logo

Gaidis Bērziņš: jābūt skaidri noteiktai atbildībai par okupācijas noliegšanu! (1)

15.05.2014 Saeimā

Gaidis Bērziņš

Šodien Saeima atbalstīja Juridiskās komisijas pieteiktos grozījumus Krimināllikumā (KL), kuros tiek paredzēta kriminālatbildība par genocīda, tai skaitā PSRS vai nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem, publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai rupju noniecināšanu.

Nacionālā apvienība (NA) uzskata, ka šāds KL panta paplašinājums ir nepieciešams un atbalstāms, jo uzsver tieši PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, kara nozieguma pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai rupju noniecināšanu. Likuma papildinājums noteiks, ka ar noziegumu pret mieru KL tiek aptverta arī bruņota agresija, ko īstenoja PSRS un nacistiskā Vācija.

„Taču ir jābūt skaidri noteiktai atbildībai, sodam par okupācijas fakta noliegšanu”, uzsver Gaidis Bērziņš, „Nedrīkst būt pieļaujama situācija, ka Latvijas skolās tiek atklāta PSRS okupāciju attaisnojošu materiālu izplatīšana, interneta vietnēs tiek popularizēti materiāli, kuros pausta nepatiesa informācija par Latvijai nozīmīgiem vēstures faktiem, taču Drošības policija (DP) norāda, ka kriminālprocess netiks uzsākts, jo regulējums neparedz ierobežojumus izglītības iestādēm pieņemt šādus materiālus. Tai pat laikā DP atzīst, ka skolās izplatītajos materiālos skolēniem tiek tendenciozi un sagrozīti skaidroti Latvijas nozīmīgi vēstures notikumi, kas nepārprotami vairo sabiedrības šķelšanos uzskatos par Latvijas valstiskuma pamatprincipiem. Šāda situācija ir nopietni jānovērš, it īpaši pašreizējā Krievijas īstenotās agresijas Ukrainā laikā.”

Agresija ir vienas vai vairāku valstu bruņotā spēka pielietojums pirmajiem pret citas valsts teritoriālo vienotību vai politisko neatkarību. Tas nozīmē, ka izšķiroši nav tas, vai bruņotas agresijas rezultātā ir vai nav notikusi reāla karadarbība starp valstu armijām, bet tas, ka bruņotas agresijas, t.i. bruņotā spēka pielietojuma rezultātā ir notikusi vēršanās pret valsts teritoriālo vienotību un politisko neatkarību.

Ievērojot minēto, ir atzīstams, ka Saeimas atbalstītajā KL 74.1panta redakcijā ar noziegumu pret mieru tiek aptverta arī PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotā agresija pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem, un ja tā tiek publiski noliegta, attaisnota, slavināta vai rupji noniecināta, tad personai pēc minētā KL panta iestāsies kriminālatbildība.

Vienlaikus NA vēlas pastiprināti vērst uzmanību, ka termini „okupācija” un „aneksija” ir starptautisko humanitāro tiesību termini, kas seko agresijai, bet var arī nesekot. Tādējādi saskaņā ar KL 74.1panta redakciju netiks paredzēta atbildība par okupācijas vai aneksijas fakta noliegšanu.

Ievērojot minēto, NA uzskata, ka ir svarīgi turpināt diskusijas par nepieciešamību paredzēt kriminālatbildību arī par PSRS vai nacistiskas Vācijas veiktās okupācijas un aneksijas fakta publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai rupju noniecināšanu.

Informāciju sagatavoja:
L.Ozoliņa
Nacionālās apvienības preses sekretāre
tālr. 29298205
e-pasts: ozolina2015@gmail.com

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Jānis Jēkabsons

    16.05.2014 18:36

    Man tik interesē.Kā var okopēt bez neviena šāviena... Atbilde nacionālā nodevība no Ulmaņa un Co. Un raugoties no vēsturiskā konteksta, kā māca topošais eiroparlamentāriets, tad kādam tač vajadzēja eiropu barot kamēr ieročus ražo karam.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.