logo

Ko mēs, latvieši, gribam? (1)

05.12.2013 Ivo Ozols

Pēc Zolitūdes traģēdijas daudzi ir apjukuši un mazliet sagozījusies uztvere. Vismaz man tā ir, bet pieļauju, ka tā ir daudziem. Vajadzētu salikt domas pa plauktiņiem.

Tūlīt kārtējais kongress. Prognozēju – tāds pats, kā iepriekšējie divi – trīs. Dziesmas, svinīgas runas. Apsveikumi par lielisko rezultātu pašvaldību vēlēšanās. Atskaites par padarīto, valdes pārvēlēšana. Viss kā ierasti, un, pat ja man gribētos iebilst pret pasākuma formātu, labāku neviens nav publiski piedāvājis.

Nacionalā apvienība tiešām ir labi pastrādājusi. Pret mums vērsās gan konkurenti, gan ideoloģiskie pretinieki. Vēlētājiem dotos solījumus turam, ar to es lepojos.

Vēlos pievērst uzmanību citām lietām. Ko mēs gribam? Nevis tikai katrs atsevišķi, tikai NA biedri, bet visi latvieši. Dažas lietas es atļaušos formulēt.

Pirmkārt – kā risināt situāciju Rīgas domē. Atmetam emocijas. Ar visu cieņu varu pateikt – uz šo brīdi par Rīgas pilsētas mēru likumīgi ievēlētais pilsonis Ušakovs darbojas, mūsuprāt, nekaunīgi, bet likumīgi. Paši koalīcijā vēlējām KNAB vadītāju, iekšlietu ministru, prokuroru, paši vadījām tieslietas. Tātad – mūsu atbalstītie pārstāvji likumību kontrolē. Viņš maina pilsētas saimniecību pēc sava prāta, un darītu to tāpat, ja varētu vadīt visu valsti. Kas liedza būt nekaunīgākiem mums pašiem? Koalīcijas partijas pa šiem gadiem varēja pieņemt tādu Galvaspilsētas likumu paketi, ka esošais mērs būtu pilnvarots tik vien, kā pieņemt ārvalstu viesus Okupācijas muzejā . Es, protams, pārspīlēju, bet – ja tāds scenārijs būtu sagatavots un tuvināts realizēšanai, tad arī mūsu deputāti Rīgas domē tiktu daudz labāk uzklausīti no saskaņiešu puses. Galējības minu tikai iztēles rosināšanai.

Otrkārt – daži saimnieciski novēlējumi, pirms akli piekrist būt dalībniekiem jaunajā valdībā. Cik esmu painteresējies, jautājums par pirmo mājokli ģimenēm, pēc budžeta pieņemšanas, ir nobāzts atviltnē. Kaut kad, nezin kad, sākšot ieviest. Šeit jāpieprasa konkrēts datums, atbildīgais cilveks un izpilde. Jautājums par UA – šis ir tīri mans viedoklis – kamēr var, NA uzstādījums jāmaina, un steidzīgi. Jāsaprot, ka šajā biznesā ieinteresētie uzņēmēji neapstāsies, tur apgrozās un var būt zaudēta pārāk liela nauda. Tāpēc jāpiedāvā forma, kur UA saņēmējs nevar būt iesaistīts shēmās. Noteikta summa par katru ģimenes locekli budžetā plus noteikta NĪ pirkums plus garantijas vēstule par lojalitāti valstij, bet pats NĪ, ar liegumu uz 5 gadiem. Nopirki – tad dzīvo vai izīrē. Ja pārdod, UA atņem visai ģimenei. Tas, manuprāt, būtu gan pašmāju NĪ biznesmeņu interesēs, gan ierobežotu manipulācijās iegūtās UA, gan valsts ienākumiem labi.

Vēl par saimniecību un atkal – par lielajām naudām. Kopš iestājāmies ES, mūsu laukos iznīkst kokaptrādes uzņēmumi. Iznīkst, jo baļķi ostās ir dārgāki, nekā kokapstrādātājiem būtu rentabli tos nopirkt Latvijā. Tas nav normāli! Jā, mēs nedrīkstam ierobežot eksportu ES ievaros, bet var taču ierosināt nodokļu atlaides lauku(vieni no nabadzīgākajiem visā ES!) nodarbinātībai. Lai mazie un vidējie kokapstrādes uzņēmumi(piemēram – ārpus Rīgas vai Rīgas reģiona) drīkstētu nodarbināt cilvēkus ražošanā mikrouzņemumu režīmā, piemēram. Cik darbiniekus – var regulēt, atbilstoši komateriālu apstrādes apgrozījumam, kas tāpat ir stingrā uzskaitē. Skaidrs, ka mazajām algām sen vajadzēja stipri samazināt nodokļus visās jomās, bet tas šoreiz laikam nebūs reāli. Tomēr runāt par to vajag, jo mazo algu sektors ir visas ražošanas stūrakmens. Papildus(esmu konsultējies – var) ieviest ”zaļo” nodokli par jebkādu kokmateriālu izvešanu no valsts – lai šī nauda aiziet mežu stādījumu atjaunošanai un lauku ceļu būvē. Idejas pamatojums ir tajā, ka kubikmetram baļķu trīs četri lati nodokļos ir daudz jūtamāki, nekā kubikmetram ēvelētu dēļu.

Ja gribēt, var izdomāt ļoti daudz, kā var palīdzēt laukiem un uzplaukt visai valstij kopumā. Vajag tikai labi gribēt un runāt, runāt, un runāt. Visi ir cilvēki, un visi vēlas valsts uzplukumu, tikai redzējumi dažādi.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Uldis Veģis

    21.12.2013 10:29

    Ivo Ozols: Koalīcijas partijas pa šiem gadiem varēja pieņemt tādu Galvaspilsētas likumu paketi, ka esošais mērs būtu pilnvarots tik vien, kā pieņemt ārvalstu viesus Okupācijas muzejā . ------ Tieši tā. To es arī gribu.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.