logo

Kāpēc piedalīties 16. marta gājienā? (7)

04.03.2015 Raivis Zeltīts

Kā mēs labi zinām, katru gadu 16. martā ir “īpaši bīstami apstākļi”, kas katru gadu šo dienu padara par “īpašu izņēmumu”, kurā “šoreiz gan” labāk neiet. Es šo tēzi mainītu – katru gadu 16. marta gājienā ir jāpiedalās neatkarīgi no biedēšanas un “īpašajiem apstākļiem’’. Kāpēc?

Jo mums ir jāatzīst reģiona un savas tautas vēsture. Ne ar pārākuma apziņu, ne ar kauna sajūtu, nevis tiesājot, bet drosmīgi jāpieņem sava pagātne, jo tikai tā mēs varam dzīvot tālāk. Pagātnes noliegšana noved pie lielākiem zaudējumiem ilgtermiņā nekā “īpašo apstākļu” faktori. Jau ceturtdaļgadsimtu daudzi noliedza, ka komunisma sekas un joprojām ietekmīgie čekisti Krievijā ir faktors, kas var radīt draudus, bet tagad mēs visi par to maksājam ar neostaļinista Putina karu pret Austrumeiropu. Jau ceturtdaļgadsimtu daudzi noliedza, ka rusifikācijas un kolonizācijas sekas Latvijā radīs iekšējos draudus, bet šobrīd iekšējo draudu līmenis ir augstāks nekā uzreiz pēc PSRS sabrukuma. Ja mēs būsim patiesi, nevis ”labsirdīgi” pret rupekļiem un agresoriem, tad būsim tikai ieguvēji.

Jo mums ir jāatbrīvojas no dzimtcilvēka, no kolhoznieka un verga sevī pašā. 16. marts nevar būt tikai nacionālistu pulcēšanās diena – šī diena ir tests ikvienam, kas sevi sauc par patiesi brīvu cilvēku. Jo patiesi brīvs cilvēks neslēpsies kaut kur kapos tikai tāpēc, ka cilvēkiem aiz žoga var kaut kas nepatikt. Cilvēkiem aiz žoga, kurus finansē naidīga valsts, kuri aizstāv režīmu, kas veicis noziegumus pret Latvijas valsti, tautu un cilvēci, kuri klaigā uz leģionāriem, kas savukārt ir okupācijas upuri, Hāgas konvencijas pārkāpumu upuri, nevar dot ne mazāko ticību tam, ka viņu pusē ir kaut mazumiņš taisnības. Ja mēs dodam iemeslu ticēt tam, ka svinēt 9. maiju viņiem ir lielākas tiesības nekā mums pieminēt savus karavīrus, tad mēs paši sevi nostādām dzimtcilvēka un verga lomā – nekaitināsim kungus, nekaitināsim “dižāko no PSRS tautām”, tad varbūt mūs sitīs mazāk. Slima nebrīvu cilvēku loģika, kuru mums mēģina parādīt kā pragmatisku un gudru.

Jo mums ir jāveido saikne ar savu senču piedzīvoto, lai nekas tāds vairs neatkārtotos. Tāpēc ir jāpiedalās maksimāli daudz atceres pasākumos – 17. martā, 25. martā, 14. jūnijā, Rīgā, Lestenē, Morē, Sērmūkšos, Īlē… Tā nav pelnu apraudāšana, bet gan dzīvās uguns uzturēšana, paņemot no senčiem viņu svētumus, kas ir arī mūsu svētumi, viņu spēku, kas jāatmodina mūsos pašos. Lai mēs novērtētu, ka, salīdzinot ar leģionāriem vai nacionālajiem partizāniem, mēs dzīvojam milzīgu iespēju laikā un šīs iespējas ir nevis jāizmanto īstermiņa komfortam, bet gan valstij, kas patiesībā ir tik trausla, kad aizmirstam to sargāt.

Jo mums ir jāņem piemērs no saviem varoņiem. Daudz runājam par “notikumiem” Ukrainā, ko tie, kas nemelo sev un citiem, sauc par karu. Kā jau karā, realitāte diktē savus noteikumus – tautas izdzīvošana beigu beigās nav atkarīga no dažādu gudro sarunām un “bažām”, bet gan no pašas tautas vēlmes izdzīvot. Bez brīvprātīgo bataljoniem, bez tiem miljoniem pilsoņu, kuri apgādā ukraiņu brīvprātīgos ar viņiem nepieciešamo, bez šiem varoņiem “pragmatiskie” un “gudrie” šobrīd “paustu bažas” par Krievijas spēku tuvošanos Polijas robežai. Jo šādā karā vienīgais, kas var apturēt agresoru, ir pietiekami lielu zaudējumu nodarīšana, lai katrs nākamais solis liktu apdomāties, vai tas vēl spēs turpināt. Lai arī latviešu leģionāru vairums nebija brīvprātīgie, viņiem bija ļoti spēcīga motivācija – ar ieroču spēku mēģināt apturēt agresoru, kas bija nodarījis Latvijai postu 1940. gadā un izsūtījis uz Sibīriju daudzu leģionāru tuviniekus. Glābt tos, kuri bēga no jaunām deportācijām, un nodarīt maksimālus zaudējumus komunistu spēkiem, lai Staļins nekad neiedomātos, ka latvieši tāpat vien atdeva savu valsti. Tā bija realitātes diktētā prasība, kamēr “gudrie” un “pragmatiskie” Rietumos atdeva Baltiju Staļinam. Mums ir jāņem vērā šīs mācības un jāskatās ne tik ļoti uz citu garantijām, kā uz pašu godprātīgo gatavību aizstāvēt sevi, savus tuviniekus un valsti, lai nekādas ārējās garantijas nemaz nebūtu vajadzīgas. Ja agresors zinās, ka viņš var ciest nopietnus zaudējumus, tad viņš labi padomās, pirms spert kādus tālākus soļus. Ja agresors zinās, ka mēs tāpat vien neatdosim savas ”nepareizās” piemiņas dienas, tad viņš sapratīs, ka mēs vēl neesam zaudējuši vēlmi aizstāvēt savus svētumus un neķersies tālāk pie citām piemiņas dienām.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Silva Dziedataja

