logo

Igaunijas nacionāli konservatīvie gatavojas pašvaldību vēlēšanām

11.10.2013 Pasaulē

Ņemot vērā, ka četras galvenās Igaunijas politiskās partijas nodarbojas ar likmju likšanu un piedalās slepenās sarunās par esošo koalīciju saglabāšanu pašvaldībās, gaidāmās pašvaldību vēlēšanas Igaunijas Konservatīvajai Tautas partijai (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond – EKRE) rada pirmo patieso izaicinājumu kopš tās dibināšanas 2012. gada martā. Lielākajai daļai partiju kampaņas uzņem pilnus apgriezienus jau kopš augusta, un, kamēr notiek sīva cīņa starp divām koalīcijas un divām opozīcijas partijām, Igaunijas nacionāli konservatīvie ir kļuvuši par dzīvotspējīgu trešo variantu nacionāli domājošajiem vēlētājiem.

Gaidāmās vēlēšanas, kas notiek 20. oktobrī, draud mainīt vadošo koalīciju vairākās Igaunijas lielākajās pilsētās. Edgara Savisāra Centra partijas, kas gandrīz trīs gadus bijusi vienīgā valdītāja Tallinā, rindās manāmas satraukuma pazīmes, jo sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka šoreiz tie varētu nesasniegt absolūtu balsu vairākumu domē, vai sasniegt kaut piecdesmit procentu robežu. Galvenokārt balstoties uz krievu vēlētāju balsīm, Centra partija pēdējos gados ir centusies iegūt popularitāti, izmantojot dažādus propagandas paņēmienus, kā galveno no tiem var minēt īstenoto ieceri par bezmaksas sabiedrisko transportu Tallinā kopš šī gada sākuma.

Savisāra pierasto sāncenšu vidū ir kandidāti no Igaunijas vadošās Reformu Partijas – kam, kā dzirdēts, slepeni jau piedāvāta Savisāra nākotnes koalīcijas partnera pozīcija-, un Sociāldemokrāti, kuru imigrāciju atbalstošā nostāja interneta vidē tika izsmieta ar kampaņas plakātu, kurā bija lasāms solījums ievest Āfriku Igaunijā.

Toties viņa viscentīgākais pretinieks, šķiet, ir bijušais Drošības policijas darbinieks Ēriks-Nīless Kross no liberāli konservatīvās IRL, kurš risināja savādas divkaujas ar Savisāru – abi Tallinas mēra kandidāti izvietoja milzīgus plakātus uz pilsētas ēkām vienu otram pretī, tajos uzskaitot viens otra korupcijas lietas. Svarīgi arī pieminēt, ka Kross pēdējā laikā ir pazīstams arī kā regulārs satiksmes noteikumu pārkāpējs.

Neviena no galvenajām “karteļa” partijām būtībā neatzīst to, ko Konservatīvā Tautas partija uzskata par vienu no aktuālākajām problēmām Tallinā: neslēptu divvalodību un lienošo rusifikāciju. Kā pauž nacionāli konservatīvais līderis un mēra kandidāts Marts, EKRE uzskata, ka Igaunijas galvaspilsētai jāpaliek igauņu pilsētai. “Piedāvājam risinājumu, – cilvēkiem, kas nerunā igauniski, pārsvarā vecākās paaudzes krieviem, šis pakalpojums būtu jāpērk no pilsētas tulkošanas aģentūras. Mūsu nodokļu maksātājam nav jāmaksā ne par divvalodību interneta vietnēs, ne arī bilingvālām amatpersonām katrā pilsētas un rajona pārvaldē. Tām jākļūst par katra paša raizēm – ja iemācīties igauņu valodu liekas apgrūtinoši vai Igaunijā atrodies īslaicīgi un nav vajadzības mācīties valsts valodu, būs jāmaksā par pakalpojumu. ”

Šī intervija, kas tika publicēta Igaunijas Delfi, tika komentēta 600 reizes jau pirmajās stundās un, iespējams, bija viens no iemesliem tam, ka EKRE atbalstītāju skaits pēdējā mēneša laikā ir dubultojies. Tā kā EKRE līdzekļi reklāmas kampaņai ir daudz ierobežotāki kā vadošajām partijām, EKRE kampaņa lielākoties balstās uz brīvprātīgo darbu, kamēr no partijas budžeta tiek finansētas reklāmas TV, kas televīzijā tiek rādītas no septembra vidus. Paralēli partijas aktīvistu darbam pilsētu ielās notiek arī informatīvo bukletu, kuros atrodama informācija par partijas programmu, dalīšana pa iedzīvotāju pastkastītēm lielākajās pilsētās. Tā rezultātā dažādās sabiedriskās domas aptaujās Marts Helme jau paspējis iegūt no 9 līdz 17 procentu lielu atbalstu.

EKRE cer, ka ar šādu atbalstu tai varētu būt „zelta akcijas”. Tiešām, ja absolūto vairākumu neiegūst ne Savisārs, ne viņa liberālie pretinieki, EKRE varētu būt izšķirošais faktors jaunās pilsētas vadības veidošanā. Taču, ka jau paziņojis Marts Helme, dalība koalīcijas veidošanā iespējama tikai tad, ja tiks īstenoti galvenie EKRE programmas uzstādījumi. Pēc iepazīstināšanas ar savu ēnu kabinetu un rajona vecākajiem kandidātiem viņš komentēja: „Mēs nejokojam un nespēlējam teātri. Bet mēs ļoti nopietni uzskatām, ka pēc mēneša mums būs jāuzņemas liela atbildība pilsētas pārvaldē.”

Nacionālkonservatīvie ar atsevišķu sarakstu startē arī Tartu un Pērnavā. Tartu vadošās partijas konkurē arī ar vairākām neatkarīgām vēlēšanu apvienībām, dodot iespēju veidot koalīciju bez valdošajām partijām. Tāpat kā pārējās pilsētās, arī Tartu programmā EKRE uzsver atbalstu bērniem un izglītībai kā galvenās prioritātes, bet arī apņemas pievienoties Kredītu apvienībai – kooperatīvai bankai ar galamērķi laist apgrozībā bezprocentu valūtu kā konkurentu pašreizējai finanšu sistēmai, kas kalpo globālajai banku sistēmai. EKRE mēra amata kandidāts D.Phil. Henns Kēriks paskaidroja: „Ja pilsēta pievienojas finanšu kooperatīvu kustībai, tas būtiski stiprinātu un dotu finansiālu pamatojumu mūsu programmai. Kas ir pats svarīgākais: šis kapitāls kalpos Tartu iedzīvotāju, nevis  zviedru, dāņu un somu banku interesēm“.

EKRE Pērnavas programma ir galvenokārt veltīta cīņai pret korupciju. Pilsētā ar daudziem pelēkiem finanšu darījumiem, augošu birokrātisko aparātu un komunālo pakalpojumu cenām mēra kandidāts Heldurs Paulsons sola atteikties no visiem papildus bonusiem, kas veido līdz pat 30% no mēra algas. Tāpat kā Tallinā un Tartu nacionālkonservatīvie uzskata, ka pilsētas kompānijās jāpārtrauc politizācija un amati jāpiešķir ekspertiem. EKRE arī vēlas  mazināt birokrātiju un efektivizēt pārvaldi.

Foto autors: Tarmo Kask

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.