logo

NA aicina saglabāt samazināto PVN likmi Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem  

10.09.2020 Laima Melkina Latvijā

Šodien Nacionālās apvienības deputāti Saeimas sēdē atbalstīja grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas noteiktu, ka samazinātais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 5% apmērā Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem paliek spēkā arī turpmāk.

Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem no 2018. gada 1. janvāra ir noteikts samazināts PVN 5% apmērā, pretstatā “parastajai” PVN likmei 21% apjomā. Tomēr pazeminātā likme noteikta tikai uz trīs gadu periodu – līdz 2020. gada 31. decembrim. Nacionālā apvienība uzskata, ka likumā nepieciešami grozījumi, kas ļautu saglabāt pazemināto likmi arī pēc šī termiņa.

“Šajā ekonomikai sarežģītajā laikā ir būtiski veicināt pašmāju ražotāju konkurētspēju un svaigas un veselīgas pārtikas pieejamību ikvienam iedzīvotājam. Dati liecina, ka samazinātais PVN sniedz nozīmīgus ieguvumus gan lauksaimniekiem, gan sabiedrībai kopumā, kā arī uzlabo uzņēmējdarbības vidi, samazinot cenu kropļojumus, kas veidojas ēnu ekonomikas dēļ. Ja pazeminātā likme tiks atcelta, mēs piedzīvosim cenu kāpumu un zaudēsim konkurētspēju,” uzsver Nacionālās apvienības Saeimas deputāts Raivis Dzintars.

Zemkopības ministrijas apkopotie dati parāda, ka augļkopības un dārzeņkopības nozares apgrozījums šajā periodā ir palielinājies par 9,4%. Tiek lēsts, ka ēnu ekonomika augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecībā ir samazinājusies par 20% – audzētāju (PVN maksātāju) nodokļu iemaksas, neieskaitot PVN, valsts budžetā palielinājušās par 15,8 miljoniem eiro.

Uzlabojusies arī nodarbinātība lauku teritorijās – audzis vidējais nozarē nodarbināto skaits un strādājošo atalgojums. Savukārt Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu cenas samazinājušās par 11,7%. Vēl vairāk – kopš augusta sākuma iedzīvotāju iniciatīvu platformā www.manabalss.lv notiek parakstu vākšana par samazinātās PVN likmes piemērošanu arī svaigajai gaļai, zivīm, piena produktiem un olām, kas liecina, ka sabiedrība ir pamanījusi un novērtē samazinātā PVN iespējas.

Jau daudzus gadus lielākā daļa Eiropas valstu piemēro samazināto PVN likmi pārtikas produktiem. Samazinātās likmes pārtikai nav tikai dažās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā. Tādējādi Latvijā ir zemākās augļu, ogu un dārzeņu cenas Baltijā, kas ļauj mūsu ražotājiem būt konkurētspējīgākiem par kaimiņiem.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.