  15.03.2019 09:05

  Bet kāpēc vienu gadu nevar uztaisīt tādu atrakciju: bļāvējjoskes atnāk, bet leģionāru vecīši neatnāk, jo pulcējas Lestenē. Ko šie tad tur, Rīgā, iesāktu, savākušies, uz ko bļautu, ko TV rādītu?!

 • Agris Purvins

  11.03.2019 20:17

  Laiks mums būtu atzīt un "gudro un pragmātisko" sarakstā ieliek Ulmani un Kara ministru ģenerāli Kr. Berķi. Mūsu karavīru masveida iesaistīšana vācu armijas rindās ir lielā kopsakarībā 'ar palikšanu savā vietā". Otrs, ja NA aicina godināt mūsu karavīru piemiņu un ja mēs gribam agresoram nodarīt maksimālus zaudējumus, cienām šodienas patriotus un karavīrus/zemessargus, kas neskatoties ne uz ko ir gatavi aizstāvēt savu dzimteni, tad beidzot NA ir jāņem savā pārraudzībā Aizsardzības ministrija, jo stāvoklis mūsu armijā ir tālo no tā, lai mēs spētu šodien nodarīt būtiskus zaudējumus agresoram, pat neskatoties uz lielajiem finanšu palielinājumiem. Nav pieņemami virzīt AM postenī cilvēku no partijas, kuras domubiedri "arī bēgtu", tikpat labi varētu arī Saskaņieti ielikt. Rezultāts būs vienāds!!!

 • Maija Matisone

  07.03.2018 23:06

  Kļūdair rakstā-jāpiedalās maksimāli daudz pasākumos nevis 17 martā,bet 16 martā!!!

 • Arvis Strēlnieks

  06.03.2017 13:25

  19. divīzijas vīri Jūs saucat viņus par varoņiem, Par īstajiem tēvzemes dēliem, Kas cīnās zem Kurzemes ozoliem Ar ticības zobeniem kvēliem. Vārds varoņi tiem vairs nepiedien Kā vēsma slava tiem pāri skrien – Tik lieli tie kļuvuši cīņā. Jūs saucat viņus par varoņiem, Kas krituši kaujas laukā, Par drošajiem Daugavas vanagiem, Kam spārni salauzti aukā, - Vārds varoņi pārāk sīks un mazs, Kad tēvzemei ziedots dārgākais, Tik lieli tie kļuvuši nāvē. Jūs saucat viņus par varoņiem, Kam augumus rētas rotā, Un gribat gaidīt ar karogiem Tos Latvijā izkarotā. Tad vārdu varoņi neminiet, Bet kājas tiem gurušiem noaujiet – Tik lieli tie kļuvuši cīņā. Ilze Kalnāre Talsos, 1945. gada 4. aprīlī

 • Ēvalds Butāns

  05.03.2017 22:05

  Lai pēc iespējas efektīvāk apgrūtinātu ''zombēšanas darbu'' ždanokām, plineriem un citiem t.s. ''antifašistiem'', kā arī Krievijas propagandas žurnālistiem, kuriem sauklis - ''fašisti nāk'' ir kaut kas līdzīgs, kā bullim sarkana lupata, esmu jau kādus pāris gadus aicinājis 16.marta gājienā vairāk izmantot plakātus, kas vērsti gan pret Staļina, gan pret Hitlera režīmiem. Vērojot iepriekšējo gadu gājienus, nākas secināt, ka šādi plakāti ir parādījušies, bet diemžēl, pārāk maz. Otrkārt, tie nezin kāpēc bija pamatā sakoncentrēti otrajā plānā. Tādēļ Kremļa TV propagandisti praktiski nefilmē otro plānu, bet savus melus tiražē, izmantojot pamatā tikai priekšplāna kadrus un tuvplānus ar saviem ''draugiem antifašistiem'' lindermaniem, ždanokām un pārējiem.....

 • Anna Stradlina

  17.03.2015 15:05

  Leģionārus godinot Raivim Dzintaram vajadzēja uzstāties ar runu. Pozitīvu uz nākotni vērstu!

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.