logo

Lucavsalā atklāta piemiņas plāksne Gunāram Astram

11.09.2014 Laila Ozoliņa

10.septembrī Rīgā, Lucavsalas ielā 30 tika atklāta piemiņas plāksne izcilajam Latvijas nacionālās pretošanās kustības dalībniekam Gunāram Astram. Pateicoties Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcijas iniciatīvai, tā tika uzstādīta pie mājas, kur viņš dzīvoja no 1931. līdz 1988. gadam.

Kā plāksnes atklāšanā uzsvēra NA Rīgas domes frakcijas deputāts Ritvars Jansons: ”Gunārs Astra Latvijas vēsturē iegājis ar savu nesalaužamo garu, 1983. gada tiesas procesā teiktajiem vārdiem pret komunistisko okupācijas režīmu, Baltijas pretošanās kustības dalībnieku memoranda tulkojumu un cilvēku vienošanu ticībai, ka Latvijas neatkarība tiks atjaunota.”

Zaļajā un klusajā Lucavsalas oāzē uz plāksnes svinīgo atklāšanu bija sanākuši gan Gunāra Astras cīņu biedri un draugi, gan daugavas vanagi, Saeimas, Eiroparlamenta un Rīgas domes deputāti, kā arī Lucavsalas iedzīvotāji un ģimeņdārziņu pārstāvji. Daudziem klātesošajiem tas bija saviļņojošs brīdis, jo laikabiedru acīm Gunārs Astra palicis kā nesalaužams ideālists, ar morāli stingru stāju – cilvēks, kas spējis nesaliektu muguru izturēt vissmagākos likteņa pārbaudījumus, kļūstot par pretošanās simbolu padomju okupācijai.

G. Astras piemēru var attiecināt arī uz mūsdienu situāciju. NA Rīgas domes frakcijas vadītājs Aleksandra Kiršteina salīdzina: „Gunārs Astra mums sniedza morālu uzstādījumu – brīvību nevar samainīt pret īslaicīgu izdevīgumu. Ja izliksimies, ka Ukrainas notikumi mūs neskar, jo jātirgo šprotes, ātri paliksim gan bez brīvības, gan bez šprotēm.”

Svinīgajā brīdī plāksni atklāja Gunāra Astras brālis Leons Astra, kura mājas namu tagad rotā skulptora Edvīna Krūmiņa un Rīgas pieminekļu aģentūras izgatavotā un uzstādītā plāksne.

Mājas fasādes atjaunošanu, kur uzstādīta plāksne, finansēja Daugavas Vanagu centrālā valde. Tās priekšsēdētājs Andrejs Mežmalis atklāja, ka izdzirdot par Rīgas domes deputāta un daugavas vanagu biedra Jāņa Ata Krūmiņa aicinājumu palīdzēt Gunāra Astra mājas fasādes atjaunošanā, valde nekavējoties un vienprātīgi nolēmusi sniegt savu artavu piemiņas vietas labiekārtošanā. Jau vairākus gadus Daugavas vanagi aktīvi rīko gan izglītojošus, gan jaunatni iesaistošus pasākumus Gunāra Astras personības popularizēšanai.

Plāksne finansēta par Rīgas pilsētas līdzekļiem.

Informāciju sagatavoja:
L.Ozoliņa
Nacionālās apvienības preses sekretāre

Foto Visi foto

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.