logo

NA pieprasa steidzami atjaunot Komunistiskā masu terora upuru piemiņas plāksni I Meža kapos (1)

04.07.2013 Nodaļās

NA frakcija iestājas par steidzamu nozagtās piemiņas plāksnes atjaunošanu Rīgas I Meža kapos Komunistiskā masu terora upuru piemiņas vietā un pieprasa Rīgas domes Mājokļu un vides departamentam veikt finansiālo aprēķinu piemiņas plāksnes atjaunošanas izmaksām. Plāksnes atjaunošanai nepieciešamos līdzekļus NA frakcija ir apņēmusies pieprasīt Rīgas domes 23. jūlija sēdē.

Šodien, 4. jūlijā Nacionālās apvienības Rīgas domes frakcija Mājokļu un vides komitejas sēdē izvirzīja priekšlikumu 2013. gada budžeta grozījumiem, kas paredz piemiņas plāksnes atjaunošanu Komunistiskā masu terora upuru piemiņas vietā Rīgas I Meža kapos, šim mērķim piešķirot Ls 1500.
Lai gan Rīgas domei ir pienākums nodrošināt Komunistiskā masu terora upuru piemiņas vietas atjaunošanu, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas deputātu vairākums („Saskaņas centrs” un „Gods kalpot Rīgai”) Nacionālās apvienības priekšlikumu noraidīja, balstoties uz Mājokļu un vides departamenta paskaidrojumu, ka piemiņas plāksnes atjaunošanas izmaksas nav noskaidrotas vairāk kā gada laikā, tāpēc šos izdevumus paredzēts iekļaut tikai 2014. gada Rīgas domes budžetā.

Komunistiskā masu terora upuru piemiņas vietā I Meža kapos guldīti 1941.–1944. gadā masu kapos atrastie ap 120 komunistiskā terora upuri. Katru gadu 6. jūlijā – pirmo apbedījumu izveides gadadienā tur notiek plašs piemiņas pasākums. Piemiņas vietā ir izvietota akmens stēla ar upuru vārdiem un līdz 2012. gada maijam atradās piemiņas plāksne „Kapulauks „Baltie krusti”” ar norādi latviski un angliski par komunistiskā režīma upuriem. 2012. gada maijā plāksne tika vandāliski nozagta. Pārbaudot piemiņas vietu š.g. 26. jūnijā, secināts, ka plāksne joprojām nav atjaunota, tāpēc nav informācijas, ka apbedītie ir nozieguma pret cilvēci upuri.

Nozagtās piemiņas plāksnes „Kapulauks „Baltie krusti”” teksts:
„No 1941. līdz 1944. gadam šeit pārbedīti vairāk nekā 120 komunistiskā terora upuri. Padomju okupācijas pirmajā – Baigajā gadā (1940–1941) – viņus spīdzināja un noslepkavoja Padomju Savienības sastāvā jaunizveidotās Latvijas PSR Valsts drošības tautas komisariāta (jeb čekas) darbinieki un apraka Rīgas Centrālcietumā, Babītes un Ulbrokas masu kapos. Padomju okupācijas varas laikā tika nopostīti upuru piemiņai liktie baltie krusti, nolīdzinātas viņu kapuvietas, mēģinot tās noslēpt zem virsapbedījumiem un nododot aizmirstībai. Tauta atceras mūžīgi. Un piemin.”

Plašāku informāciju par piemiņas plāksnes atjaunošanu var iegūt pie Ritvara Jansona, NA frakcijas deputāta un vēsturnieka. Tālrunis 29104914.

Informāciju sagatavoja:
L.Ozoliņa
Nacionālās apvienības preses sekretāre
e-pasts: Ozolina2015@gmail.com

Baltiekrusti

Piemiņas vieta 1941. gada 6. jūlijā, ko okupācijas laikā, lai slēptu komunistiskā terora izdarītās zvērības, padomju vara iznīcināja un kapulauku nolīdzināja.

krusti_baltie

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.