logo

Edvīns Šnore: Migranti neriskē ar dzīvību, lai beigās nonāktu nabadzīgajā Ungārijā (5)

07.09.2015 Edvīns Šnore Latvijā

Eiropa piedzīvo lielāko cilvēku migrācijas vilni kopš otrā pasaules kara.

Kas tam ir pamatā? Karš, vardarbība? Izrādās tie ir tikai otršķirīgi iemesli (skat. Dr. P.Guļāna rakstu).  Galvenais iemesls, ir vēlme aizbēgt no nabadzības. Ne velti trešdaļa no patvēruma pieprasītājiem ES šogad bijuši tādu valstu pilsoņi kā Kosova, Albānija un Serbija. Vācijā tie sastāda aptuveni pusi no visiem patvērumu pieprasījušajiem pēdējā gada laikā.

Raugoties uz sirdi plosošajiem skatiem Budapeštas stacijā, ne viens vien, tostarp New York Times korespondents uzdod jautājumu, bet kādēļ gan bēgļi negrib palikt Ungārijā, kura taču ir ES un kurā nav kara; uz ko bēgļi viņam atbild, ka Ungārija tomēr ir “salīdzinoši nabadzīga” un ka “viņi vēlas dzīvot patiesi attīstītā valstī, kas nodrošina iespējas”.

Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka uz Eiropu migrējošajiem ļaudīm ir skaidrs mērķis – Vācija, Lielbritānija, Beneluksa un Skandināvijas valstis. Viņi nemaksā lielu naudu kontrabandistiem un neriskē ar dzīvību, lai beigās nonāktu “salīdzinoši nabadzīgajā” Ungārijā. Acīmredzot arī ne Latvijā, kas ir vēl nabadzīgāka par Ungāriju.

Tādēļ Vācijas rosinātā migrantu piespiedu izvietošana pa ES valstīm, ir lemta neveiksmei. Jo uz nabadzīgākajiem ES reģioniem aizvestie bēgļi pie pirmās iespējas vienalga brauks atpakaļ uz Rietumeiropu. Iespējams stāvoklis mainīsies, kad Rietumeiropa jau būs pārsātināta ar migrantiem. Tad arī mūsu valsts liksies gana pievilcīga pagaidām vēl visai izvēlīgajiem ekonomiskajiem bēgļiem.

Kādai jābūt Latvijas pozīcijai ES migrantu krīzes risināšanā

1.

Pirmkārt, Latvijai ir jāpievienojas Višegradas grupas valstīm (Polija, Čehija, Slovākija, Ungārija) un skaidri jāpauž: EK kvotu risinājums nav nekāds risinājums! Tas nerisinās problēmu pēc būtības un nesamazinās nekontrolēto migrācijas vilni. Tieši otrādi, tas to stimulēs. Ir naivi iedomāties, ka ES nonākušie Sīrijas bēgļi, gluži kā Baltijas bēgļi pēc Otrā pasaules kara, tikai gaida kara beigas, lai pēc tam dotos atpakaļ uz dzimteni. Tiem, kuriem patiešām ir šāda doma, tie uzturas Sīrijas kaimiņvalstīs, galvenokārt Turcijā (> 2 miljoni). Savukārt tie, kas mērķtiecīgi migrē cauri pus Eiropai uz konkrētām Rietumeiropas valstīm, nemaz neslēpj, ka dara to ar skaidru mērķi – apmesties tur uz dzīvi un palikt.

2.

Ir jādod skaidrs signāls Vācijai u.c. Rietumeiropas valstīm, ka tām ir jāpārskata sava līdzšinējā imigrācijas politika un dāsno pabalstu sistēma, kas tagad draud noslīcināt visu Eiropu Āfrikas un Āzijas bēgļu jūrā. Pretējā gadījumā migrantu straume nekad nebeigsies neatkarīgi no tā, vai citas ES valstis pie sevis izvietos 160 000, vai 960 tūkstošus bēgļu. Ja Vācija nepārskata savu politiku, tai nav arī morālu tiesību uzspiest citiem migrantu kvotas.

