logo

Godinot Eduardu Berklavu 4. maijā

05.05.2014 Uģis Krūmiņš

Par Nacionālās apvienības tradīciju kļuvusi Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā 4. maijā pieminēt un godināt Eduardu Berklavu – politiķi, latviešu patriotu, LNNK līdzdibinātāju – noliekot ziedus viņa atdusas vietā Raiņa kapos.

Svētdienas pēcpusdienā pie Eduarda Berklava piemiņas vietas ar ziediem rokās bija pulcējušies gan Berklava domu biedri, gan Nacionālās apvienības (NA) biedri un atbalstītāji. Ar dziesmām piemiņas pasākumu kuplināja NA jauniešu organizācijas pārstāvji.

Vēsturnieks Ritvars Jansons uzsvēra E.Berklava darbības starptautisko rezonansi. Maskavas komunistu vēršanās pret izcilo politiķi sākās kontekstā ar PSRS veikto Ungārijas revolūcijas apspiešanu 1956.gadā. Savukārt E.Berklava sarakstītā „17 komunistu vēstule”, kuru izdevās publicēt Rietumos, 1970. gados ārvalstīs sniedza patiesāko ainu par dzīvi okupētajā Latvijā.

Savās atmiņās par kopdarbu LNNK laikā ar klātesošiem dalījās Saeimas deputāts Einārs Cilinskis. Rīgas domes NA frakcijas vadītājs Aleksandrs Kiršteins atgādināja par Eduarda Berklava nelokāmo stāju Latvijas Republikas Augstākajā Padomē 1991.gada barikāžu laikā, balsojot pret pilsonības nulles variantu starpvalstu līgumā ar Krieviju. Rīgas domes NA frakcijas vadītāja vietnieks Dainis Locis un Berklava ģimenes draugs Anta Rudzīte atsauca atmiņā tos privātās saskarsmes brīžus, ko Eduards Berklavs savas dzīves laikā sniedza saviem līdzgaitniekiem un ģimenes draugiem. Gan par viņa drosmi un uzdrīkstēšanos turpināt cīņu par latvisku Latvija, lai arī atklāti tika izteikti nāves draudi, gan godaprātu privātā saskarsmē.

Lai arī kopš 4. maija deklarācijas pagājuši 24 gadi, vēl ir palikuši vairāki svarīgi uzdevumi, ko novēlējis Eduards Berklavs, kas vēl nav izpildīti, lai Latvija kļūtu latviska. Sekosim Eduarda Berklava padomiem un veidosim Latviju latvisku.

15. jūnijā gaidāma un svinama Eduarda Berklava 100 gadu jubileja. Paredzēti šādi pasākumi:
12. jūnijā plkst.18.00 Kara muzejā E.Berklava jubilejas pasākums un viņam veltītas izstādes atklāšana.
Jūnijā paredzēta arī piemiņas plāksnes atklāšana pie mājas Rīgā, Brīvības ielā, kur E.Berklavs dzīvojis lielu mūža daļu.

Aprakstu sagatavoja: Uģis Krūmiņš
Foto: Ieva Holma

Foto Visi foto

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.