logo

Latvijas zemi Latvijas zemniekiem!

22.09.2014 Jānis Iesalnieks Saeimā

Jānis Iesalnieks - zeme Jānis Iesalnieks ar dēliem uz vecvectēva Brīvības cīņās iegūtās zemes Ventspils novadā

Smagā, ultimātu un strīdu pilnā cīņā Nacionālajai apvienībai (NA) izdevās panākt, ka no 1.septembra ir spēkā daudz stingrāki kritēriji uzturēšanās atļauju ieguvei par nekustamo īpašumu iegādi Latvijā. Taču cita, idejiski saistīta cīņa vēl priekšā – par to, lai Latvijas laukus un mežus saglabātu mūsu pašu cilvēku īpašumā.

1.maijā beidzās pārejas periods, kas liedza ES pilsoņiem pašiem iegādāties lauksaimniecības zemi Latvijā (šis aizliegums gan tika apiets caur juridiskām personām), tāpēc visu pavasari un jūniju Saeimā noritēja diskusijas (jāsaka – novēlotas) par iespējamiem ierobežojumiem, kas attiektos uz ārzemniekiem un spekulantiem. Diemžēl rezultāts ir nepārliecinošs, jo visi NA un zemnieku organizāciju priekšlikumi, kas uzliktu reāli strādājošus ierobežojumus, tika noraidīti.

Kas ir pats dīvainākais – ārvalstnieku pusē nostājās ne tikai tiem allaž piekāpīgā Vienotība, bet arī Zaļo un zemnieku savienība. Acīmredzot kāds ziedojums vai zvans no Dānijas vēstniecības izrādījās spēcīgāks par atbildību strādāt Latvijas interesēs.

Taču NA šajā cīņā nedomā padoties. Šoruden rosināsim jaunus grozījumus, kam vajadzētu likt šķēršļus ārzemnieku iespējām izpirkt Latvijas laukus. Ir skaidrs, ka pēc neveiksmīgā referenduma Lietuvā, panākt tiešu, vispārēju aizliegumu nebūs iespējams. Tāpēc NA rosina liegt pārdot lauksaimniecības zemi to ES valstu pilsoņiem, kurās platībmaksājumi uz 1 hektāru ir lielāki nekā Latvijai piešķirtie (kas faktiski nozīmē gandrīz visas ES valstis). Šobrīd tieši nevienlīdzīgie platībmaksājumi ir apstāklis, kas pazemina Latvijas zemnieku konkurētspēju gan lauksaimniecības produktu tirgū, gan iespējās paplašināt saimniecību. Piesaistot kvalificētus juristus, šo pozīciju būtu iespējams pamatot pat Eiropas Komisijas priekšā. Ja vien būtu gribēšana.

Vēl viens diskusiju loks saistās ar juridisko personu iespējām iegādāties lauksaimniecības zemi. Atbildīgajām valsts iestādēm ir faktiski neiespējami iegūt pilnīgu informāciju par juridisko personu „ķēdītes” patiesā labuma guvējiem. Tikpat labi aiz kāda it kā latviska SIA var slēpties Putinam tuvs Krievijas oligarhs. To mēs nevaram pārbaudīt. Tāpēc visefektīvākais risinājums būtu maksimāli ierobežot zemes iegūšanu juridiskām personām (vismaz gadījumos, kad patiesā labuma guvējs ir neskaidrs). Latvijas zemnieki tam varētu pielāgoties, taču ārzemniekiem un spekulantiem tas radītu grūti pārvaramus šķēršļus.

Lai šie un citi priekšlikumi tiktu pienācīgi apspriesti sabiedrībā un pieņemti, mums neiztikt bez Latvijas zemnieku atbalsta. Cerot uz to,

Jānis Iesalnieks
Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.