logo

NA viedoklis par 15.janvāra Saeimas sēdes aktualitātēm

15.01.2015 Rihards Kols Saeimā

Ziņo NA deputāts Rihards Kols.

Nacionālās apvienības vārdā izsaku līdzjūtību Ukrainai saistībā ar miermīlīgo iedzīvotāju bojājeju pēc tam, kad Doņeckas apkārtnē kaujinieku raidītā raķete trāpīja civiliedzīvotāju pasažieru autobusam. Diemžēl šie notikumi vēlreiz atgādina, cik saspīlēts un dziļš ir kļuvis Krievijas – Ukrainas konflikts, un cik svarīgs ir darbs, lai sekmētu šī reģiona drošību.

Runājot par šodienas Saeimas darba kārtību, vēlos uzsvērt vairākus punktus.

Kvalitātes kritēriji prezidentam un Tautas vēlēts prezidents

Pirmkārt, opozīcija ir iesniegusi priekšlikumus veikt grozījumus Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā, nosakot kritērijus prezidenta kandidāta prasībām. Nacionālā apvienība uzskata, ka priekšlikumi joprojām nav iesniegti kvalitatīvi un ir nepieciešama plašāka diskusija gan Saeimā, gan sabiedrībā kopumā. Turklāt opozīcija līdz šim ir virzījusi arī Satversmes grozījumu jautājumu par tautas vēlētu Valsts prezidentu, un esam pārliecināti, ka tautas vēlēta prezidenta institūta izveide būtu fundamentālas izmaiņas Latvijas politiskajā iekārtā, tāpēc ir ārkārtīgi būtiska visas sabiedrības iesaiste un sabiedrības viedokļa noskaidrošana, turklāt dikutējot, vai šis ir piemērots laiks šādas idejas īstenošanai, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju.

Lēmums par tautas vēlētu prezidentu nedrīkst tikt pieņemts tikai Saeimas gaiteņos. Tieši tāpēc Nacionālā apvienība ir uzsākusi viedokļu noskaidrošanu savas partijas iekšienē, mūsu nodaļās, un aicinām to darīt arī citas politiskās partijas! Rosinām arī veidot ekspertu un sabiedrības diskusijas gan par līdzšinējās kārtības maiņu, gan par prezidenta kvalitātes kritērijiem, vienalga, vai tas būtu tautas vēlēts vai parlamenta vēlēts prezidents. Šis ir piemērots laiks, lai sabiedrība iesaistītos un pateiktu, kādas kvalitātes un ko kopumā tā sagaida no Latvijas prezidenta. Debates, protams, ir jāturpina arī Saeimā, tāpēc atbalstām, ka diskusijas par tautas vēlētu prezidentu notiks Nacionālās drošības komisijas apakšomisijā.

Mikrouzņēmuma nodoklis

Vēl svarīgs jautājums šīs dienas sēdē bija par mikrouzņēmuma nodokli, kuru Nacionālā apvienība solīja sakārtot. NA ir gandarīta, ka NA vadītās Tautsaimniecības komisijas deputātu vairākumam, tai skaitā NA deputātiem, sakrīt viedoklis par pagarinājumu līdzšinējai likmei 9% apmērā saimnieciskās darbības pirmajos trīs gados, vēlāk likmi palielinot uz 12%.  Šis ir signāls uzņēmējiem, ka mums ir svarīgs viņu viedoklis un mēs iestājamies par prognozējamu uzņēmējdarbības vidi. Gala lēmums ir jāpieņem budžetu komisijai, kuru vada partija ‘’Vienotība’’ un visbeidzot, Saeimai.

TUA ierobežošana

Jaunnedēļ Saeima skatīs priekšlikumus saistībā ar termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu. Nacionālās apvienības iesniegtais un Saeimā pirmajā lasījumā atbalstītais likumprojekts paredz Ukrainas notikumu kontekstā un valsts apdraudējuma novēršanas nolūkā uz laiku apturēt termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas pilsoņiem pret nekustamā īpašuma iegādi. Šonedēļ šo jautājumu izskatīja koalīcijas padomē un vienojās, ka valdībai būtu tiesības šādus ierobežojumus noteikt. Esam pārliecināti, ka ar termiņuzturēšanās atļaujām nedrīkst brīvprātīgi ļaut Latvijā palielināt Krievijas kapitālu un ietekmi. Šī pieeja ir īstermiņa risinājums, kas atsevišķiem politiskajiem spēkiem kļuvusi par šķietami labu recepti ekonomisko jautājumu risināšanā. Masveidīga termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana apmaiņā pret nekustamo īpašumu iegādi Latvijas ekonomiku “silda” tikai īslaicīgi, nerēķinoties ar tālejošām sekām.  Nacionālā apvienība ir paredzējusi kādā no nākamajām koalīcijas sēdēm piedāvāt kādu no alternatīvajiem veidiem, kā sekmēt izaugsmi tieši būvniecības nozarē, galvenokārt, koncentrējoties uz vietējā tirgus attīstību.

Ārpolitikas debates

Tāpat jaunnedēļ gaidāmas ikgadējās ārpolitikas debates, kas, ņemot vērā pasaules notikumu kontekstu – gan Ukrainas un Krievijas konfliktu, gan terorisma draudu palielināšanos Eiropā un visā pasaulē – , būs būtisks notikums. Protams, arī tāpēc, ka esam Eiropas Savienības prezidējošā valsts Eiropadomē.

Barikādes

Un visbeidzot. Šonedēļ visur Latvijā atceramies Barikāžu laiku. Arī Nacionālā apvienība piedalījās pasākumos 13. janvārī un to aicina darīt ikvienu līdz pat 27. janvārim, pieminot tā laika notikumus, atceroties Latvijas tautas vienotību un saliedētību, no tā laika atmiņām smeļoties garīgo spēku šodienai. Aicinām visus iesaistīties Barikāžu atceres pasākumos un dot savu artavu izglītojošās aktivitātēs, tai skaitā iesaistot jauno paaudzi, lai viņi nestu Latvijas vēsturi tālāk!

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.