logo

Iedrošinājuma un pārliecības politika ģimeņu atbalstam

23.09.2014 Andris Pārups Saeimā

Andris Pārups, Nacionālās apvienības Finanšu ministra amata kandidāts ir Rīgas domes deputāts, LIAA Eksporta veicināšanas nodaļas vadītājs. 12. Saeimas vēlēšanās startē Rīgas vēlēšanu apgabalā.

Statistika rāda, ka lielākā daļa vecāku lēmumu par ģimenes pieaugumu NAV pieņēmuši valsts atbalsta dēļ.Šī lēmuma motīvi ir nesaraujami saistīti ar vecāku pārliecību par spēju nodrošināt bērnu un valsts attieksmi pret ģimenēm. Valsts attieksmei jābūt iedrošinošai un jārada pārliecība. Ko mēs ar to saprotam?

Latvijā ir jārada tādi apstākļi, kas atbalsta ģimenes līdz bērnu pilngadībai

Viena daļa no atbildes, kas var jaunos vecākus iedrošināt ģimenes pieaugumam, ir valsts piedāvājuma pilnveidošana līdz pat bērna pilngadībai. Tā, piemēram, Lielbritānijas un ASV dati rāda, ka bērna agrīnās audzināšanas un tālākās izglītības izmaksas ģimenei sastāda jau vairāk kā 60% no kopējām bērna audzināšanas izmaksām līdz 21 gadu vecumam, kas iezīmē nepieciešamību valsts atbalstu attiecināt ne tikai uz bērna „agrīno vecumu”, bet arī tālākajiem posmiem – pamatskolu un vidusskolu. Tā ir ne tikai ēdināšanas izdevumu kompensācija, bet arī izglītības un veselības aprūpes iestāžu fiziskā un finansiālā pieejamība, tās ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaides un neapliekamā minimuma griestu regulāru pārskatīšana, arī pabalsti vientuļajiem vecākiem. Mūsu programmā šim darbam ierādīta prioritāra vieta – mēs strādāsim, lai palielinātu bērna kopšanas pabalstu, paplašinātu atvieglojumus par katru bērnu, nodrošinātu brīvpusdienas līdz vidusskolai un citas aktivitātes.

Otra puse atbildei ir saistīta ar pārliecības veidošanu ģimenēm. Citiem vārdiem – tādas valsts politikas īstenošana, kas sekmētu finanšu uzkrājumu veidošanu ģimenēm, ilgtermiņā radot pārliecību, ka tās spēs bērniem sniegt vislabāko. Valsts uzdevums ir daudzšķautņains – no vispārējās finanšu izpratnes veicināšanas par uzkrājumu veidiem un ieguvumiem, valsts atbalstītu uzkrājumu programmu izstrādes, līdz pat izmaiņām nodokļu sistēmā, kas stimulēs cilvēkus uzkrāt.

Emu pārliecināts, ka tieši šo aspektu, iedrošinājuma un pārliecība, politika kļūs par pamatu ģimeņu pieaugumam Latvijā.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.