logo

Kādu prezidentu gribam? (2)

17.02.2015 Raivis Dzintars Latvijā

prezidents Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

Jautājumu varētu arī pārfrāzēt: kura persona iemieso galveno vēstījumu, ko vēlamies sniegt par mūsu valsti. Saviem pilsoņiem un tad pasaulei.

Lielos vilcienos raugoties, prezidentam nav tādu pienākumu, kurus nevarētu uzņemties arī kāds cits. Ir vesela virkne subjektu, kas apveltīti ar likumdošanas iniciatīvas iespējām, ir valsts tēla veidotāji un starptautiskie pārstāvji, ir runu teicēji un pasākumu atklājēji… Tas viss jau ir arī bez prezidenta.

Kas ir tas īpašais, ko uzticam prezidentam un tikai viņam? Ja atskaitām dažas salīdzinoši nebūtiskas pilnvaras, tad lielā misija ir būt par valsts PIRMO seju. Prezidents vienīgais ir pirmā amatpersona. Līdzīgi kā robežpunkts ir pirmais, ar ko iepazīstam jaunu zemi, tā prezidents ir pirmais iespaids par valsti kā politisku vienību. Tā ir vizītkarte ar koncentrētu galveno informāciju, kādi mēs šobrīd esam.

Protams, ka nav ideālu cilvēku. Katrā varam atrast kādu iemeslu, kādēļ viņš var nebūt pats labākais valsts vadītājs. Un tomēr prezidents ir liecība tam, ko mums ir izdevies par sevi pateikt šajā brīdī. Jā, zināmā mērā mūsu kopējais spogulis. Patriotiska, moderna un nākotnē vērsta valsts, kādu to iztēlo Ilvess, vai lepna cīnītāja, kas negriezīs ceļu arī lielajiem milžiem – Grībauskaite. Kādu redzam savu prezidentālo vizītkarti?

Ļoti vērtīga un interesanta diskusija notika Kultūras akadēmijas telpās, kur dažādi kultūras cilvēki apmainījās viedokļiem par un ap prezidenta tēmu. Izteikto vēlmju trūkumu pārmest nevarētu. Tas, ko mums katram būtu jācenšas formulēt, kādā svarīguma secībā mēs šīs vēlmes šodien izkārtosim. Kas ir tas, ko galvenokārt sagaidām no prezidenta?

  • Latviešu nācijas pastāvēšana un attīstība kā politiskais virsmērķis.
  • Labas politiskā stratēģa un taktiķa spējas. Prasme uzrunāt dažādas auditorijas katrai piemērotā veidā.
  • Vispusīga inteliģence, kultūra un manieres, tai skaitā spēja runāt skaidrā un pareizā latviešu valodā.
  • Spēja iedvesmot cilvēkus, viest uzticību, vairot optimismu, pašapziņu un aktivizēt rīcībai.

Vai esam gatavi dot iespēju šādam prezidentam? Neatkarīgi no pašreizējās prezidenta ievēlēšanas kārtības, arī Tev noteikti ir iespējas savu vārdu šajā lietā pateikt. Varbūt pat stiprāk, nekā Tev šķiet.

Raivis Dzintars
Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.