logo

”Maidans” un liberālais putinisms

18.10.2015 Raivis Zeltīts

‘’Maidana’’ izstāde, kuru gļēvie jau nodēvējuši par ‘’skandalozu’’, lai tādā veidā norobežotos no jebkādas aktīvas rīcības tās aizstāvēšanā, būtu jāaizstāv ikvienam valstiski domājošam latvietim. Kaut vai tikai tāpēc, ka tā ir kā lakmusa papīrs tam, cik Kremļa ietekme ir nostiprinājusies Latvijā. Īstenībā šādai izstādei būtu jābūt ceļojošajai – pēc kāda laika varētu ar sarkanu krāsu iezīmēt visas tās Latvijas pašvaldības, kuras orientējas uz absolūti pretvalstisku un pretrietumniecisku virzienu, tāpēc aizliedz šo izstādi un piesedz vietējos ‘’tituškas’’. Lieliska diagnozes noteikšanas metode! Taču otra būtiskā lieta, ko šī izstāde mums ir parādījusi, ir tieši ‘’latvisko’’ varas struktūru vājums.

Protams, mēs varam aizbildināties ar to, ka izstādes organizētājs ir pateicis kaut ko skandalozu, ka iespējamas problēmas ar autortiesībām. Ir ļoti izdevīgi būt politkorektam tad, kad darīšana ir ar reāliem draudiem, bet klaigāt par ‘’vārda brīvību’’, kad tas ir izdevīgi pašu egoismam. Par kādām vērtībām vai ideoloģiju var šādā gadījumā būt runa? Ne par kādām! Un arī Krievijai nav nekādas ideoloģijas. Vienīgā ideja šajā valstī vienmēr ir bijusi varas ideja. Šī vara izplatās pēc vienkārša principa – visur, kur ir tukšums, kur ir vājums un neskaidrs vēstījums, nāk Krievija ar savu despotisko, bet efektīvo alternatīvu. Kā apturēt šos plūdus? Ne jau ar tukšuma un nevarības idejām, kas vēsta, ka ‘’pasaule mainās un Latvijai ir jāpielāgojas’’. Ja latvieši būtu pielāgojušies katrai varai, kas ir ”nenovēršama”, tad mūsu šeit nebūtu. Jo katra vara sevi pasludina par ”nenovēršamu”. Ukrainas ”Maidans” izdevās tāpēc, ka ukraiņi neuzskatīja, ka Janukoviča režīms ir kaut kas neiznīcināms. Iespējams, ka arī tur bija ”skandalozi” cilvēki. Iespējams, ka arī tolaik Kijevā nebija nokārtotas visas autortiesības. Neko darīt – tāda ir revolūcija! Taču spēja stingri nostāties PAR kaut ko sev svētu un PRET kaut ko, kas to apdraud, ir tas, kas nodrošina brīvību reālajā pasaulē. Abstrakciju pasaulē mēs varam būt drosmīgi ”čārliji”. Mēs varam pat nomainīt savas Facebook profila bildes. Bet vēstures kontekstā tam nav ne mazākās nozīmes.

Tieši konservatīvisms, spēcīga valsts un skaidra ideja rada lielāko konkurenci Putina vēstījumam. Tieši tāpēc pret valsti tiek vērsts hibrīdkarš ar sabiedrības psiholoģisku ietekmēšanu, piemēram, ar huligāniskām akcijām, informācijas kampaņām, piemēram, par ‘’Maidana’’ izstādes organizatoru ‘’skanalozumu’’, kam arī seko politiski lēmumi, piemēram, izstādes aizliegšana… Mērķis ir saliedēt krievvalodīgo sabiedrību, kas ir izcili izdevies, kā arī diskreditēt Latvijas valsti, kas ir izdevies ne mazāk, jo pāris ‘’tituškas’’ netraucēti ir ārdījušies un postījuši pie Ministru Kabineta, bet L. Straujuma ‘’neskatījās pa logiem’’. (‘’LNT: – Jūsu kabineta logi taču atradās pretī šai izstādei. Straujuma: – Parasti es neskatos pa logiem. Es sēžu ar muguru… – Bet tur ir tiešā redzamība vai ne? – Droši vien, ja skatās, tad ir.’’). Arī Putins šajās dienās Latvijā pievienojās akcijai ‘’Paņem priekšā mākslu.’’ Un mēs to pieļāvām.

Ir jāsaprot fundamentālā patiesība, ka Krievija Latvijā ir pilnīgi bezspēcīga, ja vien tai talkā nenāk pašu nespēja aizstāvēt jebko, kas nav pašu egoisms. Pat Rīgā ‘’Saskaņa’’ būtu bezspēcīga, jo demogrāfiskie rādītāji jau kādu laiku strādā par labu latviešiem. Bet pirms diviem gadiem dažām labām ‘’latviskajām’’ partijām bija daudz būtiskāk izvirzīt visai interesantus mēra kandidātus, konkurēt vienai ar otru, vai varonīgi izcīnīt 4% rezultātu… Valstiskā mērogā ‘’Saskaņa’’ būtu bezspēcīga, ja dažai labai ‘’latviskai’’ partijai nebūtu jāievēl ar tās balsīm prezidentu, vai jānobalso par imigrantu ievešanu. Kas ‘’Saskaņai’’ tika apsolīts – par to vēsture klusē. Taču iekšlietu ministra aizbildinājumi, ka provokācijas nebija saskaņotas, un Straujumas pērles uz kaut ko norāda. Atgādināšu, ka šie ir tie cilvēki, kas nodrošinās izcilo integrācijas politiku un novērsīs terora draudus no šeit ievestajiem imigrantiem.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.