logo

NA politiskās aktualitātes: brīvprātīgie Latvijas armijas rezervisti, kopbraukšanas pakalpojumi, savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegums, ‘’divlitreņu’’ ēras beigas

11.05.2017 Rihards Kols Latvijā

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Sācies maijs, un plaši gan nosvinēti vieni no Latvijas svarīgākajiem svētkiem – mūsu neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadiena, atzīmēta Latgales kongresa simtgade, gan arī kopīgi 8. maijā noliecām galvas, pieminot un godinot Otrā pasaules kara upurus. Šie datumi iezīmējuši lielus pagrieziena punktus Latvijas vēsturē, tāpēc simboliski un atbilstoši, ka šodien Saeimā savu virzību, starp citiem būtiskiem likumprojektiem, arī uzsāka grozījumi Militārā dienesta likumā.

 Grozījumi Militārā dienesta likumā paredz iespēju Latvijas pilsoņiem brīvprātīgi pieteikties dienestam Latvijas armijas rezervē un sekmīgi apgūt noteiktu militārās apmācības kursu, tādejādi ļaujot ikvienam Latvijas pilsonim kļūt par rezerves karavīru un būt gatavam, apmācītam un spējīgam aizstāvēt sevi un savu valsti pret jebkādu apdraudējumu. Pirms 27 gadiem mēs spējām otro reizi paveikt šķietami neiespējamo, apstiprinot Latvijas tautas nelokāmo valsts gribu, tās noturību, un arī savu atbildību un gatavību cīnīties par savu valsti. Mūsu uzdevums ir darīt visu, lai ikviens Latvijas iedzīvotājs varētu savu pārliecību īstenot un būtu spējīgs sargāt mūsu valsti. Ar šim grozījumiem, speram soli šajā virzienā.

Šodien atbalstījām sociālās uzņēmējdarbības stiprināšanu Latvijā, nododot tālākai skatīšanai komisijās grozījumus Publiskās personas mantas atsavināšanas likumā. Šie grozījumi paredz, ka publiskas personas kustamo mantu var nodot bez atlīdzības valsts, atvasinātu publisku personu, kā arī citu publisko tiesību subjektu vai sabiedriskā labuma organizāciju īpašumā. Šie grozījumi ietilpst likumu paketē, kas kopumā reglamentēs sociālo uzņēmējdarbību un palīdzēs tai attīstīties tajās jomās, kur līdz šim tās attīstības iespējas ir bijušas ierobežotas. Sociālā uzņēmējdarbība ir ļoti būtisks sabiedrības “veselības” un integrācijas aspekts, un ar šiem grozījumiem veicināsim sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju nodarbinātību, kā arī pakalpojumu pieejamību dažādiem sociālajiem riskiem pakļautajām iedzīvotāju grupām.

Otrajā lasījumā atbalstījām grozījumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonu izdienas pensiju likumā, lai nodrošinātu tiesības uz izdienas pensiju tiem KNAB vadītājiem, kas būs sasnieguši 50 gadu vecumu un ar izdienas stāžu ne mazāku kā par 20 gadiem, no kuriem pēdējie pieci būs pavadīti KNAB vadītāja amatā. Uzskatām, ka izdienas pensijas noteikšana šajā gadījumā ir saprotama un būtu jāuztver par normu – šī biroja vadītāja darbs ir smags, un pieprasa prasmīgu, pieredzes bagātu un spēcīgu vadītāju, un tam, tāpat kā citām amatpersonām, kas rūpējas par valsts drošību, mums ir, jāspēj nodrošināt pienācīgu pensionēšanās sistēmu.

