logo

NA politiskās aktualitātes – ārlietu debates, Latgale, Latvijas bērnu tiesības ārvalstīs (1)

28.01.2016 Saeimā

Šī nedēļa bijusi notikumiem bagāta. Nedēļas sākumā – otrdien – norisinājās ikgadējās ārlietu debates, kuru laikā deputātiem tika sniegta iespēja ne vien apspriest ikgadējo ārlietu ministra ziņojumu par 2016. gada prioritātēm, bet arī gan sabiedrībai, gan pārējiem deputātiem, ministriem un diplomātiem darīt zināmu savu redzējumu par Latvijas ārpolitikas būtiskākajām prioritātēm.

Kā ārpolitikas ziņojumā, tāpat arī Nacionālā apvienība uzskata, ka šajā nemierīgajā un visai Eiropai nedrošajā laikā valsts galvenā prioritāte ir drošība. Ir jāstiprina Latvijas aizsardzības spējas, vairojot sabiedroto – NATO – militāro klātbūtni gan uz sauszemes, gan jūrā, gan arī pildot pašiem savu „mājasdarbu” – palielinot savu aizsardzības budžetu un arī atbilstoši to ieguldot. Ļoti nopietns izaicinājums ir un turpinās būt Eiropas migrācijas krīze, pie kuras risināšanas un pie piespiedu mehānismu ieviešanas novēršanas būs nopietni jāstrādā mūsu valsts vadītājiem un diplomātiem jau februārī. Tāpat jāstiprina Latvijas enerģētiskā neatkarība un jāvairo valsts ārējās ekonomikas „jauda”, padarot un veidojot Latvijas kā investīcijām drošas un „draudzīgas” valsts tēlu.

Turpinājumā – par šodienas Saeimas sēdes būtiskākajām aktualitātēm.

Šodien skatīšanai komisijās nodots Latgales speciālās ekonomiskās zonas likumprojekts – ļoti svarīgs likumprojekts, kura mērķis ir veicināt Latgales reģiona attīstību, piesaistot ieguldījumus ražošanas un infrastruktūras attīstībai un jaunu darba vietu radīšanai. Ņemot vērā Latgales reģiona problemātiku sociālekonomiskās attīstības ziņā, paplašinātā speciālā ekonomiskā zona reģionā ir atbilstošs risinājums ekonomiskās situācijas uzlabošanai. Likums nākotnē palīdzēs veidot daudz pārredzamāku politiku Latgales reģiona attīstībai.

Tāpat arī šodien skatīšanai komisijā tika izvirzīti grozījumi Zinātniskās darbības likumā, kas vērsti uz institucionālās fragmentācijas, nozares smagnējuma un necaurskatāmības samazināšanu. Tie ir kompleksi grozījumi, kas ietverti plašākas zinātnes nozares reformas ietvaros, lai ilgtermiņā uzlabotu Latvijas zinātnes nozares kopējo kvalitāti.

Šodien trešajā lasījumā apstiprināti grozījumi Sporta un Krimināllikumā, kas, attiecīgi, definē un aizliedz manipulāciju ar sporta spēļu rezultātiem (jeb, aizliedz tā sauktās spēļu „sarunāšanas”) un paredz kriminālatbildību par šo aizliegumu neievērošanu. Šie grozījumi nepieciešami, pielāgojoties situācijai gan starptautiskajā, gan vietējā sporta dzīvē – sportam komercializējoties, neizbēgami parādījušies procesi, kas mērķēti uz sporta spēļu iznākuma ietekmēšanu. Šāda veida prakses grauj un degradē sporta kultūras pamatprincipus un arī samazina sabiedrības interesi par sportu kā tādu – kā zināms, reti kurš vēlēsies skatīties spēli, kuras rezultāts jau iepriekš ir zināms.

Nacionālā apvienība ir arī parakstījusi šodien apstiprināto deklarāciju par Latvijas nepilngadīgo pilsoņu tiesību ievērošanu Ārvalstīs, kurā ietverts aicinājums ārvalstu kompetentās institūcijas respektēt Latvijas valsts pienākumu aizsargāt savu valstspiederīgo tiesības ārpus Latvijas robežām, kā arī konsekventi ievērot 1963. gada Vīnes konvencijas noteiktos pienākumus un sadarboties ar Latvijas diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām un dienestiem, kas ir atbildīgi par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzību, īpaši uzklausot to ieteikumus par bērnu turpmāko aprūpi Latvijas valsts kultūridentitātei atbilstošā ģimeniskā vidē. Ņemot vērā pēdējā gada laikā aktualizējušās problēmas ar Latvijas valstpiederīgo bērnu tiesību aizsardzību ārvalstīs, šī deklarācija ir kā nepieciešams atgādinājums gan mums, gan Ministru kabinetam nenogurstoši aizsargāt savu pilsoņu tiesības, lai vai kur tie atrastos.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Jānis Ķengurs

    28.01.2016 16:51

    Kāpec par NATO? Nafig mums palīdzēt uzbrukt citur? Lai pēc tam teiktu ka mums jāuzņem bēgļi kuriem jābēg arī iesaistoties Latvijai caur NATO?????

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.