Esošajā situācijā nevienai ES valstij arī nav skaidrs ar ko rēķināties un ko plānot. Pirms mēneša mums teica, ka 250 bēgļi Latvijai esot vienreizējs pasākums divu gadu laikā. Uz šo skaitļu pamata valstī jau strādā vairākas darba grupas, kas rēķina un plāno kā integrēsim tos 250. Tagad no Briseles dzirdam par 2000 bēgļiem, kurus Latvijai prasīšot uzņemt. Mogerīnī kundze iet vēl tālāk un daudznozīmīgi paziņo, ka dalībvalstīm vajadzēšot piemēroties… Kam? Ka migranti plūdīs nepārtraukti?

3.

Ir jāprasa Rietumeiropas valstīm beidzot sākt ievērot pašu pieņemtās vienošanās un sargāt ES ārējo robežu! Latvija stājās tādā Eiropas Savienībā, kurā tiek sargāta ārējā robeža, nevis laisti iekšā visi, kas brauc, pēc tam vēl sadalot tos pa valstīm piespiedu kārtā. Tas, kas tagad notiek Eiropas dienvidos, ir klajš Lisabonas līguma pārkāpums (62. pants: “Savienība veido politiku, lai veiktu personu kontroli un ārējo robežu šķērsošanas efektīvu uzraudzību”). Ir amorāli un negodīgi atsevišķu Rietumeiropas politiķu pārmetumi Ungārijai, ka tā ceļ žogu un nostiprina ES ārējo robežu. Ungārija dara tikai to, kas tai jādara kā ES dalībvalstij. To pašu vajadzētu darīt arī citiem, tostarp Latvijai.

4.

Piespiedu vai brīvprātīgo bēgļu kvotu vietā Latvijai jāatbalsta risinājumi, kas paredz cilvēka cienīgu dzīves apstākļu nodrošināšanu kara bēgļiem, kas atrodas ārpus ES, uzturas Turcijā un citur. Šim mērķim atvēlot gan ES naudu, gan stimulējot publisko-privāto partnerību. Ir, protams, labi pasniegt pārtikas paciņu Sīrijas studentam, kas pēc paša teiktā uz Vāciju devies, samaksājot kontrabandistiem 4000 eiro, ar mērķi pabeigt tiesību zinātnes studijas universitātē. Tomēr varbūt lielāka jēga būtu atdot šo pārtikas paciņu kādam, kuram nav 4000 eiro, kurš uzturas Sīrijas pierobežā un lolo cerību atgriezties dzimtenē, kad tur beigsies karš.

5.

Latvijai vienreiz par visām reizēm ir jākliedē Rietumeiropas partneru ilūzijas, ka mūsu valsts varēs risināt ES bēgļu krīzi, izvietojot Latvijā daļu uz [Rietum]Eiropu migrējošos ļaudis. Teorētiski, protams, solīt var jebko. Piemēram, ka Latvija uzņems 10 miljonus cilvēku. Iedzīvotāju blīvums to pilnībā atļauj (Vācijā ļaudis dzīvo pat vēl ciešāk). Taču viens ir tukši solījumi, bet otrs – realitāte.

Latvija jau tagad nespēj pildīt savas saistības, kuras tā uzņēmās, parakstot Konvenciju par Bēgļu statusu. Šajā dokumentā ir teikts: “Dalībvalstis pēc iespējas veicina bēgļu asimilēšanu”. Cik bēgļu Latvija ir asimilējusi? Ko tā vispār var asimilēt, ja migrācijas rezultātā pamatnācija pati ir tikai 62% valstī! Latvijā jau esošie bēgļu bērni, izrādās, tiek apmācīti krieviski nevis valsts valodā. Kā mēs varam solīt to, ko labi zinām, nevarēsim izpildīt?

Jā, Latvijai migrācijas jomā ir īpašs stāvoklis ES. Tā ir realitāte. To vajag nevis kautrīgi noklusēt it kā tas būtu kāds kauns vai mūsu vaina, bet skaļi uzsvērt. Sevišķi, ja ES darba kārtībā parādās neprātīgie (citādi grūti nosaukt) migrantu kvotu priekšlikumi.

