logo

J.Iesalnieks: Reemigrācijas plāns darbosies, kad tautiešus sagaidīsim mājās ar atplestām rokām, ne birokrātiskām dzirnavām

05.02.2015 Latvijā

reemigrācija Foto no Rolanda Priedīša personīgā arhīva

Trešdien pēc Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra Jāņa Iesalnieka iniciatīvas ministrijā notika atbildīgo institūciju pārstāvju tikšanās ar Latvijas pilsoni Rolandu Priedīti un viņa sievu – Venecuēlas pilsoni, rodot risinājumu problēmai, ar kuru saskārušies jaunlaulātie, ka pēc vīra uzvārda pieņemšanas, sievas Venecuēlas pase automātiski kļuva nederīga termiņuzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.

Medijos jau izskanējis gadījums, kad pēc 13 gadu prombūtnes Latvijas pilsonis R.Priedītis atgriezās Latvijā kopā ar līgavu no Venecuēlas un šī gada 9.janvārī Jūrmalā noslēdza laulību, sievai pieņemot vīra uzvārdu – Priedīte. Kā vēlāk izrādījās, šis fakts ir būtiski apgrūtinājis jaunajai sievai saņemt uzturēšanās atļauju Latvijā, jo atbilstoši normatīvajiem aktiem pēc uzvārda maiņas pase kļūst nederīga un to nevar iesniegt kā personu apliecinošu dokumentu nevienā Latvijas iestādē, savukārt jaunas pases saņemšana no Venecuēlas varas iestādēm ir visai sarežģīts un garš process. Līdz ar to abi jaunlaulātie bija kļuvuši par Latvijas un Venecuēlas birokrātisko procedūru ķīlniekiem, jo bez termiņuzturēšanās atļaujas jaunā sieva var likumīgi uzturēties Latvijā tikai 90 dienas, no kurām lielākā daļa jau pagājušas.

Reaģējot uz R.Priedīša iesniegumu tieslietu ministram, trešdien tika sasaukta iesaistīto institūciju – Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta, Jūrmalas Dzimtsarakstu nodaļas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) – pārstāvju tikšanās ar R.Priedīti un viņa sievu Janniju. Tikšanās laikā tika noskaidrots, ka pārim ir izdevies sazināties ar tuvāko Venecuēlas vēstniecību Helsinkos un drīzumā no tās tiks saņemta atpakaļ jaunās sievas pase ar klāt pievienotu pielikumu par viņas jauno uzvārdu. PMLP pārstāve apliecināja, ka šis dokumentu kopums tiks uzskatīts par personu apliecinošu dokumentu, kas kopā ar laulības apliecību un citiem dokumentiem varēs tikt iesniegts termiņuzturēšanās atļaujas pieprasīšanai. Tāpat PMLP nevilcināsies ar Jannijas pieteikuma izskatīšanu, lai šajā laikā neiztecētu termiņš, kurā viņa var likumīgi uzturēties Latvijā.

Kā norāda J.Iesalnieks, „Valdības Reemigrācijas plāns sāks darboties tad, kad savus ārzemēs šobrīd dzīvojošos tautiešus sagaidīsim mājās atplestām rokām, ne birokrātiskām dzirnavām. Jauna ģimene nedrīkst kļūt par ķīlnieci divu valstu atšķirīgajām tiesību niansēm. Valsts iestāžu pienākums ir maksimāli palīdzēt mūsu cilvēkiem, no kuriem nevar prasīt normatīvo aktu perfektu pārzināšanu.”

Tieslietu ministrija

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.