logo

NA politiskās aktualitātes: NATO paplašināšanās, kopbraukšanas pakalpojuma ienākšana Latvijā un uzturlīdzekļu garantijas fonda likums

06.10.2016

FOTO: www.cdm.me

NA frakcijas viedokli pauž deputāts Rihards Kols

Šodien vēlos vērst jūsu uzmanību uz Nacionālās apvienības ieskatā aktuālākajiem un būtiskākajiem šīs dienas Saeimas sēdes darba kārtībā skatītajiem jautājumiem.

Šodien atbalstījām nodošanu tālākai izskatīšanai komisijās grozījumus Kriminālprocesa likumā. Ar likuma izmaiņām plānots uzlabot un pilnveidot sadarbību starp Eiropas Savienības valstu izmeklēšanas iestādēm, ieviešot kopēju Eiropas izmeklēšanas rīkojuma tiesisko regulējumu. Esošā ES valstu savstarpējā sadarbība un palīdzība krimināllietās ir smagnēja un sarežģīta, un tas būtiski apgrūtina efektīvu, pilnvērtīgu un efektīvu izmeklēšanas procesu virzību. Ir nepieciešama jauna, uz ciešāku un efektīvāku sadarbību vērsta sistēma, un to arī ar šiem grozījumiem virzām īstenošanai praksē.

Šodien arī atbalstījām komplekso grozījumu ietvaros Tieslietu ministrijas iniciētos grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kuros, ņemot vērā, ka turpmāk noziedzīgi iegūtas mantas definīcijas un noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācijas tiesiskais pamats būs noteikts Krimināllikumā, tiek precizētas likumā dotās atsauces. Šie ir precizējoši, uz grozījumiem Krimināllikumā un saistītos likumprojektos saistīti grozījumi, kuru kompleksais mērķis ir novērst aktuālākās problēmas un trūkumus noziedzīgi iegūtas mantas krimināltiesiskajā, kriminālprocesuālajā un izpildes regulējumā. Šobrīd trūkst efektīva tiesiskā regulējuma noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācijas izpildei, tāpēc nepieciešams veikt izmaiņas likumā kopējās situācijas uzlabošanai.

Otrajā lasījumā šodien arī skatījām un atbalstījām Tieslietu ministrijas iniciatīvu būtiski vienkāršot un paātrināt uzturlīdzekļu saņemšanu bērniem, atbalstot jauno Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu. Jaunais likums paredz, ka no uzturlīdzekļu pieprasīšanas līdz naudas saņemšanai būs jāgaida ne vairāk kā trīs mēneši, kā arī paplašina valsts garantēto uzturlīdzekļu saņēmēju loku – tos varēs saņemt arī par pilngadīgiem skolēniem, kas vēl nav sasnieguši 21 gada vecumu.

Uzskatām, ka ļoti būtiski ir iniciētie grozījumi Autopārvadājumu likumā, ar kuriem paredzēts nodrošināt kopbraukšanas pakalpojumu drošumu un uzticamību, nosakot prasības uzņēmumiem, kuri atbalsta transporta kopbraukšanas pakalpojumus, kā arī darbības noteikumus pārvadātājiem, kuri sniedz šādus pakalpojumus. Kopbraukšana jeb ridesharing ir nozīmīga pasaulē uzvaras gājienu piedzīvojušās dalīšanās ekonomikas nozare. Daudzi Latvijas iedzīvotāji jau šodien aktīvi izvēlas izmantot iespēju gūt papildu ienākumus, iznomājot savu dzīvokli tādos pakalpojumos kā AirBnB, pārdodot sevis radītus dizaina produktus tādos portālos kā Etsy, vai pat piepelnoties, piedāvājot citiem kopbraukšanas pakalpojumus. Tā ir dalīšanās ekonomika jeb sharing economy, kas šobrīd pasaulē un Eiropā piedzīvo milzīgu izrāvienu. ASV šajā dalīšanās ekonomikā jau piedalās aptuveni 10% iedzīvotāju, Eiropā – 5%, taču paredzams, ka teju trešdaļa visu eiropiešu tuvākajā nākotnē kādā veidā izmantos dalīšanās ekonomikas piedāvātās iespējas; šīs ekonomikas “apgriezieni” Eiropā dubultojas ik gadu. Šobrīd valsts līmenī neviena no dalīšanās ekonomikas aktivitātēm, lai kāda būtu tās izpausme, līdz galam neiekļaujas esošajā regulējumā – varētu teikt, ka dalīšanās ekonomikas izaugsme pat izaicina esošo status quo ekonomiskās aktivitātes regulējumā. Šajā kontekstā valsts uzdevums ir nodrošināt nepieciešamo patērētāju un darbinieku tiesību aizsardzību un drošību, kā arī ieviest racionālus un godīgus spēles noteikumus visiem – gan dalīšanās, gan tradicionālās ekonomikas dalībniekiem. Ar šādu mērķi – sakārtot šo nozari, vienlaikus atbalstot inovāciju ienākšanu Latvijā – arī šodien atbalstām grozījumus Autopārvadājumu likumā un ceram arī uz pārējo kolēģu atbalstu modernu, inovatīvu pakalpojumu legalizācijai Latvijā.

Un noslēgumā vēlamies izteikt savu gandarījumu Par Protokola par Melnkalnes pievienošanos Ziemeļatlantijas līgumam – NATO – atbalstu. Melnkalnes pievienošanās NATO protokola ratifikācijas procedūru uzsākšanai ir simboliski un politiski svarīgs solis, kas vairos mūsu kopējo stabilitāti un drošību Balkānu reģion;a un plašākā Eiropā, vienlaikus signalizējot mūsu kaimiņvalstij, ka tā nevar ietekmēt suverēnu Eiropas valstu politiku un izvēles.

KomentāriKārtot pēc DatumaVērtējuma

Lai komentētu, ir jābūt autorizētam lietotājam.