logo

Koalīcija vienojas atbalstīt Parādnieka priekšlikumus par alkohola akcīzes palielināšanu (1)

16.12.2014 Imants Parādnieks Saeimā

Koalīcija ir vienojusies atbalstīt “Nacionālās apvienības – TB/LNNK” frakcijas priekšlikumu paaugstināt akcīzes nodokli noteiktām alkohola grupām, novirzot ieņēmumus tai skaitā gan skolēnu brīvpusdienām, gan pedagogu algu sistēmas sakārtošanai, informēja frakcijas deputāts Imants Parādnieks.

Parakstītajā protokollēmumā noteikts, ka minētie akcīzes grozījumi ir jāievieš ne vēlāk kā līdz nākamā gada 1.jūlijam. Savukārt vismaz 4. klases skolēni valsts apmaksātas brīvpusdienas sāks saņemt no 2015.gada 1.septembra.

“Latvijā ir viens no augstākajiem alkohola patēriņa rādītājiem Eiropā un pasaulē ar visām tā sekām – priekšlaicīgi zaudēti mūža gadi, paaugstināta mirstība, invaliditātes riski un citas veselības problēmas. Vienlaikus alum akcīze nav mainīta pēdējos sešus gadus. Tā patēriņš ir vislielākais no visiem alkohola veidiem, bet iegūtu nodokļu apjoms – vismazākais,” teica Parādnieks.

Parādnieks atgādināja, ka būtiskākās izmaiņas skars ar alu paaugstinātu alkohola saturu, tas ir, ar absolūtā spirta saturu no 5,8% tilpumprocentiem, dārgāki paliks tā dēvētie stiprie alus lielajos divu litru iepakojumus, kā arī alkohola subprodukti – dažādi kokteiļi.

Turklāt deputāts ir iecerējis nepieciešamo finansējumu skolēnu brīvpusdienām un ģimeņu atbalstam iegūt, ne vien paaugstinot alkohola akcīzi, bet arī nodevas un nodokļus izložu un azartspēļu nozarei. Šiem grozījumiem azartspēļu un izložu valsts nodevu un nodokļu likumā jāstājas spēkā ne vēlāk kā līdz 2015. gada 1. septembrim.

“Valsts budžetā ir vēl vairākas neizmantotas iespējas, kur mēs varam rast papildu ieņēmumus, nepalielinot slogu vispārējai sabiedrībai, bet, gluži pretēji, cīnoties ar dažādiem negatīviem riskiem,” piebilda Parādnieks.

Koalīcijas vienošanās ir atspoguļota nākamā gada budžeta likumprojektā. Otrdien, 16. decembrī, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija sēdē atbalstīja priekšlikumu iekļaut likumprojektā “Par valsts budžetu 2015. gadam” jaunu pantu. Tas nosaka, ja minētās izmaiņas akcīzes nodoklī stājas spēkā, tad no 2015. gada 1. septembra iegūtie līdzekļi tiek novirzīti izglītības pasākumu īstenošanai.

Šāds likumprojekta papildinājums būtiski atvieglos likumdošanas procesu un izmaiņu ieviešanu nākotnē, jo vairs nevajadzēs veikt izmaiņas likumā “Par valsts budžetu 2015. gadam”.

Līdz ar šo koalīcijas lēmumu jau no nākamā gada teju 19 tūkstoši bērni, kas sāks mācības 4. klasē, varēs saņemt brīvpusdienas, vecākiem mazināsies finanšu slogs, bet pašvaldības ietaupītos līdzekļus, iespējams, varēs novirzīt citām ģimenes atbalsta formām.

Vienlaikus koalīcijas partneri vienojās par turpmāko brīvpusdienu nodrošinājumu vecākām klasēm, lai līdz Latvijas simtgadei visās skolās valstī nodrošinātu brīvpusdienas visiem skolēniem līdz vidusskolai, indikatīvi – 2016. gadā 5.-6. klasēm, 2017. gadā 7.-8. klasēm un 2018. gadā 9. klasēm, izvērtējot labāko mērķa sasniegšanas veidu ar valsts finansējuma nodrošinājumu daļēji (50% valsts un 50% pašvaldība) vai pilnā apmērā.

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.