logo

Humānā palīdzība krievu investoriem

07.06.2016 Edvīns Šnore Latvijā

Krievijas pilsoņa pase. Foto: Sputnik/LETA

Kad termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) nopirkušie krievu “investori” nesen uzzināja, ka viņiem būs jāmaksā Latvijai 5000 eiro, lai atjaunotu savu TUA, sacēlās vesela sašutuma vētra. Izrādījās, ka ieguldītājiem, kurus Latvija bija piesaistījusi ekonomikas sildīšanai, naudas vairs neesot. Viņi, izrādās, esot pārdevuši visu pēdējo. Ja Latvija tagad prasīšot no viņiem 5000 eiro, varot sanākt tiesu darbi Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Šādu vēstuli krievu ieguldītāji, kas apvienojušies organizācijā “Jaunie latvieši”, nosūtīja Saeimas deputātiem. To plaši atspoguļoja vietējie krievu mediji un TV3 raidījums “Nekā personīga”, kura vadītājs secināja: “Šī ir pirmā reize, kad no Krievijas atbēgušie atklāj, ka grib iesaistīties Latvijas sabiedriskajā dzīvē, tomēr mūsu politiķi viņu pieredzi un zināšanas negrib izmantot.” Gandrīz vai radās iespaids, ka runa ir par palīdzību bēgļiem, nevis par investīciju programmu, saskaņā ar kuru, atgādināsim vēlreiz, šie ļaudis Latvijā ieradās.

Nav arī skaidrs, kā tieši pretenzijas iesniedzēji plānoja “iesaistīties Latvijas sabiedriskajā dzīvē”, jo paši vēstules parakstītāji telefonsarunā man atklāja, ka latviski viņi nerunā, neskatoties uz 3-5 gadu ilgo dzīvošanu mūsu valstī, un organizāciju “Jaunie latvieši” nodibinājuši tikai tagad, lai varētu organizēti protestēt pret 5000 eiro iemaksas prasīšanu.

Varētu, protams, pasmaidīt par šādu materiāli stimulētu latviskās dziņas pēkšņu parādīšanos, ja vien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija nebūtu krievu ieguldītāju lūgumu apmierinājusi („Vienotībai”, SC un Reģionu apvienībai balsojot par; NA balsojot pret). Komisija lēma, ka 5000 eiro ir jāsāk prasīt tikai pēc 2020. gada, bet ne uzreiz.

Gala lēmumu 9. jūnijā pieņems Saeima. Ja tā apstiprinās komisijas pozīciju, un pašreiz izskatās, ka tieši tā arī būs, jo „Vienotība” to atbalsta, Latvijas budžetam garām aizies aptuveni 5 miljoni eiro.

Absolūti nemotivēta dāvana krievu ieguldītājiem. Neko tamlīdzīgu nav prasījis arī Valsts prezidents. Tieši otrādi, kad viņš atgrieza Saeimai atpakaļ Imigrācijas likumu, Saeimas Juridiskais birojs izstrādāja priekšlikumus, kuros atbalstīja pieeju, ka 5000 eiro ir jāprasa visiem, kas grib atjaunot TUA, arī tiem tūkstošiem, kas to darīs jau tuvākajā laikā. Arī tiesiskās paļāvības princips netiek pārkāpts, prasot 5000 eiro iemaksu – uz to norāda gan Saeimas Juridiskais birojs, gan prezidenta juristi, gan „Vienotības” kolēģi to atzīst kuluāros.

Tātad faktiski nav nekādu argumentu, lai šo normu neattiecinātu uz visiem, kas iegādājās TUA pret nekustamo īpašumu, un lai to nedarītu tūlīt, tādējādi nodrošinot miljoniem lielus ienākumus valsts budžetā.

TUA tirgošanas programma nav nekāda sociālā palīdzība. Tā ir investīciju programma, lai nestu valstij naudu! Pirms sniegt „humāno palīdzību” nabaga krievu investoriem, kas dzimtenē esot it kā visu pārdevuši, aicinu paturēt prātā, ka tūkstošiem mūsu tautiešu patiešām visu ir pārdevuši un nabadzības dzīti devušiem prom. Varbūt par viņiem vajadzētu padomāt pirmām kārtām, kā arī par tām latviešu ģimenēm, kas gaida un cer uz pirmā mājokļa programmu, kuru finansē no TUA tirgošanas un kurai tieši pietrūkst minētie miljoni. No kā ņemsim šo naudu? No ārvalstu investoriem, vai no saviem tautiešiem? To izlems Saeima 9. jūnijā.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.