logo

NA politiskās aktualitātes: Energoefektivitāte, grozījumi Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumos, Tiesībsarga ievēlēšana

04.03.2016 Rihards Kols Saeimā

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Šodienas Saeimas sēdē lemts par vairākiem ļoti aktuāliem un nozīmīgiem jautājumiem. Papildus nozīmīgu grozījumu un likumu balsojumiem, šodien arī Saeima lēma par jauna Tiesībsarga apstiprināšanu. Vēlētos izcelt no NA viedokļa būtiskākos šodien izskatītos jautājumus.

Šodien trešajā lasījumā skatīti grozījumi Publisko iepirkumu likumā, ar kuriem tiek pārņemti ES Direktīvas prasības attiecībā uz valsts veiktajiem preču un pakalpojumu iepirkumiem, nosakot par pienākumu valsts tiešās pārvaldes iestādēm iegādāties energoefektīvās preces un pakalpojumus. Šādā veidā tiek veicināta ilgtspējīgas un atbildīgas prakses iedzīvināšana valsts pārvaldē.

Energoefektivitāte un direktīvu prasību konsekventa ieviešana arī nostiprināta jaunajā Energoefektivitātes likumā, ar mērķi veicināt enerģijas efektīvu izmantošanu un energoefektivitātes prakses kontroli, kā arī veicināt energoefektivitātes pakalpojumu tirgus attīstību, lai ilgtspējīga un atbildīga prakse tiktu iedzīvināta ne tikai pārvaldes, bet arī privātajā sektorā.

Skatīšanai Saeimā šodien nodoti grozījumi likumā “Par valsts pensijām” jeb pensiju indeksācijas jautājums. Grozījumi paredz, ka, sākot ar 2017.gadu, pensiju indeksācijā līdzšinējo 25% vietā tiks ņemti vērā 50% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem. Šie grozījumi tiešā veidā sniegs lielāku atbalstu pensijas saņēmējiem, uzlabojot viņu kopējo dzīves līmeni.

Īpaši būtiski ir šodien trešajā lasījumā apstiprinātie grozījumi Eiropas Parlamenta un Saeimas vēlēšanu likumā, un Politisko partiju likumā. Ar šiem grozījumiem tiek noteikti stingrāki “kvalifikācijas” kritēriji politisko organizāciju dalībai vēlēšanās, nosakot nepieciešamo minimālo dalībnieku skaitu 500, organizācijas reģistrāciju gadu pirms vēlēšanām, u.c. Šo grozījumu komplekss vērsts uz godīgu un atklātu vēlēšanu norisi, lai nodrošinātu maksimāli godīgus un vienlīdzīgus “spēles noteikumus” vēlēšanu procesā – noteikums par reģistrāciju gadu pirms vēlēšanām būtiski ierobežos populāro praksi apiet dažādus ar priekšvēlēšanu aģitāciju un regulēšanu saistītus noteikumus, vēlēšanās kandidējošajai politiskajai organizācijai ilgstoši veicot savu politisko darbību un aģitāciju kā biedrībai, lai neilgi pirms vēlēšanām reģistrētu biedrību kā politisku partiju. Tāpat, minimālā dalībnieku skaita noteikšana ir balstīta nepieciešamībā stiprināt Latviju kā demokrātisku valsti – vēsture pierādījusi, ka sistēma bez “minimālajiem kritērijiem” neizbēgami rezultējas sadrumstalotībā, kas, savukārt, būtiski ierobežo gan sabiedrības interešu pārstāvniecības, gan sabiedrības līdzdalības iespējas.

Noslēgumā vēlētos izteikt gandarījumu par Jura Jansona atkārtotu apstiprināšanu Tiesībsarga postenī – NA atbalstīja šo kandidatūru, atzinīgi novērtējot iepriekš paveikto un uzskatot, ka nepieciešams turpināt uzsākto. Esam pārliecināti, ka NA prioritātes – bērnu un ģimenes tiesības, to stiprināšana – turpinās būt Tiesībsarga ciešā redzeslokā.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.