logo

Latvijas zemes piederība Latvijas pilsoņiem ir valsts drošības jautājums (5)

03.07.2014 Līga Ādamsone Latvijā

lauksaimniecības zeme Foto: NA

Latvijas zemes piederība Latvijas pilsoņiem ir valsts drošības jautājums, tomēr Saeima šodien atbalstīja iespēju ārvalstniekiem un spekulantiem netraucēti iegādāties Latvijas zemi.

„Drošības garantēšana ir valsts pamatpienākums. Brīva iespēja pat Latvijai nelojālai personai iegādāties lauksaimniecības zemes, līdztekus tirgojot uzturēšanās atļaujas, nozīmē vienaldzību pret valsts likteni”, pauž Gaidis Bērziņš, Nacionālās apvienības (NA) līdzpriekšsēdētājs, uzsverot valsts drošībai vienlīdz svarīgos termiņuzturēšanās atļauju tirdzniecības apturēšanas un lauksaimniecības zemes iztirgošanas jautājumus, „NA turpinās iestāties par šo abu jautājumu risināšanu Latvijas interesēs”.

„Nav pieļaujama Latvijas lauksaimniecības zemes brīva izpārdošana. Uzskatām, ka piešķirto uzturēšanās atļauju un ārzemniekiem izpārdoto īpašumu skaits nu jau sasniedz dramatiskus apmērus. Latvijas valsts to vairs nevar atļauties. Ja okupācijas laikā Latvijas kolonizāciju organizēja svešas varas ielikteņi, tad šodien imigrāciju pieļauj neatkarīgas Latvijas parlaments,” pašreizējo Saeimas atbalstīto situāciju, kas apdraud valsts pastāvēšanu, raksturo Raivis Dzintars, NA līdzpriekšsēdētājs.

Saeima šodien atbalstīja likuma  „Par zemes privatizāciju lauku apvidos” redakciju,  kura nerisina sākotnējos mērķus, paredzot spekulatīvo darījumu izskaušanu. Joprojām ārvalstnieki un spekulanti varēs netraucēti iegādāties Latvijas zemi.

Šodien netika atbalstīti NA priekšlikumi, kurus atbalstīja vadošās Latvijas zemnieku organizācijas.

Priekšlikumi paredzēja nodrošināt, ka Latvijas zeme saglabātos īpašumā Latvijas pilsoņiem. NA šodien virzītie, tomēr noraidītie priekšlikumi paredzēja izslēgt iespēju juridiskām personām iegādāties zemi. Tas nodrošinātu, ka ārvalstīs reģistrētas juridiskas personas, kuru patiesā labuma guvējus un naudas izcelsmi nav iespējams noteikt, nevarētu iegādāties mūsu zemi. Papildus šiem bija iesniegti arī tādi priekšlikumi, kuri noteica, ka personai ir jābūt bijušai deklarētai Latvijā vismaz trīs gadus pirms zemes iegādes un ka personai ir jāpamato zemes izmantošanas plāns pašvaldības komisijā.

Saeimas vairākuma atbalstu neguva arī NA virzītais priekšlikums noteikt, ka vienai personai īpašumā var piederēt līdz 500 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kas ļautu veidot vienmērīgāku īpašnieku struktūru laukos un radītu apgrūtinājumu zemes spekulantiem.

„Diemžēl šīs dienas Saeimas lēmumi liecina par to, cik ļoti ietekmīgs ir ārvalstu lobijs. Rezultātā Saeimas vairākums nobalsoja par reālas mūsu zemes tirgus aizsardzības pasākumi neieviešanu. Tomēr Nacionālā apvienība uzskata, ka zemes piederība ir valsts drošības jautājums, tāpēc esam gatavi rudenī  no jauna atvērt likumu par zemes privatizāciju lauku apvidos, lai nodrošinātu, ka zeme paliek Latvijas pilsoņu īpašumā,” savu pārliecību izsaka Jānis Dombrava, NA valdes loceklis.

Nacionālā apvienība (NA) vēlas panākt un nodrošināt, ka Latvijas nacionālā bagātība – zeme – saglabātos Latvijas pilsoņu īpašumā: „Esam gatavi rudenī no jauna atvērt likumu, lai radītu reālus zemes tirgus aizsardzības mehānismus,” NA vārdā rūpes par Latvijas zemes izpārdošanas iespējām pauž Jānis Dombrava.

NA rudenī atsāks svarīgo diskusiju par zemes iegādes ierobežojumiem ārzemniekiem.

 

Informāciju sagatavoja Līga Ādamsone

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Vilnis Strods

  14.07.2014 00:37

  Un ko tad NA ir darījusi lietas labad? Zemes jautājums visos laikos un visās zemēs ir bijis centrālais. Skaidrs, ka latviešiem tik daudz zemes nav, lai vēl iesiastītos ES spekulatīvās lauksaimniecības apkalpošanā.

 • Arturs Grava

  10.07.2014 19:33

  "Priekšlikumi paredzēja nodrošināt, ka Latvijas zeme saglabātos īpašumā Latvijas pilsoņiem" Lieliska doma, bet problēmas risinājums ar aizliegumiem būs greizs un neefektīvs. Daudz lietderīgāk būtu pārdošanā esošo zemi uzpirkt ar latviešu kapitālu un turēt rezervē, līdz tai atradīsies latviešu pircējs. Pārāk vienkārši, vai ne? Bet, iesim soli tālāk un paskatīsimies uz situāciju no citas puses. Latviešiem banku depozītos guļ (!) miljardi. Katrs ārzemnieks var tos aizņemties un par tiem pirkt Latvijas zemi. Kādēļ nedibināt kādu Zemes fondu/akciju sabiedrību (banku, biržu, pūru), kas pēc statūtiem piederētu tikai Latvijas pilsoņiem? Fonds uzpirktu pārdošanai piedāvāto zemi un atkal to pārdotu latviešiem, kas vēlas zemi izmantot. Kapitāls nāktu no tiem pašiem banku depozītiem, kas ieguldīti Latvijas zemē, dotu daudz lielāku peļņu.

 • Jānis Labrencis

  06.07.2014 18:48

  Mēs cīnamies ar sekām. Neviens vēl nav iedomājies pajautāt, kādēļ zemnieki paši neapstrādā savu tēvu zemi, kādēļ viņi to pamet un svešā zemē smagi strādā, bet Latvijā nē !!!Uz to jau pirms daudziem gadiem atbildēja Zīgerists. Viņš LA intervijā teica Zemnieks nav nemaz sācis strādāt, bet viņam jau jāmaksā nodoklis. Šis nodoklis saucas PVN priekšapmaksa.

 • ezis x

  04.07.2014 14:33

  Valstī ar Latvijas platību atļaut vienai personai iegādāties 2000 ha zemes ir absurds. Tas nav valsts interesēs. Ja mums būtu Kanādas vai Austrālijas platības, tad būtu cita lieta. Divkosīgā "Vienotība" tēlo patriotisku, nacionāli domājošu polītisko speku, bet konkrētos lēmumos rīkojas tieši pretēji.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.