logo

Ir jāpanāk vienlīdzīgums un sociālais taisnīgums mūsu tautiešu vidū (3)

13.06.2013 Jānis Dombrava Latvijā

Jānis Dombrava

Aktualizējoties jautājumam par nākamā gada budžeta prioritātēm, ir svarīgi nevis diskutēt par atsevišķu procentpunktu pārbīdi iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai PVN virzienā, bet gūt priekšstatu par to, kādu ilgtermiņā vēlamies redzēt mūsu valsts sociālo un nodokļu politiku. Kurā gadījumā tiks nodrošinātas vislielākais atbalsts mūsu tautiešiem un panākts vienlīdzīgums viņu vidū?

Lai mūsu valsts varētu veiksmīgi attīstīties, mums ir nepieciešams panākt iespējami mazākas sociālās un reģionālās atšķirības starp iedzīvotāju labklājības līmeņiem. Atbalstāmi ir, ka viena sabiedrības daļa ar savu darbu sasniedz turību, tomēr nav pieļaujams, ka latvietis, kurš godprātīgi veic savu darbu saņem tādu atlīdzību, kas iedzen viņu nabadzībā. Svarīgi ir nodrošināt, lai tā sabiedrības daļa, kura strādā par mazu vai vidēju atalgojumu, varētu nodrošināt sev tādu labklājības līmeni, lai bez nokļūšanas parādos varētu nodrošināt visu pamatvajadzību segšanu, kā arī nodrošināt vismaz trīs bērnu izaudzināšanu.

Lai runātu par vēlamo atbalstu, ir nepieciešams apzināties, ka katra vecuma grupa ir cieši saistīta ar pārējām. Domāju, ka ikviens piekritīs principam, ka bērniem ir jānodrošina iespējami vienlīdzīgākas attīstības iespējas. Ikvienam bērnam ir jābūt paēdušam, pienācīgi apģērbtam, ar apmierinošu dzīves vietu un nodrošinātam ar vienlīdzīgu pieeju izglītībai, kur tiek nodrošināta līdzvērtīga kvalitāte un izglītības iestādes sasniedzamība. Valstij un pašvaldībām vēl ir daudz darba priekšā, lai šādus principus ieviestu dzīvē, jo šobrīd ģimenes labklājība samazinās līdz ar katru bērnu, kurš ienāk ģimenē, tāpēc īpaši atbalstāmi ir priekšlikumi, kas izlīdzina labklājību uz vienu cilvēku mājsaimniecībās, kurās ir bērni salīdzinot ar tām mājsaimniecībām, kurās nav bērni.

Attiecībā uz cilvēkiem darbaspējas vecumā – no valsts un pašvaldības puses svarīgi ir mazināt šķēršļus uzņēmējdarbības sekmīgai attīstībai un ar nodokļu sistēmas palīdzību mazināt sociālo nevienlīdzību dažādu sabiedrības grupu vidū, tomēr sociālās nevienlīdzības mazināšana nedrīkst kļūt par līdzekļu pārdali no strādāt gribošas sabiedrības daļas strādāt negribošai sabiedrības daļai. Atbalstāmi sociālās nevienlīdzības mazināšanas pasākumi ir, piemēram, neapliekamā minimuma celšana, kas ir atbalsts strādājošajiem ar zemākiem ienākumiem. Atbalstāma ir arī iniciatīva par neapliekamā minimuma palielināšanu par katru apgādībā esošu personu, jo tas tiešā veidā veicina dzīves līmeņa uzlabošanos ģimenēs ar bērniem, kur ir zemi vai vidēji ienākumi. Lai gan sākotnēji tas rada grūtības tautsaimniecībai – ļoti nepieciešama iniciatīva ir arī ikgadēja un pakāpeniska minimālās algas celšana līdz tā sasniedz Eiropas Savienības minimālās algas līmeni. Ja valsts to nespēs izdarīt, tad visticamāk dienas kartībā saglabāsies jautājums par latviešu emigrāciju uz citām valstīm un no tās izrietošā Latvijas depopulācija.

Savukārt Reformu partijas atbalstītais priekšlikums mehāniski samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) par vairākiem procentiem pamatā kalpos kā atbalsts strādājošajiem ar augstiem ienākumiem. Piemēram, ja IIN tiek samazināts par 2%, tad cilvēks, kurš saņēmis 200Ls „uz papīra” mēnesī saņems par 2,66Ls „uz rokas” vairāk. Cilvēks, kurš saņēmis 500Ls algu, saņems par 8Ls vairāk. Cilvēks, kurš ir saņēmis 1000Ls algu, saņems par 16,9Ls vairāk. Ja salīdzina 200Ls un 1000Ls lielas algas saņēmējus, tad alga „uz papīra” pēdējam ir 5 reizes lielāka, bet ja salīdzina ieguvumus no IIN mehāniskas samazināšanas (16,9/2,66), tad mazākās algas saņēmējs „uz rokas” saņems aptuveni 6,35 reizes mazāku ieguvumu no IIN mehāniskas samazināšanas. Šis priekšlikums, lai gan rada nodokļu atvieglojumus tikai palielina sociālo plaisu starp dažādām sabiedrības grupām, tāpēc šis priekšlikums ir uzlūkojams skeptiski.

