logo

Latvieši ir Latvijas valstsnācija

20.05.2014 Saeimā

latvieši

Nacionālā apvienība (NA) ir viena no ierosinātājām, lai Satversmi* papildinātu ar preambulu jeb ievadu. Ieteikums balstās uz to, ka Satversme ir mūsu valsts pamatdokuments un ievaddaļā ir jāatspoguļo tā pamatjēga, kodols. Ikvienam cilvēkam, izlasot šo īso un skaidri definēto preambulu, ir jābūt saprotamām Latvijas pamatvērtībām, kuras Latvijas tauta ir izcīnījusi, ciena un aizstāv.

„Ar šo preambulu mēs parādām godu saviem tēviem un vectēviem, kas, paužot savu gribu, dibināja un aizsargāja Latviju, kā arī paužam rūpes par mūsu bērniem un mazbērniem, kuriem mūsu valstī ir un būs jādzīvo. Tādēļ preambulā atspoguļojamas mūsu valsts un tautas negrozāmas un neatņemamas vērtības, kuras tai piešķirtas līdz ar Latvijas dibināšanu”, savu pārliecību par valsts pamatvērtību skaidru atspoguļošanu Satversmes preambulā pauž Gaidis Bērziņš, „Latvijas valsts bez latviešiem, latviešu valodas un latviešu zemes nav iespējama.”

NA ir gandarīta, ka šodien Saeimas Juridiskā komisija, rūpīgi apsverot preambulas katra teikuma būtību un sūtību, vienojās par Satversmes ievada redakciju, kuru nodos izskatīšanai Saeimā otrajam lasījumam š.g. 5.jūnijā.

Gaidis Bērziņš uzsver, ka ļoti svarīga ir komisijā panāktā izpratne preambulā noteikt, ka Latvijas brīvības atgūšana pēc 50 okupācijas gadiem, atjaunojot savu valstisko neatkarību, īstenota uz 1918.gada 18.novembra dibinātās Latvijas valsts nepārtrauktības pamata.

Diskusijas izvērtās par latviešu kā valstsnācijas termina ieviešanu preambulā. NA uzskata par būtisku uzsvērt faktu, ka tikai latviešiem radās nepieciešamība un vēlme izveidot savu nacionālo valsti ar savu valodu, kultūru un vēsturisko atmiņu. Tādēļ latvieši ir Latvijas valstsnācija, kura nosaka valsts nacionāli kulturālo identitāti. Taču tā vienmēr ir cienījusi citas vēsturiski valstī dzīvojošās lojālās tautības. Diemžēl komisijā neradās vienprātība valstsnācijas termina ieviešanā, taču ņēma vērā tiesībpolitikas eksperta Egila Levita ieteikumu Latvijas kultūrpolitiskajā vidē to lietot biežāk, jo „latviešu nācija, kura dibinājusi savu valsti ar mērķi nodrošināt savas nācijas pastāvēšanu cauri gadsimtiem, ir Latvijas valstsnācija.”

Nacionālā apvienība Visu Latvijai! – TB/LNNK

*Spēkā esošā Latvijas Republikas Satversme ir pieņemta 1922. gada 15.februārī. Satversmes izstrādātājiem toreiz nebija nepieciešamības Latvijas valsts jēgu un būtību redzamā veidā atklāt Satversmes preambulā jeb ievadā, jo pēc smagajām brīvības cīņām ikvienam bija skaidrs, kādēļ un ar kādu mērķi Latvijas valsts tika dibināta un izcīnīta.

Informāciju sagatavoja:
L.Ozoliņa
Nacionālās apvienības preses sekretāre
tālr. 29298205
e-pasts: ozolina2015@gmail.com

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.