logo

NA frakcijas viedoklis par budžetu un citām 11.12. sēdes aktualitātēm

12.12.2014 Saeimā

Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja.

NA frakcijas viedokli pauž NA deputāts Rihards Kols

Nacionālās apvienības (NA) frakcija vēlas akcentēt trīs nozīmīgus Saeimas darba kārtības jautājumus: 1) 2015. gada budžets; 2) Civilprocesa likums; 3) Vietējo pašvaldību referenduma likums.

Par budžetu

NA uzskata, ka budžeta projektā nav iestrādāti visi iespējamie risinājumi, lai palielinātu budžeta ieņēmumus un rastu papildus naudu jomām, kurām līdzekļi visvairāk nepieciešami. Uzskatām, ka mērķtiecīgi trīs – četru gadu periodā pakāpeniski jāpaaugstina akcīzes nodoklis alkoholam, kā arī azartspēļu nodoklis.

Tas dotu iespēju finansēt skolēniem brīvpusdienas. Sākotnēji brīvpusdienas pilnā apmērā saņemtu 4. – 5. klašu skolēni. Diskusiju objekts ir par to, ar kādu līdzmaksājumu brīvpusdienu finansēšanā piedalītos valsts, un ar kādu – pašvaldības. NA mēŗkis ir, lai 2018. gadā uz Latvijas simtgadi ar brīvpusdienām tiktu nodrošināti visi sākumskolas un pamatskolas klašu skolēni.

Alkohola un azartspēļu nodokļa paaugstināšanas rezultātā gūtos papildus budžeta ieņēmumus varētu novirzīt arī pedagogu algu finansēšanai jaunā finansēšanas modeļa ietvaros no 2015. gada 1. septembra.

NA ir izdevies panākt, ka gada pirmajos trīs mēnešos tiks pārskatīts lēmums par sociālo iemaksu griestu noteikšanu. Kopš 2014. gada 1. janvāra, nosakot iemaksu griestus, valsts ne vien palielināja sociālo nevienlīdzību, bet arī budžetā neieņēma vairāk kā 30 miljonus eiro. Līdzīgi kā kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – būtu nepieciešams noteikt pastāvīgas normas par ierobežojumiem, ieviešot augstāku algas slieksni, piemēram, vecāku pabalsta saņemšanai, nekā tas ir šobrīd algām, kas lielākas par 1000 eiro. Šo algu saņēmēji varētu saņemt vecāku pabalstu 50 % apmērā. Ievērojot solidaritātes principu, tā vietā NA vēlas palielināt minimālo bērna kopšanas pabalstu līdz bērna 1,5 gada vecumam no pašreizējo NA izcīnīto 171 eiro vismaz līdz 200 eiro sākot ar 2016. gadā.

Sociālās nevienlīdzības mazināšanas programmas īstenošanai nākamā gada sākumā ir jāvienojas par optimālo risinājumu iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārdalē par labu ģimenēm ar bērniem, palielinot neapliekamo minimumu un atvieglojumu par katru apgādībā esošu bērnu sākot ar 2016. gadu.

Grozījumi Civilprocesa likumā

NA vienmēr iestājusies par ģimenes institūta stiprināšanu, tai skaitā par bērnu tiesībām un aizsardzību, tāpēc atbalstām 1. lasījumā skatītos grozījumus Civilprocesa likumā, kas atvieglos kārtību, kādā tiek izskatītas lietas par aizgādībā esošiem bērniem. Tas ir būtisks solis, lai sakārtotu aizgādības tiesības pār bērnu, novēršot gadījumus, ka vajadzīgais aizgādnieka atbalsts netiek laikus nodrošināts juridisko šķēršļu dēļ un bērns kļūst par situācijas ķīlnieku.

Vietējo pašvaldību referenduma likums

NA uzskata, ka ir pareizi, ka 12. Saeima ir pārņēmusi iepriekšējās Saeimas darbu pie Vietējo pašvaldību referenduma likuma, kas palielina iedzīvotāju līdzdalības iespējas, ļaujot ietekmēt vietvaras lēmumus, tomēr par to būs nopietnas diskusijas.

Iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus ir ļoti svarīgs signāls demokrātiskas valsts stiprināšanai. Tajā pašā laikā, ne mazāk svarīgi ir novērst visus iespējamos riskus, piemēram, pašvaldībai nozīmīgu projektu bezjēdzīgu apturēšanu. Un pats svarīgākais – nedrīkst pieļaut tādu lēmumu virzīšanu ar referendumu palīdzību, kas varētu apdraudēt Latvijas nacionālo drošību un teritoriālo nedalāmību. Šī brīža ģeopolitiskajā kontekstā vietējie referendumi nedrīkst pārvērsties par “ieroci” Latvijas nelojālo iedzīvotāju rokās, atkārtojot Austrumukrainas scenāriju.

Grozījumi Civilprocesa likumā #2

NA vēlas vērst uzmanību uz to, ka Saeima iepriekš neatbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto grozījumu Civilprocesa likumā, kas nosaka Maksātnespējas likuma normu piemērošanas procesuālo kārtību. Par to balsoja vienīgi NA un daži Reģionālās apvienības deputāti, līdz ar to Maksātnespējas likuma normu spēkā stāšanās bija jāatliek. Pārējo Saeimas deputātu PRET balsojums liecina par šo deputātu nevēlēšanos atbalstīt maksātnespējas reformas.

Nobeigumā vēlos informēt, ka šo sestdien, 13. decembrī Ogres mūzikas skolā, tiks aizvadīts NA gadskārtējais Kongress, kurā tiks ievēlēta jauna NA valde un norisināsies nozīmīgas diskusijas par partijas nākotni un Latvijas turpmāko attīstību.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.