logo

Frakcijas viedoklis par politiskajām aktualitātēm

11.06.2015 Rihards Kols Saeimā

Foto: Saeimas kanceleja Foto: Saeimas kanceleja

Frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols.

Politiskajā vidē aizvadītas vairākas spraigas pirmsvēlēšanu nedēļas, kas vainagojušās ar jauna Valsts prezidenta ievēlēšanu – NA vārdā atkārtoti vēlētos apsveikt Vējoņa kungu un vēlēt izturību un panākumus, pildot šī atbildīgā amata pienākumus.

NA pauž atbalstu Bergmaņa kandidatūrai

Vējoņa kunga ievēlēšana arī aktualizējusi jaunu jautājumu politiskajā dienaskārtībā – jauna Aizsardzības ministra amata kandidāta izvirzīšanu. Zaļo un zemnieku savienība kā kandidātu minētajam amatam izvirzījusi Saeimas deputātu Raimondu Bergmani. Pēc sarunas ar R. Bergmani, uzklausot Bergmaņa iespējamās prioritātes aizsardzības ministra amatā un saņemot precīzas un informētas atbildes uz frakciju interesējošajiem jautājumiem, esam guvuši pārliecību, ka R. Bergmanis varētu veiksmīgi pildīt šī amata pienākumus. Par prioritātēm savas ievēlēšanas gadījumā Bergmanis izvirzījis NATO klātbūtnes stiprināšanu Latvijā un atbalstu Jaunsardzei, kas ir būtiski jautājumi arī NA. Atbalstām R. Bergmaņa kandidatūru un uzskatām, ka, ievēlēšanas gadījumā, Bergmanis godprātīgi un kvalitatīvi pildīs aizsardzības ministra pienākumus.

IZM izvairās no pārejas uz izglītību valsts valodā

Pēc mūsu iniciatīvas šonedēļ arī tikāmies ar Izglītības un zinātnes ministri Mārīti Seili, lai pārrunātu NA aktuālo jautājumu par pāreju uz izglītību valsts valodā mazākumtautību skolās no 2018. gada. Sarunā ar ministri diemžēl skaidru atbildi uz šo jautājumu nesaņēmām – ministre uzskata, ka virzībai uz vienotu izglītības sistēmu jānotiek pakāpeniski, bez “gala termiņa” noteikšanas. Ir skaidrs, ka IZM dienaskārtībā šis jautājums tuvākajā laikā netiks aktualizēts; NA no savas puses turpinās aizstāvēt nepieciešamību visā Latvijā ieviest izglītību valsts valodā un turpinās aktualizēt šo jautājumu.

Ar M.Seili apspriedām arī jautājumus par obligāto eksāmenu kārtošanu ķīmijā un fizikā, kā arī jauniešu zemo interesi par eksaktajām zinātnēm kopumā – ministre pauda, ka centralizētie eksāmeni ķīmijā un fizikā negarantē intereses pastiprināšanu par eksaktajām zinātnēm; skolēniem esot nepieciešama papildus motivācija šo priekšmetu apgūšanai. Uzskatām, ka šis jautājums – arī papildus motivācijas rašana – ir jārisina steidzami; NA no savas puses iesaistīsies darba grupās, lai strādātu pie valsts izglītības kvalitātes uzlabošanas.

Bēgļu kvotu debates nerimstas

Joprojām visā Eiropas Savienībā (ES) arī Latvijas sabiedrībā un lēmējinstitūcijās, viens no aktuālākajiem jautājumiem ir t.s. bēgļu kvotu ieviešana. NA nostāja šajā jautājumā paliek nemainīga – kvotu ieviešanā jāievēro brīvprātīgums un solidaritāte nevis jāievieš ES līgumos nekur neparedzēti piespiedu mehānismi. Valdībā arī tikusi apstiprināta Latvijas pozīcija sākotnējām diskusijām par migrācijas jautājumiem Eiropā – esam gandarīti, ka šajā jautājumā ņemts vērā mūsu viedoklis un ka Latvijas oficiālā pozīcija ir pretošanās obligāto kvotu ieviešanai, vēršot Eiropas Savienības (ES) institūciju uzmanību uz Latvijas vēsturisko pieredzi un nacionālo sastāvu. Uzskatām, ka ES institūcijām būtu jāņem vērā katras valsts individuālā situācija un nostāja, un intereses bēgļu kvotu jautājumā.

Likumprojektu grozījumi

Šodienas Saeimas sēdē pēdējā lasījumā tika pieņemti arī likumprojektu grozījumi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) likumā, kredītiestāžu likumā, kā arī Finanšu instrumentu tirgus likumā.  Šie grozījumi pēc savas būtības bija tehniski labojumi, kuru apstiprināšu NA arī atbalstīja.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.