logo

NA politiskās aktualitātes: deklarācija par Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesību aizstāvību Latvijā (1)

07.02.2019 Saeimā

Foto: Ieva Ābele, Saeima

Rihards Kols par šodienas Saeimas sēdes aktualitātēm Nacionālās apvienības frakcijas redzējumā.

Pirms pievērsties pārējiem likumprojektiem, ko šodien skatījām, vēlos pastāstīt par Saeimas Ārlietu komisijas virzīto deklarāciju, ko Saeima šodien apstiprināja. Runa, protams, ir par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības jeb tā saukto Brexit. Kā jau zinām, Lielbritānijas parlaments lēma neatbalstīt izstāšanās līgumu, savukārt nedaudz vēlāk Lielbritānijas parlamenta deputātu vairākums nobalsoja par nepieciešamību pārskatīt panākto vienošanos. Vienlaikus Eiropas Savienības nostāja nav mainījusies – piedāvātā vienošanās par Lielbritānijas izstāšanās nosacījumiem no bloka ir labākā un vienīgā iespējamā vienošanās, un alternatīvi risinājumi šobrīd vienkārši nemaz nepastāv un tādus neviens nav piedāvājis.

Skaidrs ir tas, ka nekas nav skaidrs.

Šī situācija rada neziņu, jo ne mūsu pilsoņiem, ne arī britu pilsoņiem nav skaidrs, kā rīkoties marta beigās, kad Lielbritānija visticamāk pametīs Eiropas Savienību. Neatkarīgi no iznākuma, mums ir jābūt gataviem smagākajiem scenārijiem, kā “cietais Brexit”, lai, ja tas patiešām notiek, vismaz cilvēki būtu iespējami labi pasargāti no jebkādām neprognozējamām sekām.

Tieši gatavojoties šim smagākajam scenārijam šodien pieņēmām Saeimas deklarāciju par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesībām Latvijā pēc Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības. Lielbritānijas valdība jau pērnā gada 6.decembrī pieņēma politisku dokumentu, kas apliecina un paredz, ka Eiropas Savienības pilsoņiem, tas ir, arī Latvijas pilsoņiem un viņu ģimenēm, kas dzīvo Lielbritānijā, tiesību apjoms nemainīsies arī gadījumā, ja notiks izstāšanās no Eiropas Savienības bez vienošanās. Saņemot garantijas par Latvijas valstspiederīgo tiesībām Apvienotajā Karalistē pēc Brexit, arī mums ir jānodrošina, ka tie aptuveni 1000 Lielbritānijas pilsoņi, kas dzīvo Latvijā, justos stabili un droši par savu nākotni šeit, Latvijā. Attiecīgi, ar deklarāciju apliecinām, ka britiem, kuri likumīgi uzturas Latvijā, tiks saglabātas sociālās garantijas, darba un mācīšanās iespējas un citas tiesības arī gadījumā, ja Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību bez vienošanās.

Un nu – pie likumprojektiem.

Galīgajā lasījumā šodien atbalstījām likumprojektu, ar kuru tā ratificējam Eiropas Padomes 2015.gada 25.marta Konvenciju par cīņu pret cilvēku orgānu tirdzniecību, lai varētu novērst un apkarot cilvēku orgānu tirdzniecību, atzīstot par noziedzīgām noteiktas darbības, kā arī aizstāvēt to personu tiesības, kas cietušas šādos noziedzīgos nodarījumos.

Tāpat galīgajā lasījumā skatījām likuma grozījumus, kas paredz no līdzšinējiem trim uz pieciem gadiem pagarināt Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes locekļu pilnvaru termiņu, kā arī paplašināt potenciālo pretendentu loku atklātā konkursā uz valdes locekļa amatu. Ar likumu tiek noteikts, ka saskaņā ar vienu no kritērijiem valdes loceklim jābūt darba pieredzei, kas nodrošina nepieciešamo iemaņu kopumu, lai profesionāli pildītu attiecīgos uzdevumus. Šī norma aizstās likumā pašlaik noteikto, ka valdes loceklim ir jābūt piecu gadu darba pieredzei vadošā amatā valsts vai pašvaldības iestādē vai vidējā vai lielā kapitālsabiedrībā un kurai ir zināšanas un izpratne par valsts kapitālsabiedrības darbību un vadību.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

  • Laure Cora

    20.02.2019 11:51

    Labdien, Es rakstu, lai informētu jūs, ka mēs piedāvājam personas aizdevumiem ar 2% procentu likmi. Mēs jums var sniegt aizdevumus, lai iegādātos traktoru vai zemes, lai jūs varētu darīt lauksaimniecībā vai citas lietas, ko jūs vēlaties darīt. Sazinieties ar mums tieši pa pastu: [email protected] Ar laba vēlējumiemLabdien

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.