Latvija saskaņā ar ANO bēgļu aģentūras (UNHCR) datiem atrodas pirmajā vietā ES un sestajā vietā pasaulē pēc bēgļu īpatsvara valstī.  Kāds, protams, var smīkņāt par UNHCR metodoloģiju, pielīdzinot nepilsoņus bēgļiem, taču es to nedarītu. Masu migrācijas atstātās sekas Latvijā vēl ar vien tālu pārsniedz tās grūtības, ar kurām saskaras šodien Eiropa. Romā un Berlīnē pagaidām vēl migranti neveido vairākumu. Tur kinoteātros multfilmas bērniem vēl nerāda pēc principa: vienu dienu valsts valodā, otru dienu – arābiski. Latvijā turpretī šāda migrācijas radīta divvalodība ir realitāte. Tā ir visur – darba tirgū, izglītības sistēmā, uz ielas. Tāpēc būdama Eiropas līdere migrantu īpatsvara ziņā Latvija varētu ieteikt Vācijai u.c. Rietumeiropas valstīm divreiz padomāt pirms atvērt nekontrolētās migrācijas Pandoras lādi. Bet ja to dara, tad pašiem arī uzņemties pilnu atbildību par šīs neprātīgās politikas sekām, neuzveļot to citiem.

Pārpublicēts no portāla diena.lv

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Jānis Derums

  14.09.2015 12:17

  Jā, Latvijā jau reāli eksistē divvalodība! Vajadzētu padomāt, kā izbeigt intensīvo krievu valodas mācīšanu latviešu skolās. Ir daudzas skolas, kur kā otro svešvalodu bērni izvēlas krievu valodu, turklāt reizēm pat 100%. Zinu konkrētus piemērus, kā Saldus vidusskola, Lielvārdes vidusskola.

 • MAris Milgravis

  08.09.2015 00:27

  Vienīgais reālais risinājums bēgļu jautājumā Būtu atbalstīt Naguib Sawiris Plānus atpirkt no Itālijas un Griķijas salas, kur Patvēruma meklētāji varētu veidot savu valsti ! Un mums būtu jāpieprasa lai mūsu valdība to pieprasa Itālijas un Grieķijas valdībai . https://www.youtube.com/watch?v=lBbevqhSNPA Ja mūsu valdība to nespēj pieprasīt tad viņi ir impotenti, kas gatavi savu valsti pārdot par bēgļu pabalstiem!

 • Uldis Vipe

  07.09.2015 18:13

  Teicami argumenti. Un tagad kurš no Nacionālās Apvienības deputātiem to spēs skaļi pateikt no Saeimas, Eiroparlamenta un Eiropas Komisijas tribīnes un paust Junkera kungam un Merkeles kundzei personiski. Un attiecīgi rīkoties Ministru kabineta, Saeimas un Briseles rīkotajās sēdēs par šiem jautājumiem? Kurš?

  • Elkukalns W

   07.09.2015 20:00

   Varbūt tomēr vajadzētu vispirms pajautāt pašam sev: ko es esmu darījis, lai aizstāvētu savu valsti, kā es, kā pilsonis esmu paudis savu attieksmi ? Jūs uzdevāt jautājumu, kurā jau izskan aizdomas par NA deputātu neizlēmību vai vēl ļaunāk, liekulību. Bet deputāts ir pārstāvis, viņam jābūt drošam, ka viņa teiktais ir Jūsu viedoklis. Jūs bijāt mītiņā pie MK? Baidos, ka nē! Paši dzīvojam pēc principa-nevienu lieku kustību, kā tas būs, ja kaimiņš m,ani ieraudzīs ar plakātu rokās, bet komentēt un gānīties-nav problēmu, jebkurā laikā!

   • Uldis Vipe

    08.09.2015 12:19

    Pirmkārt, esmu valstij noņēmis rūpes rūpēties par mani un manu ģimeni, to risinu pats. Otrkārt, tā vietā, lai satrauktos par manu attieksmi, varējāt paskaitīt cik NA politiķu bija tai pat mītiņā pie MK. Ar neapbruņotu aci ir saskatāms, ka NA šajā latviešiem eksistenciālajā jautājumā ir iekšēji sašķēlušies (to apliecina visi līdz šim notikušie balsojumi un Saeimas priekšsēdētājas paustais viedoklis), tomēr, ja kāds ir izlēmis kļūt par deputātu un iesaistīties politikā, tad viņu darbiem vismaz pamatlīnijās vajadzētu sakrist ar pausto pārliecību.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.