logo

Ministrs Cilinskis sola padomu Ukrainai, kā neatkārtot Latvijas kļūdas

03.03.2014 Pasaulē

Latvijas vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs E. Cilinskis kā pirmais no Latvijas valdības ministriem aizvadītajā Maidana Tautas sapulcē 23.februārī uzstājās ar runu, solot ukraiņu tautai pašu galveno, ko Latvija var Ukrainai dot — pieredzi, zināšanas un padomu, kā no autoritāra režīma pāriet uz stabilu, prognozējamu un rietumniecisku demokrātiju.

Līdz šim uz Maidana galvenās skatuves līdzās Ukrainas revolucionāriem, viņu līderiem un atbalstītājiem, bija uzstājušies dažādu valstu disidenti, līdzjutēji, rakstnieki un sabiedriskie darbinieki, tāpat arī dažādu valstu un Eiropas Parlamenta deputāti, ieskaitot ASV senatoru Džonu Makkeinu. Taču E. Cilinskis ir pirmais ministrs no kādas no rietumvalstīm, kurš uzrunājis Ukrainas revolucionārus, izsakot viņiem atbalstu.

Savā runā mūsu ministrs apsolījis dalīties ar Latvijas zināšanām un pieredzi, pamazām pārveidojot valsti no atpalikušas padomju impērijas sastāvdaļas par mūsdienīgu Rietumeiropas demokrātiju, balstoties uz tradicionālajām vērtībām — ģimeni, valsti un saimniecisko attīstību. «Mēs Latvijā esam vairāk nekā 20 gados ieguvuši unikālu pieredzi. Esam gatavi to tagad nodot Ukrainai, lai jums nebūtu jātrāpa uz tām pašām kļūdām, kuras vietām ir pieļāvusi Latvija. Latvijai jākļūst par Ukrainas «advokātu» ceļā uz Eiropu, jo advokāta pirmais uzdevums — brīdināt par nelāgām sekām iespējamai rīcībai!  Tāpat esam gatavi dalīties pieredzē, kā attīrīt vidi bijušo padomju militāro un ekoloģiski netīro lieljaudas ražošanas objektu vietās, un izmantot ukraiņu zinātnieku secinājumus no pieredzes savā valstī. Šim nolūkam mums jau šobrīd sagatavošanā ir starpvalstu līgums, kurā tiks paredzēta visplašākā sadarbība visos vides aizsardzības jautājumos. Ukraiņu kolēģi jau ir atsūtījuši man uz VARAM savus līguma papildinājumus, tā kā līgums tiks noslēgts vistuvākajā laikā, kad vien būs apstiprināta jaunā Ukrainas valdība,» ukraiņu tautai uz Maidana savā runā apsolīja E. Cilinskis. Patlaban Latvija palīdz ar cietušo ārstēšanu — bet, tā kā Latvijai pašai ir visai spiedīgi budžeta rāmji, svarīgi ir organizēt tādu palīdzību ar zināšanām un ekspertīzi, kas Ukrainai būs noderīga, vienlaikus neprasot liekus mūsu budžeta tēriņus, ja mēs to nevarēsim atļauties.

Savas vizītes laikā uz Neatkarības laukuma («Maidan nežaleznosķi») ministrs tikās ar dažādiem opozicionāru grupējumu pārstāvjiem, ieskaitot «Pravij Sektor» un Afganistānas kara veterānu apvienību (viens no vadošajiem militārajiem formējumiem Ukrainas revolūcijas gaitā), kā arī veda sarunas ar vienu no Augstākās Radas Apvienotās opozīcijas līderiem Oļehu Tjahņiboku (Visukrainas Savienība «SVOBODA»), ņemot vērā, ka līdz ar jaunās valdības sastādīšanu Apvienotā opozīcija tūlīt pat kļūs par valsts varas izpildītājiem.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.