logo

Leģionāru piemiņas un godināšanas diena Jūrmalā

22.03.2016 Bruno Libauers Nodaļās

Ar atmiņām dalās 15. divīzijas dižkareivis Tālivaldis Banis.

Kopš 1995. gada, kad Jaundubultos tika atklāts tēlnieka Ģ.Burvja piemineklis Latviešu leģionāriem, atceres pasākumus rīkoja TB/LNNK Jūrmalas nodaļa, bet vairākus gadus šo tradīciju kā svētu pienākumu pārņēmusi arī Nacionālās apvienības Jūrmalas nodaļa.

Sākuma uzrunu teica NA Jūrmalas nodaļas Jūrmalas domes deputāte Gunta Liepiņa, kas uzsvēra vēsturiskās atmiņas saglabāšanas un izpratnes nepieciešamību par Latviju 2. Pasaules kara laikā, pieminēdama “ Daugavas vanagu” dibinātāja leģionāra Viļa Jaunuma teikto:’’ Mēs varam būt lepni, ka neesam izvairījušies no cīņas un ciešanām par savu tautu un Tēvu zemi”. Gunta Liepiņa uzsvēra, ka mums ir jāpanāk cieņpilna attieksme pret vīriem ar sirmām galvām, kas bija ierauti divu asiņainu diktatoru lielvaru izraisītajā karā.

Atcerēties savas jaunības dienu notikumus tika aicināts 15. divīzijas dižkareivis Tālivaldis Banis. Bijušo kauju dalībnieks uzsvēra, ka leģionāri sapratuši, ka Hitlers karu ir zaudējis, bet turpinājuši cīņu par Latviju, lai pēc iespējas attālinātu sarkanā terora un Baigā gada notikumu atgriešanos Latvijā, cerot uz sabiedroto godaprātu un savlaicīgu atbalstu. Sirmais vīrs ar nožēlu atzīmēja, ka pēc padomju okupācijas gados pārciestajiem nicinājumiem un atstumtības, līdzīga attieksme tiek veicināta arī mūsdienu brīvajā Latvijā pret vīriem, kas lēja savas asinis un atdeva dzīvības par Latviju.

Pumpuru vidusskolas pārstāvji ļoti emocionālā priekšnesumā radīja klātesošajos pārliecību, ka jaunatne izprot tos tālos notikumus un dziļi līdzi jūt kritušajiem, no kuriem daudzi vairāk par briesmu pilnu agrīnu jaunību uz šīs pasaules neredzēja.

NA Jūrmalas nodaļas vadītāja aizvietotājs Māris Demme savā runā atstāstīja kāda Austrālijā dzīvojoša latviešu leģionāra nepatīkamos piedzīvojumus saskarē ar valsts varu, kas ar vienaldzīgu neieinteresētību izturējusies pret iniciatīvu stāstīt patiesību par leģionāriem. M. Demme aicināja pie varas esošajiem vairāk izprast šo tautas daļas traģēdiju.

Zemessardzes 17. pretgaisa aizsardzības bataljona kājinieku rotas komandieris kapteinis Madis Biete arī dalījās dzirdētos leģionāru stāstu fragmentos un apliecināja, ka nepieciešamības gadījumā viņa vīri ir gatavi tikpat sīvi aizstāvēt Latvijas neatkarību.

Pasākuma norisi ar patriotiskām dziesmām papildināja kvartets no Jūrmalas vīru kora “Burinieks”.

Noslēdzoties atceres brīdim, klātesošie tika aicināti tālāk doties uz Lesteni ar autobusu, kuru bija sarūpējis NA Jūrmalas nodaļas biedrs Juris Griķis, lai noliktu ziedus saviem kritušajiem tuviniekiem Lestenes memoriālā un pabūtu kopā atceres mītiņā vai satiktos ar atmiņu līdzbiedriem.

Jāatzīmē, ka NA Jūrmalas nodaļas biedri arī ikdienā neaizmirst vīrus, kas cīnījušies par Latviju – jūrmalniekus Oļģertu Menteli un Teodoru Ābeli, lai padarītu gaišāku viņu ikdienu ierobežotas pārvietošanas apstākļos.

Gods kalpot Latvijai!

Bruno Libauers,
NA Jūrmalas nodaļas biedrs.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.