Sociālā taisnīguma nodrošināšana mūsu tautiešu vidū ir mūsu valsts nacionālajās interesēs. Viens no soļiem, lai mazinātu sociālo plaisu starp dažādām sabiedrības grupām bija 2013.gada budžetā iestrādātais atbalsts daudzbērnu ģimenēm un minimālās māmiņalgas celšana, tomēr šis darbs ir jāturpina un jāpaplašina, lai iespējami ātrāk izdotos nodrošināt, ka cilvēki ar zemiem un vidējiem ienākumiem var sev nodrošināt pienācīgu dzīves līmeni. Sociālās nevienlīdzības mazināšana un atbalsta pasākumi demogrāfijā būs prioritātes veidojot 2014.gada budžetu.

Jānis Dombrava

Saeimas deputāts, NA valdes loceklis

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Jānis Derums

  18.06.2013 13:35

  Attiecībā par pabalstiem par bērniem, tiešām tie ir jādifirencē. Vai Šlesera kungam, vai valsts prezidentam nepieciešams bērna pabalsts? Tas pat ir apvainojums šiem un citiem turīgiem kungiem! Tātad Siņicina kungs dalīt bagātos un nabagos nav nekādi murgi, bet loģisks un taisnīgs risinājums. Vienīgi jānosaka saprātīga robeža līdz kurai šādi pabalsti maksājami. Arī , tā saucamajām māmiņu algām, jāatrod saprātīgs risinājums, lai nenotiek anekdotiskie gadījumi, kad kāds Bankas tētiņš ''māmiņu algā'' saņēma daudzus tūkstošus'. Reizēm tiešām jābrīnās kas strādā pie likumdošanas un kas šiem cilvēkiem ir galvā?!

 • Jānis Derums

  18.06.2013 13:24

  Atbalstāmi priekšlikumi! Tieši NA vajadzētu aktīvāk tos virzīt Saeimā. Sociālās nevienlīdzības samazināšana ,līdzās nacionāliem jautājumiem, ir aktuālākie jautājumi, kuriem jāvēltī īpaša uzmanība. Ievērības vērts ir progresīvais ienākuma nodoklis, kuram tautā ir liels atbalsts. Diemžēl parlamentā pārstāvēto partiju vidū tam nav atbalsta. Parasti diskusijās par progresīvo ienākuma nodokli neviens nav spējis atbildēt - kāpēc Latvijā to nevarētu ieviest, ja daudzās Eiropas valstīs tas sekmīgi darbojas?! 'Tāds vienkāršs piemērs vai Loginova kungs Rīgas brīvostā pametīs darbu, ja būs jāmaksā kādu tūkstoti vairāk nodokļos, tas pats attiecas uz Rimševicu Latvijas Bankā, Magoni Latvijas dzelzceļā un daudziem citiem. Labi, paskatīsimies līmeni zemāk, ja Saeimas spīkerei Āboltiņai, un citiem deputātiem būs nodoklis kādu simtnieku lielāks, vai tā būs viņiem, vai valstij kāda traģēdija? Tas tāds primitīvs, bet uzskatāms piemērs, bet kā jau minēju, loģiski atbildēt neviens nespēj!?

 • Inars Sinicins

  13.06.2013 12:52

  Kā tad komentēsi Vienotības idejas par to, ka budžets neļaus paaugstināt pabalstus visiem vecākiem. Dalīsim bagātos un nabagos vecākus, šitādi murgi ir kautkas fenomenāls. Es neesmu baigs progresīvā nodokļa piekritējs, tāpēc alternatīvas kā atbalstīt ģimenes ar bērniem ir: a)samazināt valsts un pašvaldību pārvaldes līdz vidējam Eiropas līmenim; atņemt luksuspreces (transports utt), panākt reāli strādājošu e-pārvaldi; b)paaugstināt nodokli 2,3,10 utt īpašumam, nesakiet, ka tās ir investīcijas, lai brauc šeit un dzīvo; c)izbeigt ieguldīt nodokļu naudu bezcerīgos un izzagtos projektos (LM). Būs mums nauda un nevajadzēs tīt ap pirkstu ar skaitļu mahinācijām nodokļu maksātājus. Jāsaka skaļš "nē" šīm mahinācijām jau šodien, pēc gada jau būs par vēlu, brīvbiļetes rullēs.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.