logo

NA aicina Igauniju nepieļaut Latvijas kļūdas robežlīguma noslēgšanā ar Krieviju (3)

20.06.2013 Pasaulē

Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (NA) valde nosūtījusi vēstuli Igaunijas parlamentam ar aicinājumu nepieļaut Latvijas kļūdas robežlīguma noslēgšanā ar Krieviju. NA atgādina, ka Latvijas un Krievijas robežlīguma noslēgšanas gaitā Latvija zaudēja Abreni. Līdz ar to NA valde uzskata, ka Latvijai ir pienākums dalīties pieredzē un brīdināt Igaunijas tautu par Krievijas rīcību, kas var būt pret Igaunijas interesēm. „Krievijas tradicionālais diplomātijas princips ir balstījies uz to, lai apšaubītu Baltijas valstu tiesisko kontinuitāti, tādējādi leģitimizējot PSRS īstenoto Baltijas valstu okupāciju,” norāda NA Saeimas frakcijas deputāts Jānis Dombrava.

NA valdes paziņojuma teksts:

Atzīstot 1920. gada 2. februārī noslēgtā Tartu miera līguma starp Igaunijas Republiku un Padomju Krieviju īpašo lomu Igaunijas valstiskuma tapšanā;

Ievērojot Igaunijas teritoriālo integritāti un tās konstitūcijā formulētos principus;

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (NA) valde:

• Atzīst, ka 1920.gadā Tartu noslēgtais Igaunijas-Krievijas miera līgums līdzīgi kā 1920.gadā noslēgtais Latvijas-Krievijas miera līgums joprojām ir spēkā esošs, neskatoties uz atkārtotajiem līguma pārkāpumiem no Padomju Sociālistisko Republiku Savienības puses Otrā pasaules kara laikā un pēc tā. Gan Latvijas, gan Igaunijas valstiskā neatkarība ir balstīta 1920.gadā noslēgtajos miera līgumos ar Krieviju. Tieši šajos dokumentos Krievija atzina Latvijas un Igaunijas neatkarību, kā arī atteicās no visām suverēnām tiesībām, kuras piederēja Krievijai attiecībā uz Latvijas un Igaunijas zemi un tautu.

• Uzsver Igaunijas Republikas suverenitāti pār tās teritorijām, kuras ir ietvertas pieminētajā miera līgumā un Igaunijas konstitūcijā, un, tikai balsoties uz likumīgām darbībām, ir iespējams mainīt robežu starp abām valstīm. Igaunijas un Krievijas robežlīgums neapšaubāmi atrodas šo valstu valdību un parlamentu kompetencē. Latvijas politiskajiem spēkiem nav tiesību iejaukties Igaunijas – Krievijas attiecībās un dot padomus konkrētu problēmu risināšanā. Tomēr, ņemot vērā Latvijas – Krievijas 2007.gada robežlīguma ietekmi uz Latvijas iekšpolitisko un ārpolitisko situāciju, NA aicina igauņu tautu nepieļaut Latvijas pieļautās kļūdas ārpolitikā un neatteikties no principiālas pieejas attiecībās ar Krieviju.

• Vēlas redzēt spēcīgu un plaukstošu Igaunijas valsti. Latvijai šodien ir vajadzīga stipra Igaunija, kas rāda paraugu daudzās jomās. Baltijai ir vajadzīga spēcīga Igaunija, kas apliecina mazas tautas spēju celt pārtikušu un demokrātisku valsti. Eiropai ir vajadzīga Igaunija, kas pasaulei demonstrē brīvības un neatkarības ideālu triumfu pār totalitāro režīmu mantojumu. Minēto iemeslu dēļ NA aicina Igaunijas tautu konsekventi turēties pie valsts tiesiskās pēctecības principa, noraidot visus mēģinājumus leģitimizēt padomju okupācijas sekas.

• Uzskata, ka skaidras norādes uz 1920.gada miera līgumiem ir svarīgs priekšnoteikums labu un konstruktīvu kaimiņattiecību veidošanai ar Krieviju nākotnē. Bez vēsturiska taisnīguma un bez totalitārā komunisma noziegumu nosodījuma nav iespējams izlīgums starp valstīm un tautām. Šis princips vienādi attiecas uz visām mūsdienu Eiropas tautām, tas skar gan Latviju, gan Igauniju, gan Krieviju.

• Uzsver nepieciešamību Petseri reģionā un Narvas austrumu krastā, Peipusa ezera ziemeļos (Ingrijā) dzīvojošos igauņus un citu pamattautu pārstāvjus nepakļaut rusifikācijai un diskriminācijai, bet nodrošināt viņiem iespēju attīstīt savu kultūru un valodu.

Rīgā, 2013.gada 20.jūnijā

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Andris Znotiņš

    21.06.2013 12:38

    andrisz Vai tad igauņiem juristu nav?Bet vispār jau vajadzīga politiskā griba.cerams ka mums veiksies!

  • ezis x

    20.06.2013 19:09

    Gribu tikai piebilst, tā kā Latvijas gadījumā Abrenes "atdošana" bija pretlikumīga (nenotika referendums), tad tā vēl arvien ir uzskatāma par okupētu Latvijas teritoriju.

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.