logo

Laba ziņa jaunajiem vecākiem jeb panāktais demogrāfijā (4)

06.11.2013 Saeimā

Šobrīd pieņemtie lēmumi atbilst mērenam atbalsta pieaugumam

Saeima trešdien, 6.novembrī, otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā un likumā „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz būtiskas izmaiņas bērnu pabalstu apmērā un izmaksas nosacījumos.

Likuma izmaiņas paredz no nākamā gada 1.janvāra bērna kopšanas pabalsta apmēru paaugstināt līdz 171 eiro jeb no 100 līdz 120 latiem. Tas turpmāk būs universāls pabalsts, ko līdz bērna pusotra gada vecumam varēs saņemt visu mazuļu vecāki neatkarīgi no nodarbinātības statusa. Atšķirībā no patlaban spēkā esošās kārtības, to varēs saņemt arī vecāks, kurš jau saņem vecāku pabalstu (t.i. – ir sociāli apdrošināts). Arī minimālais vecāku pabalsts ar nākamo gadu pieaugs līdz 171 eiro.

Savukārt izmaiņas vecāku pabalsta piešķiršanā, ievērojot tiesiskās paļāvības principu, stāsies spēkā no 2014.gada 1.oktobra. Saskaņā ar tām būs iespēja izvēlēties vecāku pabalsta saņemšanas periodu – līdz bērna 12 VAI 18 mēnešu vecumam. Izvēloties pabalsta saņemšanu līdz bērna pusotra gada vecumam, tā apmērs mēnesī būs 43,75 % apmērā no vecāka bruto algas (t.i. – algas “uz papīra”) + jau minētie 171 eiro. Savukārt, izvēloties pabalstu saņemt līdz bērna gada vecumam, ikmēneša pabalsts būs 60 % no bruto algas + jau minētie 171 eiro.

Likuma grozījumi paredz arī iespēju bērna vecākam vienlaicīgi strādāt un saņemt vecāku pabalstu 30 % apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta.

Pārejas posmā – laikā no 2014.gada janvāra līdz septembrim – sociāli apdrošinātas personas līdz bērna gada vecumam varēs saņemt vecāku pabalstu 70 % apmērā no veiktajām sociālajām iemaksām. Otra alternatīva – doties strādāt un saņemt bērna kopšanas pabalstu 171 eiro. Arī no bērna gada līdz pusotra gada vecumam vecāks varēs vienlaicīgi saņemt bērna kopšanas pabalstu un strādāt.

Patlaban vecāku pabalsts tiek aprēķināts 70 % apmērā no sociālās apdrošināšanas iemaksu algas, taču šo samazinājumu kompensēs iespēja līdztekus vecāku pabalstam saņemt universālo bērna kopšanas pabalstu 171 eiro apmērā. Mazu un vidēju algu saņēmējiem tas nozīmēs būtiski lielāku atbalstu nekā tas ir šobrīd, zaudētāji no šīs reformas būs vienīgi ļoti lielu algu saņemošie.

Sagatavots pēc Saeimas Preses dienesta informācijas

Grafiks: Nākotnes fonds

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Raimonds Udris

  12.05.2014 11:41

  Pilngadību sasniegušie bēgļi un personas ar alternatīvo statusu Latvijā varēs saņemt 256 eiro lielu ikmēneša pabalstu, bet bērniem pabalstā paredzēts izmaksāt 76 eiro mēnesī. Pabalsts domāts, lai segtu uzturēšanās izmaksas, tāpat paredzēts segt arī valsts valodas apguvei nepieciešamās izmaksas personām no septiņu gadu vecuma. Valodas apguves pabalsts būs noteikts apmērā, kas sedz mācību faktiskās izmaksas, ne vairāk kā 49,80 eiro apmērā mēnesī http://www.delfi.lv/news/national/politics/begli-latvija-vares-sanemt-ikmenesa-pabalstu-256-eiro.d?id=44421638#ixzz31Ubc3nQI

 • Liene Rijkure

  07.11.2013 13:54

  "Mazu un vidēju algu saņēmējiem tas nozīmēs būtiski lielāku atbalstu nekā tas ir šobrīd, zaudētāji no šīs reformas būs vienīgi ļoti lielu algu saņemošie" Pareizāk būtu teikt, ka ļoti mazu algu īpašnieki un tie, kuri algu saņem aploksnē, būs ieguvēji. Savukārt tie cilvēki, kuriem kaut cik izdevies sasniegt savā darbā vai karjerā un kuri godīgi maksā nodokļus no pilnas algas, būs zaudētāji. Un vēl pamatjautājums - ko šis viss dod tieši latviešu tautas vairošanai? Ja t.s. "mazākumtautības" var vērsties savās tēvzemēs pēc palīdzības kritiskos brīžos, jo viņu tēvzemes atbalsta savas diasporas visā pasaulē, kur mums latviešiem vērsties, lai neiznīktu?

 • Māris Bērziņš

  06.11.2013 14:44

  Domāju, ka līknes ies uz leju, kā nekā zelta miljona programma ir izvirzīta, tāpēc sanāks alošanās. Latvija ir laba vieta gazelēm, strausiem un šakāļiem, bet ģimenēm sen nav ko darīt. Kā var ģimene iztikt ar 171 Eiro. Man 2011. un 2012. gadā vidējā alga mēnesī uz ķepas Valsts darba inspekcijā bija Ls 230 un ir jāaudzina trīs bērni. Te Jums nav A. Lūša "bonifācija" brīvdienas pēc labas uzņēmumu likvidēšanas. Latvijā dzīvo tikai likvidatori un tiesu izpildītāji, pārējie ir iezemieši, kuriem ir pirmsbomžu stāvoklis. Ģimene nevar karāties uz Jūsu tabulām un, lai tā kaut kādā būdelē dzīvotu, tā labākā gadījumā dabū kredītu, par kuru bankai nomaksā vēl vienas mājas cenu, bet, ja nepatīk, tad bezstrīdus iztiesāšanās kārtībā vari piedalīties nekustāmā īpašuma izsolē. Labā ziņa, Jūs vēl neizliek no mājas. Tas, ka I. Parādnieks sācis domāt par ģimenēm, nav slikti un te ir vieta viņam izaugsmei. Ja Satversmē preambulā prioritārs būtu ģimenes institūts, tad pārējie normatīvie akti tiktu izdoti atbilstoši tai. Policists, skolotājs un ārsts būtu visas ģimenes uzturētājs, nevis tikai darba ņēmējs, ierēdnis un amatpersona. Nacionālas valsts pamats ir ģimene. Bordāns bija Jūsu ģimenes (VL) biedrs, kuru tagad amputējāt. Cerams, ka tās nebija smadzenes.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.