logo

NA politiskās aktualitātes: lauksaimniecības zemes iegādes nosacījumi, kadastra vērtības iesaldēšana, sabiedroto militārpersonu pienākumi un tiesības Latvijas teritorijā

18.05.2017 Rihards Kols Latvijā

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Šodienas Saeimas sēdē skatīti vairāki būtiski jautājumi, un uz dažiem no tiem vēlos vērst īpašu uzmanību.

Galīgajā lasījumā atbalstījām grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas līdz 2020. gadam paredz iesaldēt nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. Nekustamā īpašuma nodokļa jautājums šobrīd ir ārkārtīgi sāpīgs un aktuāls jautājums daudziem Latvijas iedzīvotājiem, tāpēc mums ir jārod pieņemams un sabalansēts risinājums, kas ļautu gan iedzīvotājiem maksāt taisnīgu un samaksājamu nekustamā īpašuma nodokli – nedrīkst rasties situācija, kurā tiek veicināts nodokļu parāda pieaugums -, gan arī vienlaikus neradītu pārlieku milzīgu iztrūkumu pašvaldību budžetos. Nacionālā apvienība ir virzījusi jaunu nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas kārtību – trīs komponenšu modeli, kurā vienīgais vai dzimtas mājoklis jāatbrīvo no nodokļa līdz noteiktam kvadrātmetru skaitam vai īpašuma vērtībai, un kurā īpašuma kadastrālajai vērtībai būs ievērojami mazāka nozīme. Ceram, ka mūsu priekšlikums gūs atbalstu un nekustamā īpašuma nodokļu jomu izdosies sakārtot pieņemamā un iedzīvotājiem draudzīgā veidā.

Tāpat šodien Saeima balsoja par prezidenta Saeimai atgriezto likumu, ar kuru paredzēts regulēt lauksaimniecības zemes iegādi. Likums tiek atkārtoti pārskatīts, balstoties uz Eiropas Komisijas iebildumiem pret iepriekš apstiprinātajām latviešu valodas prasībām, ar kurām aizstājam iepriekš noteiktās lauksaimnieciskās izglītības prasības zemes pircējiem. Nacionālā apvienība uzstāj uz nepieciešamību paredzēt, ka ārvalstniekiem – potenciālajiem Latvijas lauksaimniecības zemes pircējiem – IR jāprot valsts valoda. Potenciālajam zemes pircējam ir jābūt spējīgam sarunāties valsts valodā, un šī prasība pēc minimālām valsts valodas zināšanām absolūti pamatota – diemžēl esam saskārušies ar situācijām, kad ārvalstniekiem piederošās lauksaimniecībās tiek pārkāptas dažādas likumā noteiktas prasības gluži vienkārši tā iemesla dēļ, ka zemes īpašnieki nespēj komunicēt ar valsts dienestiem un nespēj iepazīties ar spēkā esošo likumdošanu. Šādu iniciatīvu izvirzījām jau pirms vairāk kā trīs gadiem, un tolaik tā neguva Saeimas deputātu atbalstu. Esam gandarīti, ka pēc likumprojekta otrreizējas izskatīšanas šī prasība šodien ir atkārtoti guvusi atbalstu Saeimā un juridiski nostiprināta likumā.

Ar mērķi pilnveidot mūsu Nacionālo bruņoto spēku sadarbību ar NATO un Eiropas Savienības valstu sabiedrotajiem ārkārtas situācijās un miera laikā, šodien arī galīgajā lasījumā atbalstījām grozījumus Nacionālo bruņoto spēku likumā, kas paredz pilnveidot Nacionālo bruņoto spēku sadarbību ar NATO un Eiropas Savienības dalībvalstu sabiedrotajiem, tostarp ārkārtas situācijās un miera laikā. Ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju – apstākļus, kad Krievija izvērš mērķtiecīgas agresīvas aktivitātes, tā mēģinot destabilizēt Eiropu -, Latvijai ir īpaši svarīgi stiprināt sadarbību ar NATO un Eiropas Savienību, lai garantētu Latvijas robežu neaizskaramību un valsts drošību. Līdz ar NATO izstrādāto Gatavības rīcības plānu un Varšavas samitā pieņemtajiem lēmumiem, NATO dalībvalstu bruņotie spēki tiks izvietoti Baltijas jūras reģionā un Latvijā, šo spēku paredzēto uzdevumu veikšanai nepieciešams juridiski skaidram šo spēku tiesiskajam statusam un tiesībām Latvijā.

Vērtējām arī grozījumus Autortiesību likumā. Šie grozījumi saistīti ar jauno likumprojektu „Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likums”, ar kuru tiek pārņemta Eiropas Savienības direktīva, kuras mērķis ir nodrošināt tiesisko ietvaru kolektīvā pārvaldījuma organizāciju efektīvai un caurskatāmai darbībai, kā arī mūzikas darbu pārrobežu licencēšanas uzlabošanai. Ar šiem grozījumiem radīsim tiesiskos priekšnoteikumus autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma veikšanai.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.