logo

NA panākusi 1,7 miljonus kompensējošiem mehānismiem un atbalstu citām iniciatīvām

06.11.2020 Latvijā

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija iestājusies un panākusi koalīcijas atbalstu virknei papildu priekšlikumu 2021. gada valsts budžetā. Līdzās NA iniciatīvām, kas caur Ministru kabinetu jau nonākušas Saeimā, panāktas vienošanās par atbalstu radošajām personām un mediju darbiniekiem, sakrālajam mantojumam un citām iecerēm.

Radošajām personām un mediju darbiniekiem, kas nākamgad izjutīs autoratlīdzību reformas radīto ietekmi, kompensācijām izdevies panākt 1,7 miljonus eiro lielus līdzekļus. Nacionālās apvienības ieskatā kompensējošie mehānismi bija jāparedz jau budžeta veidošanas sākuma posmā.

Tāpat koalīcijā gūts atbalsts straujākai akcīzes nodokļa paaugstināšanai cigaretēm un citiem tabakas izstrādājumiem. Aprēķināts, ka kopējais ieguvums valsts budžetā būs 3,6 miljoni eiro, ko paredzēts novirzīt onkoloģisko saslimšanu diagnostikai un plašākai kompensācijai par onkoloģijas medikamentiem, kuru iegāde līdz šim Latvijā bijusi ievērojami sliktāk finansēta nekā citur Eiropā.

Izdevies panākt vienošanos arī par papildu finansējumu sakrālā mantojuma programmas īstenošanai – tam nepieciešami 510 tūkstoši eiro. Programmas ietvaros plānots nodrošināt sakrālā kultūras mantojuma saglabāšanu, lai godinātu kultūrvēsturiskas vērtības, veidotu sakoptu vidi un pasargātu kultūras pieminekļus no bojāejas.

NA iestājās par līdzekļiem Brīvības pieminekļa izgaismošanas projektam. Šovasar jau atbalstīta cita Nacionālās apvienības iniciatīva, un Brīvības piemineklis un tā aizsardzības zona tagad ir īpašā valsts aizsardzībā. Finansējums, par ko panākta vienošanās, tiks izmantots pieminekļa izgaismošanai, lai arī tumšajā diennakts laikā tautas brīvības simbols būtu apgaismots un tā trīs zvaigznes spoži mirdzētu.

Nacionālā apvienība panākusi arī koalīcijas vienošanos papildu finansējumam 250 tūkstošu eiro apmērā komercmedijiem, kā arī papildu līdzekļus Mediju atbalsta fondam – 250 tūkstošus elektroniskajiem komercmedijiem (televīzijas un radio programmas, digitālie interneta mediji) un 200 tūkstošus drukāto mediju atbalstam.

Nacionālā apvienība pārliecināja arī par finansējumu 140 tūkstošu eiro apmērā dzejnieka Imanta Ziedoņa muzeja krājumu saglabāšanai un uzturēšanai. Šī muzeja krājumi ir nacionāla vērtība, un ir būtiski, lai tie nodrošinātu dzejnieka vērtību un ideju turpināšanos.

Visbeidzot – Nacionālā apvienība iestājās par Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras piemiņai veltītu pieminekli, kam 2021. gadā nepieciešami 100 tūkstoši eiro. Pieminekli plānots uzstādīt pie Rīgas apgabaltiesas Brīvības ielā 34, kur 1983. gadā G. Astru notiesāja LPSR Augstākā tiesa. Iecerēts, ka piemineklis tiks atklāts nākamā gada 22. oktobrī, kad padomju režīma disidents būtu svinējis savu 90. dzimšanas dienu.

Par valsts budžeta projektu otrajā galīgajā lasījumā Saeimā plānots lemt 23. novembrī.

Foto – Ernests Dinka, Saeima

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.