logo

Edvīns Šnore: Krievija iezīmē teritoriju

28.11.2016 Edvīns Šnore Latvijā

Janvārī ASV varu pārņems jaunais prezidents. Pirms tas ir noticis, Krievija nolēmusi sūtīt viņam signālu un demonstratīvi iezīmēt savu teritoriju. Līdzīgi kā tas notiek dzīvnieku pasaulē – tā lai jaunais kolēģis jau no paša sākuma saprastu, kas kuram pieder.

Valstu robežas redzamas kartē, bet ietekmes sfēras iezīmē savādāk – ar simboliem un vēstījumiem. To mērķis ir vāji slēptā veidā konkurentam norādīt, kur beidzas viņa teritorija un kur sākas sveša. Krievija, kā zināms, par savu allaž uzskatījusi bijušo PSRS. Ja nu kāds to piemirsis, tad nedēļu pēc ASV prezidenta vēlēšanām, Kremlis to atkal izlēma publiski skaļi atgādināt, izmantojot šim mērķim leģendāro TASS (Телеграфное агентство Советского Союза) ziņu aģentūru, caur kuru savus vēstījumus pasaulei parasti novadīja PSRS līderi sākot ar Staļinu.

17. novembrī ar TASS starpniecību Krievijas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, ka bijušās PSRS valstīs ir apdraudēta krievu valoda un ka tur nepieciešams krievu valodai piešķirt īpašu tiesisku statusu. Ņemot vērā, ka šajās teritorijās dzīvo daudz krievvalodīgo, jautājums esot jāvirza Krievijas ārpolitikas dienas kārtībā. Un nobeidzot: “Īpašu trauksmi no tiesību viedokļa rada krievu valodas stāvoklis Latvijā un Igaunijā”.

Kā pēc burvju mājiena pēkšņi sāka pienākt satraucošas ziņas no Igaunijas. 19. novembrī Postimees.ee ziņoja, ka Igaunijas Centra partija negaidīti izvirzījusi prasību par pāreju uz krievu valodu Igaunijas bilingvālajās skolās. Latvijā savukārt daudzus šokēja prezidents Vējonis, kurš 22. novembrī savā mājas lapā publicēja aicinājumu nevairīties Latvijā runāt krieviski: “atsevišķi politikas veidotāji izvēlas runāt tikai latviešu valodā, neraugoties uz viņus intervējošā medija un tā auditorijā lietoto valodu… Labu piemēru rāda tie politikas veidotāji un ierēdņi, kuri ar krievvalodīgajiem medijiem runā to auditorijas vairākuma valodā”.

Tas ir citāts no prezidenta ekspertu grupas ziņojuma, kura autoru vidū ir tādi šaurās aprindās plaši pazīstami jomas eksperti kā zinātnieks Deniss Hanovs, bijusī NTV un LTV7 darbiniece Olga Proskurova un kultūras ministres padomnieks Mārtiņš Kaprāns.

Gandrīz vienlaicīgi ar prezidenta ekspertu skandalozajām atklāsmēm par krievu valodas ieteicamo lietojumu, ASV politologs Pols Goubls publicēja rakstu, kurā secināja, ka Kremļa galvenais ierocis hibrīdkarā pret bijušajām PSRS (īpaši Baltijas) valstīm ir krievu valoda, tās izplatīšana un aizstāvēšana. 

Tā, protams, ir sakritība, ka prezidents Vējonis, kurš nesen palīdzēja Krievijas investoriem izvairīties no papildus iemaksu veikšanas Latvijas budžetā TUA programmas ietvaros, tieši tagad aizliek vārdu par krievu valodu. Būtu bijis pareizāk pagaidīt kādas pāris nedēļas, jo pretējā gadījumā daudziem liekas, ka viņš saskaņo savu rīcību ar Krievijas ĀM, kam mēs, protams, neticam. Latvijas prezidents realizē savu neatkarīgu politiku, kas ir ne tikai Latvijas tautas bet arī latviešu tautas interesēs.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.