logo

N. Ušakovs apliecina, ka ir vājš mērs

27.09.2013 Latvijā

Jānis Dombrava

Lēmums palielināt braukšanas maksu Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem norāda uz problēmām šī brīža Rīgas saimniecībā. Ar šo soli tiks kliedēts mīts par N. Ušakovu kā par veiksmīgu saimnieku. Šobrīd Latvijas iedzīvotāji var redzēt, ka N. Ušakovs patiesībā ir vājš pašvaldības vadītājs, kurš Rīgas finansiālās problēmas cenšas risināt uz pārējo Latvijas iedzīvotāju rēķina.

Pretēji tam, ka „Saskaņas Centrs” sevi prezentē kā sociāldemokrātisku spēku, ierosinājums noteikt augstākas braukšanas cenas Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem palielinās reģionālo un sociālo nevienlīdzību. Ārpus Rīgas dzīvojošie iedzīvotāji ar zemiem un vidējiem ienākumiem būs spiesti maksāt vairāk, lai brauktu ar sabiedrisko transportu. Tā rezultātā samazināsies šo cilvēku dzīves līmenis. Šie cilvēki tiks iespiesti „lamatās” – Rīgā dzīvot viņi nevar atļauties, bet uz darbu braukt viņiem kļūs finansiāli neizdevīgi.

Viena daļa no strādājošajiem cilvēkiem pārdeklarēsies un visbiežāk to izdarīs fiktīvās adresēs. Šīs rīcības rezultātā samazināsies nodokļu ieņēmumi ne vien turīgajās Pierīgas pašvaldībās, bet arī mazāk turīgās pašvaldībās, kuras iekļaujas Rīgas aglomerācijā. Tā rezultātā nauda, ko Rīga šķietami būs ieguvusi no cilvēkiem, kuri būs deklarējušies Rīgā, Rīgai būs jāiemaksā Pašvaldības izlīdzināšanas fondā.

Arī citos aspektos šis lēmums radīs Rīgai zaudējumus. Tiks pilnībā sagrauta „Park&Ride” sistēma; pilsētā pieaugs sastrēgumi, jo cilvēki ar vidējiem un augstiem ienākumiem izvēlēsies pārvietoties ar savu auto, un strauji pieaugs, piemēram, „Ādažu ekspreša” noslodze, kurš Rīgas robežās pārvadās pasažierus par zemāku cenu kā „Rīgas Satiksme”; samazināsies pasažieru skaits „Rīgas Satiksmes” transportos, kā rezultātā Rīgai būs jāmeklē papildus līdzekļi, lai subsidētu šo uzņēmumu.

Pārējās 118 Latvijas pašvaldības, protams, varētu ieviest iebraukšanas maksas un „sēņu nodokļus” „rīdziniekiem” Amerikam un Ušakovam, bet, manuprāt, ieviest šādus finansiālus apgrūtinājumus citiem rīdziniekiem būtu tikpat tuvredzīgs solis kā palielināt sabiedriskā transporta maksu Rīgā nedeklarētiem iedzīvotājiem, jo ne visi rīdzinieki ir vainīgi, ka Rīgā pie varas ir tāds mērs. Tā vietā visām Latvijas pašvaldībām vajadzētu atteikties no N. Ušakova piedāvājuma subsidēt „Rīgas Satiksmi” un tā vietā atbalstīt vietējos pārvadātājus, kuri ne vien varētu par izdevīgāku cenu pārvadāt novada iedzīvotājus Rīgas ietvaros, bet par vienādi konkurētspējīgu cenu pārvadāt arī rīdziniekus.

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts, NA valdes loceklis

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.