logo

Laiks darbojas latviešu labā. Latviešu un krievu dzimumvecumsastāvs (5)

21.10.2013 Ritvars Eglājs Latvijā

Skatīt grafiku pilnā izmērā

Cilvēki apvaicājās, vai es esot pētījis arī iedzīvotāju sastāvu pēc tautības skaitliski un procentuāli dažādās vecuma grupās un kāda ir situācija tur. Esmu. Bet varu vēl un maķenīt citādi. Proti, ņemam 2011.g. tautskaites mājas valodas datus dažādā vecumā un uztaisām latviešu un krievu valodas dzimumvecumpiramidu. (19.gs., kad sāka tādas lietas zīmēt, vecumsastāvs tiešām izskatījās pēc piramidas. Tagad visbiežāk pēc apgāztas urnas.)

Redzams, ka latviski runājošo vecumsastāvs ir jūtami labvēlīgāks. Cēlonis ir augstāka latviešu dzimstība: tā paaudze, kas pati ir aptuveni 60%, radījusi jaunāko paaudzi jau aptuveni 70% līmenī. Laikam ritot, 70% paaudze aizvietos 60% paaudzi un radīs nākamo, kas būs vēl augstākā līmenī — jo latviešu dzimstība ir par 1/6 augstāka nekā krievu. Var iebilst, ka viss nav tik rožaini, pārkrievošana turpinās. Taisnība, starp abām piramidām notiek pārplūšana, un vienam, kas pāriet no sarkanās uz zaļo, pretī ir trīs, kas pāriet pretējā virzienā. Taču tas nav izdeldējis latviešu valodas īpatsvara augšanu jaunāka vecuma virzienā, turklāt ir vēl arī trešais process — migrācija. Tā darbojas latviešu labā: no 1000 latviešiem 2012.g. izbrauca no Latvijas 9 un atgriezās 5, savukārt no 1000 krieviem Latviju pameta 16 un iebrauca 7. Tāpēc, apkopojot visus faktorus, secināms, ka laiks darbojas latviešu labā.

Tiesa, ar divām piebildēm — vienu labu, otru sliktu.

Sliktā. Latvijas attīrīšanos no kolonizācijas sekām var sagraut divos veidos. Pirmkārt, sadāļājot pilsonību kolonistiem, kas joprojām nav vīžojuši to iegūt, un ļaujot Kremļa partijai atgriezties pie varas. Latviešu polītiskās varas zaudēšana grautu apziņu, ka Latvija ir latviešu zeme (šī apziņa ir pamatā latviešiem labvēlīgai iedzīvotāju dēmografiskai uzvedībai), un ļautu vartuŗiem īstenot latviešiem atklāti naidīgu etnopolītiku. Otrkārt, uzturēšanas atļauju, ES imigrantu izmitināšanas vai citā veidā paveŗot robežas jauniem migrantu plūdiem.

Labā. Kremļa lupatu imperija neapturami rit pretī savam sabrukumam, kas gaidāms ap gadsimta vidu. Cēloņi ir vismaz trejādi. Pirmkārt, autoritāra valsts iekārta ir neefektīvāka par dēmokratiju. Otrkārt, plānsaimniecība un valsts jaukšanās saimniecībā ir neefektīvāka par brīvu tirgu. Turklāt Kremlis nespēj turēties pretī naftas un gāzes revolūcijas uzvaras gājienam. Treškārt, notiek nekrievu tautu atmoda un klusa dekolonizācija. Pēc dažiem gadu desmitiem krievu imperisti sapņos nevis, kā atgūt Latviju un Ukrainu, bet kā atgūt Čečeniju un Tivu. Tā ka laiks arī starptautiski darbojas latviešu labā. Līdz tam jāiztur un nevajag graut Latvijas attīrīšanos, bet palīdzēt tai.

Ritvars Eglājs
NA biedrs

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Ritvars Krauklis

  25.10.2013 22:02

  Paldies Eglāja kungam par nozīmīgo pētijumu.Tomēr, ja Nacionālā Apvienība neapturēs uzturēšanās atļauju dalīšanu un nepanāks krievu skolu pāreju uz apmācībām latviešu valodā situācija ļoti strauji mainīsies par sliktu latviešiem. Nacionālā Apvienība nepietiekami skaidro tautai vienotas latviešu valsts izveides nozīmīgumu. Vairāk jāreklamē to, cik bistama Latvijai ir šī atļauju tirgošana pašreizējā izpildījumā.

 • Jānis Lūsis

  23.10.2013 00:05

  Interesants faktu apkopojums. Pēdējā rindkopa gan prasa nelielu komentāru. Brīvais tirgus pats par sevi nav efektīvs, valstis kuras grib būt ekonomiski neatkarīgas "jaucās" saimniecībā piem. saglabā kontrolpaketi pār stratēģiski svarīgiem uzņēmumiem (Norvēģija Statoil ~70% uzņēmuma daļu pieder valstij), Islandē ir valsts monopols ne tikai alkohola tirdzniecībai, bet arī alkohola ražošanai utt. Par to, kas ir efektīvāks demokrātija vai autoritārisms, tur varētu diskutēt ļoti ilgi un vispār ko nu kurš saprot ar "demokrātiju". Ziemeļkaukāzs t.sk. Čečenija jau pašreiz visai nosacīti ir kremļa kontrolē. Šajos reģionos 90-os gados notika etniskās tīrīšanas. piem. Čečenijā 1989.gadā bija 300 tūkst. krievu iedzīvotāju (ap 30%), 2011.gadā to ir tikai 24 tūkst. (ap 1,9%), čečeni 2011.gadā bija ap 95% no iedzīvotājiem. 2010.gadā Ramzans Kadirovs franču avīzei Le Figaro teica, ka viņš šariāta likumus vērtē augstāk par Krievijas Federācijas likumiem. Dagestānā 2009.gadā, lai kontrolētu finanses Maskava iecēla savu Federālā nodokļu dienesta vadītāju Vladimiru Radčenko. Dagestānas lezgīnu diaspora paziņoja, ka tas postenis tradicionāli pienākas lezgīniem un Dagestānas spēka struktūras Vladimiru izmeta no kabineta un arī no republikas.

 • ezis x

  22.10.2013 19:04

  Iepriecinošs raksts. Bilde būtu vēl pozitīvāka, ja valdībai būtu dūšas uzsākt skolu pāreju uz valsts valodu. Diemžēl, ar savu apsēstību ar TUA (lasi: krievu un Āzijas tautu imigrācijas veicināšanu), valdība iet pretējā virzienā. Jābūt vientiesim, lai domātu, ka pie pašreizējās likumdošanas imigranti savus bērnus sūtīs valsts valodas skolās.

 • Kristaps Pūtelis

  21.10.2013 09:50

  Es te tā skatos un domāju... Kāpēc Nacionālās apvienības mājas lapā ir Birkas nevis Atslēgvārdi? Kāds man to var izskaidrot?

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.