logo

Konference par alkohola pieejamības ierobežošanas politiku

03.03.2015 Latvijā

Ernests Dinka, Saeimas kanceleja

Otrdien, 3. martā, Saeimā norisinājās konference „Ekonomiski un sociāli pamatota alkohola pieejamības ierobežošanas politika veselīgai sabiedrībai”. Konferences iniciators – NA biedrs, deputāts Imants Parādnieks.

Konferences mērķis – aktualizēt alkohola pieejamības ierobežošanas nepieciešamību, koncentrējoties uz visefektīvākajiem politikas instrumentiem, lai Latvijā mazinātu alkohola patēriņu un tādējādi arī ar alkohola lietošanu saistīto slimību, invaliditātes un nāves gadījumu skaitu.

„Alkohols ir „izcils” valsts budžeta šķīdinātājs, ja vien netiek pielietoti attiecīgi valsts politikas instrumenti. Latvijā ir viens no augstākajiem alkohola patēriņa rādītājiem Eiropā un pasaulē, aptuveni trešdaļa no potenciāli zaudētiem mūža gadiem Latvijā ir saistīti ar alkohola lietošanu, ik gadu alkohola izraisītu slimību ārstēšanai Latvija tērē 120 līdz 150 miljonus eiro. Mēs to vairs nevaram atļauties, tāpat kā mēs nevaram atļauties priekšlaicīgi zaudētas dzīvības,” konferences atklāšanā uzsvēra Imants Parādnieks, informējot, ka tāpēc jau tuvākajā laikā Saeimas darba kārtībā būs alkohola akcīzes nodokļa palielināšana.

Konferences dalībnieki iztirzāja alkohola ierobežošanas politiku Latvijā, Veselības ministrijas iniciatīvas alkohola kaitējuma mazināšanai sabiedrībā, kā arī alkoholisko dzērienu aprites uzraudzību un akcīzes nodokļa politiku Latvijā. Tāpat konferencē tika aplūkota ārvalstu pieredze alkohola kontroles un akcīzes nodokļa politikas jomā. Klātesošie konferencē runāja arī par alkohola kaitējumu sabiedrības veselībai un tā radītajiem ekonomiskajiem zaudējumiem.

Konferencē uzstājās Pēteris Vilks no Pārresoru koordinācijas centra, Alise Krūmiņa no Veselības ministrijas, profesors Jirgens Rēms (Jürgen Rehm) no Toronto universitātes Atkarības un psihiskās veselības pētniecības centra (Kanāda), Marje Josinga (Marje Josing) no Ekonomisko pētījumu institūta (Igaunija), Mindaugs Štelemēks (Mindaugas Štelemėkas) no Veselības pētījumu institūta (Lietuva) un Ilmārs Šņucins no Finanšu ministrijas. Tāpat konferencē runāja Baiba Šmite-Roķe no Valsts ieņēmumu dienesta, Aija Pelne no Slimību profilakses un kontroles centra un Mārcis Trapencieris no Tabakas un alkohola kontroles Latvijas nacionālās koalīcijas.

Konferences noslēgumā norisinājās paneļdiskusija „Iniciatīva alkohola akcīzes nodokļa izmaiņām 2015.-2018.gadam”.

Foto: Ernests Dinka, Saeimas kanceleja

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.