Galīgajā lasījumā šodien lēmām par grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā – Veselības ministrijas iniciatīvu, kas vērsta uz sabiedrības veselības stiprināšanu un veicināšanu -, kas paredz aizliegt alu, sidru, kā arī alkoholiskos kokteiļus un dažādus starpproduktus pārdot lielajās plastmasas pudelēs. Plastmasas pudeļu zemākās cenas dēļ tajās pildīto alu vai sidru bieži izvēlas personas, kas alkoholu lieto pārmērīgi – gan jaunieši, gan pieaugušie -, kas rada papildus slogu uz veselības aprūpi gan īsā, gan ilgtermiņā, papildus radot zaudējumus gan darbavietām, gan tautsaimniecībai un, galu galā, kas būtiski – sabiedrībai, tās veselībai un labklājībai, kopumā. Pārmērīgi stingrs regulējums mēdz nest pretēju efektu, taču šo grozījumu kontekstā uzskatām, ka ir rasts kompromiss, kas gan palīdzēs cīnīties ar lielā alkohola patēriņa problēmu valstī, gan arī pārlieku neierobežos iedzīvotāju iespējas izvēlēties. NA frakcijas deputāti neatbalstīja priekšlikumu, kas nosaka, ka likuma stāšanās spēkā periods tiek noteikts 2020.gads, turpretim 63 Saeimas deputāti paužot atbalstu šim priekšlikumam, praktiski pasaka sabiedrībai, ka ir gatavi to turpināt nodzirdīt vēl 3 gadus. Uzskatām, ka šādam likuma grozījumu pārejas periodam ir jābūt pēc iespējas īsākam. NA jau tuvākajā laikā iesniegts jaunu likumprojekta grozījumus, kas noteiks, ka likums stājas spēkā ar 2018.gada 1.janvāri.

Izmaiņas, šķiet, piedzīvos arī Autopārvadātāju likums, papildinot to ar ilgi gaidīto kopbraukšanas pakalpojumu regulējumu, gan arī pilnveidojot taksometru vadītāju profesionālās kvalifikācijas jomu un pilnveidojot autoostu darbību. Kopbraukšanas pakalpojumi pasaulē kļūst arvien populārāki un pieprasītāki, taču šobrīd kopbraukšanas joma nav definēta likumdošanā un to nav iespējams regulēt. Iniciatīva nozari sakārtot, lai arī Latvijā varētu ienākt inovatīvi, pasaulē pieprasīti pakalpojumi, gan izsaukusi negaidīti kritisku un kategorisku nostāju no dažādām ieinteresētajām pusēm, taču šī mērķtiecīgā vēršanās pret novitāšu ienākšanu un piedāvāšanu Latvijas iedzīvotājiem neiztur kritiku. Tā vietā, lai kategoriski iestātos pret inovācijām un nozari ietekmējošu regulējumu ieviešanu, ar grozījumiem Autopārvadājumu likumā mēs varam spert soli uz priekšu dalīšanās ekonomikas segmenta sakārtošanā un beigt vilkties nopakaļ inovācijām un modernākajām ekonomikas izpausmēm, kas faktiski neregulētas eksistē vairākus gadus. Ar šiem grozījumiem signalizējam gan sabiedrībai, gan uzņēmējiem par valsts vēlmi un gatavību Latvijā attīstīt pasaulē populārākos un inovatīvākos pakalpojumus. Kopbraukšanas pakalpojumus realitātē jau izmanto daudzi Latvijas iedzīvotāji un ārvalstu viesi, un ar kopbraukšanas pakalpojumu regulējumu izveidojam tiesisko bāzi, kas ļaus regulēt un aizsargāt gan patērētāju, gan šo pakalpojumu sniedzēju darbību jomā.

Runājot par tiesību aizsargāšanu. Šodien pie Saeimas skaļi savu viedokli vēlreiz parādīja dzīvnieku aizsardzības organizācijas, gan arī citi aktīvisti, kuri ir neizpratnē par priekšlikumu faktiski, pretēji iepriekš lemtajam, turpināt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkos. Savvaļas sugu dzīvniekiem, arī nebrīvē dzimušajiem, nav iespējams nodrošināt piemērotus un atbilstošus dzīves apstākļus cirkā. Priekšlikums arī turpmāk atļaut cirka izrādēs izmantot nebrīvē dzimušus savvaļas sugu dzīvniekus pēc būtības atceļ aizliegumu izmantot cirkā savvaļas sugu dzīvniekus un turpina destruktīvo tendenci nebrīvē audzēt savvaļas dzīvniekus “izklaidei”. Šādu “robu” veidošanas mēģinājumi jautājumā, par kuru panākts sava veida konsensus gan Saeimā, gan sabiedrībā, nav pieļaujama un tikai radīs arvien lielāku plaisu starp sabiedrību un valsts institūcijām. Nacionālās apvienības viedoklis šajā jautājumā ir nemainīgs – savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkos ir jāaizliedz, neatkarīgi no to dzimšanas vietas.

 

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.