logo

Latvija atbild uz Krievijas uzbrukumiem EDSO PA par skolu reformu (2)

26.02.2018 Latvijā

Aizvadītajā nedēļā Vīnē norisinājās EDSO Parlamentārās asamblejas [PA] ziemas sesija. Tās laikā Krievijas Valsts Domes deputāti asi kritizēja Latvijas izglītības reformu. Vienotās Krievijas pārstāvis Artjoms Turovs, uzstājoties debatēs, teica: “Saskaņā ar Latvijas izglītības likumu 2021./22. gadā vidējā izglītība Latvijā pilnībā pāries uz latviešu valodu. Tādā veidā tiek pārkāptas vienas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju, kuri pieder pie nacionālajām minoritātēm, tiesības saglabāt un attīstīt savu dzimto valodu”.

Reaģējot uz to, Latvijas delegācijas vadītājs Edvīns Šnore nosauca Krievijas pārstāvja apgalvojumus par viltus ziņām (fake news), norādot, ka nedz krieviem, nedz citu minoritāšu pārstāvjiem Latvijā nav liegts apgūt un saglabāt savu dzimto valodu.

Tāpat viņš uzdeva jautājumu Krievijas deputātiem, cik skolas nacionālo minoritāšu valodās ir pašā Krievijā:

“Vai jums ir latviešu skolas? Vai jums ir ukraiņu skolas?” jautāja Šnore, “Krievijā dzīvo miljoniem ukraiņu. Vai jūs apmaksājiet skolas viņu valodā? Nē! Tā vietā jūs slēdzat pēdējo ukraiņu valodas bibliotēku Krievijā”, pauda Latvijas delegācijas vadītājs.

EDSO PA sesijā referēja arī EDSO Augstais komisārs Nacionālo minoritāšu jautājumos Lamberto Zanjērs. Debatēs pēc viņa ziņojuma Šnore uzstājās ar runu, kuru veltīja minoritāšu tiesību pārkāpumiem Krievijā. Viņš vērsa klātesošo uzmanību uz to, ka pēdējā laikā būtiski samazināta tatāru, baškīru u.c. mazākumtautību valodu apmācība Krievijas nacionālo republiku skolās, kas izsaucis tur plašus protestus. Tāpat Šnore aicināja komisāru iejaukties, lai pārtrauktu Krimas tatāru diskrimināciju Krimā, kur cilvēktiesību situācija katastrofāli pasliktinājusies pēc Krievijas okupācijas.

Rezumējot, EDSO  Augstais komisārs apliecināja, ka sekos līdzi mazākumtautību valodu stāvoklim Tatarstānā, Baškīrijā u.c. Krievijas nacionālajās republikās un ir ieplānojis jau vizīti uz Kazaņu, lai detalizēti iepazītos ar šo problēmu uz vietas. Arī Krimas tatāru diskrimināciju Zanjērs atzina kā problēmu, kuru nepieciešams risināt.

Kā norādīja Latvijas Saeimas delegācijas loceklis Atis Lejiņš, kurš arī piedalījās sanāksmē, zīmīgi, ka EDSO  Augstais komisārs Nacionālo minoritāšu jautājumos, uzstājoties publiski, ne reizi nepieminēja Latvijas izglītības reformu, neskatoties uz Krievijas pārstāvju aicinājumiem vērtēt to EDSO un apgalvojumiem, ka tā esot diskriminējoša.

 1. februārī notika Latvijas delegācijas vadītāja Edvīna Šnores tikšanās ar EDSO Augsto komisāru Nacionālo minoritāšu jautājumos, kuras laikā tika pārspriesti ar Latvijas mazākumtautībām saistīti jautājumi.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Viligur Konstantin

  03.03.2018 21:55

  Это тот Šnore, которому нравится сравнение русских со вшами? Если "Да", то вопросов нет.

 • Viligur Konstantin

  03.03.2018 21:50

  Интересно сопоставление: "Viņš(Šnore) vērsa klātesošo uzmanību uz to, ka pēdējā laikā būtiski samazināta tatāru, baškīru u.c. mazākumtautību valodu apmācība Krievijas nacionālo republiku skolās" и " EDSO Augstais komisārs Nacionālo minoritāšu jautājumos, uzstājoties publiski, ne reizi nepieminēja Latvijas izglītības reformu, neskatoties uz Krievijas pārstāvju aicinājumiem vērtēt to EDSO un apgalvojumiem, ka tā esot diskriminējoša." Почему разный подход к Латвии и к России???

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.