logo

Lielākas skolotāju algas var nodrošināt, ceļot akcīzi alum (9)

26.11.2014 Imants Parādnieks

Nenoliedzami, ja vēlamies vēl vairāk skolēnus nodrošināt ar brīvpusdienām, patiešām uzlabot pedagogu atalgojuma sistēmu un palielināt algas, ir nepieciešamas papildu finanses. Un tas nav neiespējami. Piemēram, var palielināt akcīzes nodokli atsevišķiem alkoholisko dzērienu veidiem, bet iegūtos līdzekļus novirzīt minēto problēmu risināšanai.

Esmu izstrādājis un iesniedzis priekšlikumu, saskaņā ar kuru akcīzes nodokļa izmaiņas lielākoties skartu alu, īpaši stiprināto alu, kura alkohola saturs pārsniedz 5,8%, un alkoholiskus kokteiļus. Uzskatu, ka alum akcīzes nodoklis jādiferencē ne vien pēc absolūtā spirta tilpumprocentiem, bet arī pēc iepakojuma. Produktiem, kuru tilpums ir lielāks par vienu pinti (0,568 litru), akcīzes nodoklim būtu jābūt vēl augstākam. Tādējādi būtiski sadārdzinātos lētā “nāves dzira”, proti, 7% stiprinātais alus divu litru tilpumā.

Piemēram, iecienītais Tērvetes alus kļūtu dārgāks par diviem centiem. Vai tas ir par daudz prasīts no alus baudītāja – ziedot šos pāris centus mūsu nākotnes, proti, bērnu labā? Manuprāt, ir tikai loģiski iekasēt vairāk no tiem, kas slīcina savu nākotni grādīgajos dzērienos, un ieguldīt bērnos – nodrošinot katram kvalitatīvas pusdienas un izglītību.

Valsts patlaban nodrošina finansējumu brīvpusdienām 1.-3.klašu skolēniem. Lai pusdienas bez maksas varētu saņemt visi 4. un 5.klašu skolēni, nav nepieciešamas astronomiskas summas. To nodrošināšana attiecīgi no 2015.gada 1.janvāra un no 2015.gada 1.septembra izmaksātu apmēram 3,5 miljonus eiro. Pusi no finansējuma valsts varētu nodrošināt no papildu ieņēmumiem par akcīzes nodokli, otru pusi – vietvara, ja konkrētā pašvaldība vēlētos šādi atbalstīt ģimenes ar bērniem.

Jāsaka atklāti, lielākā daļa pašvaldību jau patlaban brīvpusdienas nodrošina plašākā apmērā nekā ļauj piešķirtais valsts atbalsts. Ar iegūtajiem papildu līdzekļiem varētu vēl vairāk atbalstīt ģimenes ar bērniem, piemēram, piešķirt brīvpusdienas nākošo vecāko klašu skolēniem.

Pagaidām šis Finanšu ministrijā un Ministru kabinetā iesniegtais priekšlikums 2015.gada budžetā nav iekļauts. Ja projektā, kuru Saeima pirmajā lasījumā plāno skatīt 10.decembrī, šāda palielinājuma nebūs, virzīšu priekšlikumu, kurā esmu paredzējis, ka alum tiek piemērots nodoklis robežās no 4 eiro līdz 10 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu.

Vienlaikus vīnam un raudzētajiem produktiem nodoklis palielinātos par nepilnu eiro, sasniedzot 65 eiro par katriem 100 litriem. Aptuveni par 160 eiro palielinātos nodoklis pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem, sasniedzot 1500 eiro par 100 litriem absolūtā spirta. Savukārt starpproduktiem par 100 litriem atkarībā no spirta daudzuma tiktu piemērota likme 75 eiro vai 120 eiro.

Domāju, ka iecerētās izmaiņas budžetā varētu papildus ienest ap deviņiem miljoniem eiro gadā. Protams, visus izglītības sistēmas caurumus šādi aizlāpīt nevar. Taču varētu rast papildu līdzekļus ne tikai brīvpusdienām, bet arī pedagogu atalgojumu sistēmas sakārtošanai. Solītajai jaunās pedagogu algu izmaksu sistēmas ieviešanai budžetā nepieciešami 12 miljoni eiro. Pašlaik valdība ir piešķīrusi vien trīs miljonus eiro un akcīzes nodokļa palielināšana būtu vismaz neliels solis pareizajā virzienā. Un skolotājiem, kuriem šobrīd ir nesamērīgi zema alga, būtu iespējams maksāt vairāk.

Foto: LETA

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

 • Andris Lācis

  27.11.2014 08:48

  Ļoti atbalstāma iecere! Bet noteikti nevajadzētu aizmirst par akcīzes nodokļa palielinājumu tabakas izstrādājumiem!

 • ezis x

  27.11.2014 01:22

  Runājot par valsts kases papildināšanu, nevajag aizmirst arī par progresīvo ienākuma nodokli. Visiem iedzīvotājiem būtu katru gadu jāiesniedz ienākumu deklarācija -- kā tas ir attīstītās valstīs, un kā tas bija Latvijā pirms okupācijas. No Padomijas mantotā oligarhu vara ir jāsalauž.

 • Inars Sinicins

  26.11.2014 20:50

  Alus mums jau ir dārgākais Eiropā. Bet ja uzliek lielāku akcīzi alus izstrādājumiem, kuri netiek pat īsti pie mums ražoti, esmu par.

 • Renārs Manuilovs

  26.11.2014 18:56

  Pilnībā atbalstāma ideja. Noteikti vajadzētu palielināt arī akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem. Un šeit nevajadzētu knapināties ar dažiem centiem. Radikāli palielināt.

 • Aivars Lauzis

  26.11.2014 17:09

  Un saldinātajiem dzērieniem arī varētu skaitīt skolotājiem vai ārstiem....

 • Gints Rotčenkovs

  26.11.2014 15:51

  Imant - tāda "stiprinātā alus" nemaz nav! Nav smuki, kad inteliģenti cilvēki izplata "pilsētas leģendas" un muļķības. Lūgums citreiz pakonsultēties pie tehnologiem vai majbrūvētājiem, vai izlasīt kādu elementāru tīklā pieejamu rokasgrāmatu. taisni otrādi - mūsdienās daudzus alus atšķaida ar ūdeni. Spirtu klāt neviens alū nelej!!! Spirtam ir ļoti augsts akcīzes nodoklis. bet dabīgā rūgšanā tiek iegūts bezakcīzes spirts. Realitātē lielās starptautiskās korporācijas ražo 7-8-9% alus pa ātro un pa lēto, un tad atšķaida ar degazētu ūdeni līdz 4,2 vai 4,7 vai 5,2 grādi (cik nu kuras "šķirnes" etiķete prasa). Process saucās "High Gravity Brewing". tāpat rūpnīcas pamanās no šiem Turbo-Vanagiem alkoholu ar membrānām noņemt - un no šī alkohola vēl kokčikus uzržot. Jūsu domu par akcīzi atbalstu 100%! Bet nevajag tiražēt muļķīgas "pilsētas leģendas". Ar cieņu, Gints

 • Jānis Andersons

  26.11.2014 14:20

  Daudzi Skolēni būs pret to, jo ar kabatas naudu nepietiks lētajam alum :D

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.