logo

NA politiskās aktualitātes – Barikādēm 25, Valsts drošības ziņojums, grozījumi Nacionālās drošības likumā

22.01.2016 Saeimā

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Šī nedēļa Latvijā pagājusi Barikāžu 25 gadskārtas zīmē, NA izsaka cieņu un pateicību visiem barikāžu dalībniekiem. Šodien arī Saeimā saistībā ar 1991. gada notikumiem lēma par likumprojekta ‘’Par 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu’’ nodošanu tālākai izskatīšanai Saeimas komisijās. NA, ņemot vērā daudzu  barikāžu dalībnieku viedokli par izstrādāto barikāžu piemiņas likumprojektu, uzskata, ka nav iespējami vispārēji sociālie atvieglojumi barikāžu dalībniekiem, jo ne tāpēc cilvēki gāja aizstāvēt savu valsti.

Uzskatām, ka likums būtu nepieciešams un projekts ir jāpilnveido, tajā paredzot:

  1. atvieglojumus barikādēs bojā gājušo tuviniekiem, kā arī barikāžu dalībniekiem, kas barikāžu laikā guvuši ievainojumus, represēti no promaskavisko spēku puses;
  2. valsts atbildību par barikāžu piemiņas saglabāšanu;
  3. izglītības iestādēm veikt jauniešu informēšanu par barikāžu pasākumiem un patriotisko audzināšanu;
  4. pašvaldību tiesības noteikt papildus atvieglojumus barikāžu dalībniekiem.

Šodienas Saeimas sēdē skatīti arī vairāki citi aktuāli jautājumi, no NA puses vēlētos izcelt dažus no tiem.

Ar Eiropas Savienības direktīvas ieviešanu praksē saistīti skatītie grozījumi Dzelzceļa likumā – grozījumi nepieciešami, lai pilnvērtīgi varētu izpildīt Eiropas Parlamenta un Padomes prasības vienotas Eiropas dzelzceļa telpas izveidē. Līdz ar direktīvas ieviešanu, tiek ieviestas arī vairākas jaunas prasības dzelzceļa pakalpojumos un darbības principos ar mērķi samazināt izmaksas un attiecīgi palielināt piekļuvi pakalpojumiem. Tāpat direktīva paredz noteikt vienu dzelzceļa nozares regulatīvo institūciju. Šo grozījumu ieviešana ir būtiska, un NA šodien to atbalstīja.

2. lasījumā skatīti grozījumi Publisko iepirkumu likumā, kas paredz pārņemt ES Direktīvas prasības attiecībā uz valsts veiktajiem preču un pakalpojumu iepirkumiem, nosakot par pienākumu valsts tiešās pārvaldes iestādēm iegādāties energoefektīvas preces un pakalpojumus. Šādā veidā tiek veicināta ilgtspējīgas un atbildīgas prakses iedzīvināšana valsts pārvaldē.

Šodien atbalstīts arī 2. lasījumā skatītais Nacionālās drošības likuma grozījumu komplekss, kas paredz pilnveidot valsts augstāko amatpersonu un institūciju rīcību un efektivitāti valsts ārēja apdraudējuma gadījumā. Grozījumi Nacionālās drošības likumā, Nacionālo bruņoto spēku likumā un Ministru kabineta iekārtas likumā, kas īpaši aktuāli šodienas saspringtajos ģeopolitiskajos apstākļos, ļaus efektīvāk novērst valsts drošības apdraudējumus, gan precizējot kara laika definīciju, gan atrunājot amatpersonu funkcijas un pilnvaras valsts apdraudējuma gadījumā. Grozījumi vērsti uz ātru un efektīvu sadarbību un informācijas apmaiņu apdraudējuma gadījumā, un ir apsveicams papildinājums, kas kompleksi palīdzēs aizsargāt mūsu valsts suverenitāti no ārējiem draudiem.

Nobeigumā, šodien uzklausītajā Ministru prezidentes ziņojumā par drošības situāciju Latvijā, kurā kā galvenie drošības riski iezīmēti Krievijas apdraudējums un ar migrāciju un terorismu saistītie riski, no NA puses vēlos atkārtoti uzsvērt nepieciešamību ieguldīt nopietnu darbu nacionālās pozīcijas definēšanā un stiprināšanā migrācijas jautājumos – kā pierādījuši notikumi Eiropā, neproporcionāli un neaptverami lielais migrantu un patvēruma meklētāju pieplūdums radījis ne vien riskus, bet arī reālu apdraudējumu vairākās ES valstīs; mūsu pienākums ir to nepieļaut. Tāpat jāiegulda nopietns darbs mūsu un, vienlaikus, ES Austrumu robežas stiprināšanā, kā arī NATO pastāvīgo spēku klātbūtnes nodrošināšanā, lai novērstu riskus un potenciālos apdraudējumus Latvijas sabiedrībai.

Visbeidzot, NA vārdā novēlu mūsu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim raitu atveseļošanos!

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.