiedrību kopumā.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš atzīst: “Mani visvairāk pārsteidz tas, ka līdz šim Veselības ministrija nav centusies apkarot alkoholisma problēmu, un stiprā alus tirdzniecība joprojām “iet no rokas”. Par to liecina manis paša un iedzīvotāju sniegtie novērojumi. Divlitrīgā alus pudele kādā no veikaliem bija nocenota uz 19 euro centiem… Arī pagājušajā nedēļā vienā no lielveikaliem izliktajā paletē lētākais divlitrīgais alus maksāja 76 euro centus. Pēc šādiem novērojumiem rodas iespaids, ka tauta tiek nodzirdīta jau vairāk nekā 26 neatkarības gadus. Padomju laikos to darīja, lai cilvēki nebūtu sabiedriski aktīvi, neiebilstu pret valsts iekārtu un lieki netraucētu valsts politikai. Manuprāt, Latvijas sabiedrībai tie nav vajadzīgi. Es noteikti nevēlos, lai mūsu bērni un mazbērni to dzertu.”

Nākotnē būtu jādomā arīdzan par Latvijas alus ražotāju tradīciju pilnveidošanu, iespējams, pat par atsevišķu regulējumu kvalitatīvā alus brūvētāju nozarei. Toties “divlitrenes” atstāsim pagātnē.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.